Autor Tema: Tulove grede Velebit -Majstorska cesta 956m.  (Posjeta: 583 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dalibor zg

• Deimos
  • Spol: Muški
Tulove grede Velebit -Majstorska cesta 956m.
« u: 20.08.2020. u 02:30:52 sati »
Popodne smo krenuli iz Zadra odnosno Nina put Velebita uz opremu koju su cinili teleskopi, dalekozor, teleobjektivi, montaze i jos mnogo toga sto je sve stalo u auto spremni da krenemo na lokalitet koji pruza pogled po danu za kojeg sam otprije vec vise puta testirao -slikao i snimao sa raznim kamerama i foticima.
Ovaj puta tu su bila 2 teleskopa jedan sa pracenjem na akumulator  drugi sa starim losim rasklimanim tronoscem ali novim 150 mm astro refraktor i odlicnim rezultatima sa raznim 2” okularima..Uz 2 sony a7 r i s 2 fotica  i jos trecim foticem sony  bili smo sve to montirali  na 5 stativa te iz dana docekali noc  te krenuli sa promatranjem sve dok baterije nisu ispustile svoj kapacitet . Bilo je frisko oko 15c kape na glavi i dobro obuceni ali kako su na meniju bile samo banane spustili smo se  tokom noci po hranu i obogaceni dojmovima sa jos jednim iskustvom u planini.Napravio sam stotine slika  koje prikazuju udaljenosti i do 200 km a nakon sto je sunce zaslo vidjela se Italija odnosno Apeninni.Propagacije odnosno kondicije atmosfere nisu dozvoljavale da vidim odnosno slikam detalje vrhova Apennina kao sto sam sam to prije godinama radio sa skromnijom opremom.Slike koje su napravljene ovdje u prilogu su oko 18 h kada smo stigli na poziciju kapelice posvecene poginulom vojniku M.Tomljenovicu Gavranu..Koristili smo njegovu sjenu kako bismo docekali planete i sve sto smo zeljeli istraziti .Tokom dana Majstorska cesta bila je vrlo prometna dok su nocu prometovali zecevi, lisice te svakakve neindetificirane zivotinje.
« Zadnja izmjena: 20.08.2020. u 02:44:39 sati od Dalibor zg »
Konuscope 250mm  f/4.8 -montaza IEQ 45-  konusuper 120 mm f/8.3 Newton  Dobson  250,skywatcher 1307/ 900 mm- maksutov 150/1800,astro 150/ 1200, mantaza eq6 pro, eq-3,cg - 5,teleobjektivi sigma 800 mm f/5,6,sigma 150-600 mm-dalekozor 25x100,20x80,mnogo okulara od 4-40 itd