[- ASTROFOTOGRAFIJA -] > SUNČEV SUSTAV

C/2019 L3 (ATLAS)

(1/1)

Gobart:
Ovo je inače i u kategoriji EAA Live, ali, pošto ovdje stavljamo fotke kometa, mislio sam da ga mogu i ovdje staviti (nek' se nađe)  ;-)
Napravljen je samo minimalni postprocessing u PS-u (levels, curves, saturation, resize na 50%, denoise) i SCNR u PixInsightu.
Skoro ista ovakva slika je bila na zaslonu nakon završetka EAA snimanja od 5 minuta  *cool*

Par podataka o kometu u trenutku snimanja (iz CDC-a):

Magnituda: 12.3
Faza: 10 °
Udaljenost: 2.7246au
Udaljenost Sunca: 3.5619au
Brzina: n/a
Promjer kome: 4.4'
Predviđena dužina repa: 0.00au
Datum: 2022-02-05 11h22m39s
ref: 1/2022-01-21
Hourly motion: 35.6" PA:212° dRA:-01.40s dDec:-30.2"

NAPOMENA: Procijenjeni sjaj (JPL) je 12.34, a sjaj iz opažanja iznosi 9.1. Ovaj iz opažanja je vjerodostojniji (izvor: mrežna stranica The Sky Live).
Najbliže Zemlji je bio 7.1.2022., na udaljenosti oko 2.6 AJ.

Podaci o slici i snimanju:

Objekt: Komet C/2019 L3 (ATLAS)
Datum i vrijeme snimanja: 5.2.2022. od 22:17 UT do 22:22 UT+1
Optički sustav i način snimanja: ES 152mm F/4.8 Maksutov-Newton "Comet Hunter", primarno žarište + 0.8x FR (F=600mm)
Montaža: HEQ5 Pro, EQMOD
Vođenje: bez vođenja (samo praćenje)
Kamere i filteri: ASI178MC, IR-cut filter
Ekspozicije: 21x15 s
Programi za snimanje i obradu: SharpCap Pro, PixInsight, PS-CS2, Neat image.
Sampling na ovoj slici: cca. 2.3"/px.

stipe:
E ovo je daleko bolji EAA jer su zvijezde daleko bolje i okruglije, za razliku od nekih prijasnjih sa foruma!  *pljesk*

Gobart:
Hvala, Stipe!
Da, tako bi trebalo uvijek biti jer nema razloga da bude drugačije, ako dobro usjeveriš montažu i imaš kolimiran teleskop. Naravno, nema vođenja ovdje, samo tracking, ali do 15 sekundi s dobrom montažom ne bi trebalo biti problema niti u RA smjeru.
Sad kad imam Sharpcap Pro mogu napraviti puno bolji polar alignment (jer se vidi da praćenje još uvijek nije optimalno) i to planiram prvu vedru večer napraviti.
I kolimaciju sam dosta sredio (malo je teže jer stavljam Celestron 0.63x FR pa sad imam F/4), ali radim na tome dok ne bude (skoro) savršena   *da*

Navigacija

[0] Lista Poruka

Idi na punu verziju