[- ASTROFOTOGRAFIJA -] > SUNCE, MJESEC I POMRČINE

Sunce u 2021. godini

<< < (4/17) > >>

Danijel:
E da, tak se i kod mene vidjelo. *da* *tu*

tome:
Super ulov i cestitam svima na uspjehu!
Teofilu i na edukativnom promatranju.
 *pljesk*

Teofil:
tome,
hvala za komentar.   :-)

Poslije edukativnog promatranje dogovoreno je edukativno predavanje 8. srpnja "Pomrčine Sunca i Mjeseca". Do tada bi u Dnevnom boravku trebali ponovno imati ispravan projektor. Započeo sam rad na prezentaciji.

U srijedu 9.6., dan uoči pomrčine, testirao sam setup promatranja Sunca metodom projekcije i usput fotografiranja projicirane slike Sunca na papiru.
Nije to ni blizu kvalitete uhodanog snimanja Sunca pomoću C8 s Baaderovoim AstroSolar filterom ispred objektiva.
Teleskop je akromat 90/800mm  ( f/8.9 ). Potrebno je što bolje izoštriti sliku Sunca na bijelom papiru, a zatim tu sliku snimiti DSLR-om uporabom teleobjektiva 70/210mm, naravno uz što bolje izoštravanje. Koristio sam i zapis u Nikonovom NEF (RAW) formatu radi većih mogućnosti obrade. No sve je to limitirano. U srijedu sam koliko-toliko uspio zabilježiti i grupu pjega, a na dan pomrčine, zbog povremenog pomicanja teleskopa i dvostrukog izoštravanja (+ komentiranja okupljenima) u tome nisam uspio.
Za usporedbu može poslužiti jedna od zadnjih snimki pomoću C8  - 202/2000mm @ f/6.3 (prije prodaje) načinjena 1. siječnja 2021. i snimka pomoću projekcije 90/800mm. .... Obrada otkriva i najmanju deformaciju papira na kojem je projicirana slika Sunca.

Očito nisam vodio računa niti o vremenu prodaje C8, pa je otpala i mogućnost snimanja Sunca početkom srpnja radi usporedbe prividnih veličina Sunca kad je Zemlja u perigeju i apogeju, ..... što je zaželio Arkturus!
No tu je usporedbu ranije kvalitetno odradio Danijel.

Sunce 1_sijecnja i 9_lipnja 2021 by Zlatko F. Kovacevic, on Flickr

Danijel:
Pa i na ovima se vidi razlika u veličini. *da*

Danijel:
Snimio sam mrcinu. Članak o tome je ovdje.  *mah*

Sunce i Sunčeve pjege, 1.7.2021. by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr

Sunčeve pjege 44 / AR 2835, 1.7.2021. by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr

//www.youtube.com/watch?v=bvbNo7APdXY

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica