[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > MONTAŽE

Pitanje za star alignement GoTo montaze???

(1/2) > >>

tome:
Dakle, imam motoriziranu montazu.
Ali u doglednoj buducnosti planiram nabavku GoTo montaze.
Kako vecinom promatram sa balkona koji je okrenut na jug, sjever ne vidim.
Tako da postavim tronozac na oznaceno mjesto te se usjeverim drift metodom.

I sa GoTo montazom postpak bi mi bio isti.
Ali nakon usjeveravanja moram i montazu kalibrirati da bi mogla pronaci objekte. Koliko citam skoro uvjek pise da se treba postaviti u nulti polozaj.
Sto bi odgovaralo da je OTA okrenuta prema Polarisu, tek tada ide 1,2 ili 3 star alignement.
Posto mi susjedov balkon iznad ogranicuje dobar dio neba, ja postavim montazu vrlo blizu ograde. I ne mogu okrenuti OTA prema sjeveru (kojeg ni ne vidim) da fizicki ne udari u ogradu.

Pa pitanje jest;
moze li se odraditi star alignment a da se OTA ne dovede u nulti polozaj odnosno prema sjeveru??
Fizicki tronozac mogu pomaknuti dalje od ograde ali tada gubim dobar dio vidljivog neba pa mi to nije neka opcija.

Hvala.

D o m a g o j:
Ne vjerujem da se to može, čak i kad bi se moglo, ostaje ti problem meridian flipa, vrlo vjerojatno da će ti tada OTA zapet za ogradu.

bojan:
Ako ne vidis Polaris, to nije "show stopper"...
Pomocu kompasa odredis smjer sjevera otprilike, podesis ga fino sa drift-alignment..
Na betonskoj podlozi na koju stavljam moj tronozac imam "isklesane" depresije za nogare, tako da je moja montaza uvjek otprilike rektificirana (iliti "ujuznjena" u mojem slucaju).
Poslije toga sve ovisi kakvu GoTo montazu imas..
Ja koristim EQ6 sa OnStep kontrolerom....
Za vizualno, dovoljno je napraviti alignment sa jednom zvijezdom: manualno dovedem zvijezdu u vidno polje i napravim "sync" (kroz CdC, a mogu i pomocu app na mobu. Naravno, pri tom treba setirati i lokalno vrijeme i lokaciju). Od tog trenutka montaza "zna" kuda teleskop gledai GoTo radi OK. Meridian flip je automatiziran.

tome:
Bojane hvala na odgovoru,
ali to me zanima, moze li se trazena zvijezda dovesti rucno u vidno polje? Bez da se montaza sama iz nultog polozaja okrene prema zvijezdi?

tome:
Domagoj; hvala na odgovoru.
U pravu si za meridian flip. Ali to mislim da mogu podesiti da montaza sama ne ucini. Pa promatrati/snimati dokle ide.
A tada mogu skinut OTA, napraviti flip i ponovo montirati OTA, na oznacenu poziciju.
Znam sve ovo zvuci nespretno ali tako je to kad se bavim balkonskom astronomijom usred grada....

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju