[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > ASTRONOMSKA TRGOVINA

P/M: 200/1200 SkyWatcher Dobson

(1/2) > >>

dude:
Ekipa pozdrav,

nadam se da mi nećete zamjeriti, 1. post na novom formu i odmah tržnica. Imao sam ludih nekoliko mjeseci i nisam vas stigao ni pozdraviti opet iako sam se na starom forumu trudio biti aktivan.

Dakle, mijenjao bi ili prodao svoj SW 200/1200 koji sam kupio u Teleskop centru prije 6 mjeseci. Koliko god mi to bilo teško, morao sam se odlučiti na ovaj potez. 5 mjeseci mi je trebalo da ga uopće raspakiram iz kutije jer u malom stančiću u kojem živim nije bilo mjesta za njega. Da bi ga raspakirao morao sam ga odvesti na more u vikendicu i koliko god se to činio kao dobar potez, nije to bio. Pakiranje u auto, nošenje u apartman, korištenje 3 dana po 1h i onda pakiranje nazad u auto, muka živa. Ova stroj je stvoren za nekoga tko ima prostora za njega, a ne za nekoga tko će ga 2-3 puta godišnje koristiti jer nema mjesta u stanu za njega i jer živu u gradu gdje ga skoro pa niti nema smisla koristiti.
Da skratim priču, suzu skoro puštam što stavljam ovaj oglas ali moram se riješiti ove mrcine jer nemam kamo s njime (i sada ga preskačem po stanu jer mi je u sred dnevnog boravka), a ne želim da mi promatranja pate zbog toga što mi je oprema prevelika tj. preglomazna. Htio bi nešto kompaktnije što mi je lakše transportirati i s čime ću se lakše odlučiti na promatranja za ovo malo slobodnog vremena što imam.

Isprike, raspisao se na tržnici kao da pišem memoar :)

Dakle, primarno bi htio zamjenu za nešto kompaktnije tj. sa kompaktnijom montažom ili čak eventualno praćenjem. Ukoliko imate za ponuditi nešto skuplje, spreman sam nadoplatiti.
U slučaju da se ne nađe nitko za zamjenu (a to preferiram jer svakako planiram kupiti novi teleskop), cijena za ovog dobsona je 2700kn. To je 400kn jeftinije nego u teleskop centru, a teleskop je korišten svega 3 puta po 1h.

Otvaram ovu temu za preporuke, sugestije, komentare (ako moderatori nemaju ništa protiv). Za sva pitanja dostupan sam i kroz privatne poruke.

*šešir*

MrWorf:
Ti si stari član nema potrebe se ponovno predstavljati naravno. Žao mi je što se moraš riješiti mrcine ali valjda bu došlo jednog dana vrijeme kada bude mjesta za drugu mrcinu, nadam se još veću.  *šešir*

Seraphus:
Mene ne zanima kupovina, ali ti možda mogu pomoći savjetom jer sam bio u apsolutno istoj situaciji (osim što je mene mučila 300ka dobson).

Umjesto dobsona sam uzeo EQ5 i Maksutova 127.

S obzirom da većinom promatram sa balkona, a nebo je osrednje zagađeno svjetlom, većina deep space objekata se tek nazirala sa 8" dobsonom. Sa 12" je bilo znatno bolje, no još uvijek, s obzirom na nebo, niti blizu onoga što pod pravim uvjetima može. A na balkon nije stao, pa sam ga morao tegliti van, a to sa ovako velikom cijevi nije uopće lagano. A da ne spominjem da sve nekako odfuram van, taman se cijev ohladi, i onda se navuku oblaci, pa vuci sve natrag  :-(.

Mak-a imam nekakvih 2 tjedna i iako nebo baš nije naj naj, uspio sam obaviti 5-6 malo dužih promatranja i mogu ti definitivno preporučiti ovu kombinaciju. Montaža, a pogotovo cijev su sasvim prihvatljivih dimenzija i lagano se prenosi / slaže. Vjerujem da ova cijev može i na EQ3, no sa EQ5 je kao ukopana u zemlju *zubko*.

Što se tiče kvalitete slike, MAK je neusporedivo bolji od reflektora. Planeti su izuzetno oštri, a Mjesec....fantazija.

S obzirom na kratko vrijeme, nisam niti stigao pravo pogledati DS, no bacio sam oko jednu noć na M4 koji je bio dosta nisko i paralelno sa rasvjetom u susjednoj ulici i nazire se, no bez previše detalja. Vjerujem da bi sve skupa bilo i puno bolje u pravim uvjetima, no taj dio tek moram istetirati *zubko*.

Ono što je super, jest da sam sa novom kombinacijom već sad imao više promatranja, nego cijelu godinu sa dobsonom.

Što se tiče cijene, ja sam uzeo sve novo u TC, izašlo me je oko 5600 kuna. U toj cijeni je EQ5 montaža, na koju se treba naviknuti, ali kada je savladaš puno je jednostavnija za korištenje/praćenje od dobsona. Cijev dolazi sa torbom i dva silver plossl okulara koji su me možda i najugodnije iznenadili jer očito pašu brzim teleskopima....

Imaš i na forumu jednu polovnu EQ5, pa bi te ovo izašlo i nešto jeftinije.

Ako budeš u blizini Sv. Nedelje slobodno navrati, pa sve ovo možeš i provjeriti iz prve ruke.

Branko:
Bravo!

Mislim da ove dvije kratke ispovjesti (ako ih se pažljivo čita) govori više od tisuću 'savjeta'. *da*

dude:

--- Citat: Seraphus - 19.07.2018. u 17:49:47 sati ---Mene ne zanima kupovina, ali ti možda mogu pomoći savjetom jer sam bio u apsolutno istoj situaciji (osim što je mene mučila 300ka dobson).

Umjesto dobsona sam uzeo EQ5 i Maksutova 127.

S obzirom da većinom promatram sa balkona, a nebo je osrednje zagađeno svjetlom, većina deep space objekata se tek nazirala sa 8" dobsonom. Sa 12" je bilo znatno bolje, no još uvijek, s obzirom na nebo, niti blizu onoga što pod pravim uvjetima može. A na balkon nije stao, pa sam ga morao tegliti van, a to sa ovako velikom cijevi nije uopće lagano. A da ne spominjem da sve nekako odfuram van, taman se cijev ohladi, i onda se navuku oblaci, pa vuci sve natrag  :-(.

Mak-a imam nekakvih 2 tjedna i iako nebo baš nije naj naj, uspio sam obaviti 5-6 malo dužih promatranja i mogu ti definitivno preporučiti ovu kombinaciju. Montaža, a pogotovo cijev su sasvim prihvatljivih dimenzija i lagano se prenosi / slaže. Vjerujem da ova cijev može i na EQ3, no sa EQ5 je kao ukopana u zemlju *zubko*.

Što se tiče kvalitete slike, MAK je neusporedivo bolji od reflektora. Planeti su izuzetno oštri, a Mjesec....fantazija.

S obzirom na kratko vrijeme, nisam niti stigao pravo pogledati DS, no bacio sam oko jednu noć na M4 koji je bio dosta nisko i paralelno sa rasvjetom u susjednoj ulici i nazire se, no bez previše detalja. Vjerujem da bi sve skupa bilo i puno bolje u pravim uvjetima, no taj dio tek moram istetirati *zubko*.

Ono što je super, jest da sam sa novom kombinacijom već sad imao više promatranja, nego cijelu godinu sa dobsonom.

Što se tiče cijene, ja sam uzeo sve novo u TC, izašlo me je oko 5600 kuna. U toj cijeni je EQ5 montaža, na koju se treba naviknuti, ali kada je savladaš puno je jednostavnija za korištenje/praćenje od dobsona. Cijev dolazi sa torbom i dva silver plossl okulara koji su me možda i najugodnije iznenadili jer očito pašu brzim teleskopima....

Imaš i na forumu jednu polovnu EQ5, pa bi te ovo izašlo i nešto jeftinije.

Ako budeš u blizini Sv. Nedelje slobodno navrati, pa sve ovo možeš i provjeriti iz prve ruke.

--- Kraj citata ---

Hvala ti puno na ovim savjetima. Točno tako sam si i razmišljao i u tom smjeru gledao.
S obzirom da sam jako blizu Sv. Nedjelji, možda ti se i javim pa dođem pogledati opremu iz prve ruke.  *tu*

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju