[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > IZRADA I MODIFIKACIJA ASTRONOMSKIH INSTRUMENATA

Moja komora za aluminizaciju

(1/4) > >>

c2:
Nastavno na temu na starom forumu:
https://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=8911.0

Ovaj projekt mi se kiseli već godinama zato što pokušavam riješiti neke od problema:
 1) gubitak vakuma
     - trebalo bi biti riješeno nadopunjavanjem ulja u difuzijskoj pumpi
 2) nedovoljno debeo sloj aluminija
     - planirao sam ugraditi dodatne grijače za ispravanje aluminija ali to treba sve smjestiti u komoru, trebao sam ispeći keramičke nosače za grijače, napraviti dodatni dovod jake struje za dodatne grijače, ...
     - razmišljao sam i o isparavanju pomoću CO2 lasera, ...

Danas sam naletio na video "Coat GLASS in METAL Using Plasma - Magnetron Sputtering"
https://youtube.com/watch?v=Cyu7etM-0Ko
i saznao za ovu tehnologiju nanošenja materijala. *hopla*  *hopla*

Radi na način da se umjesto u čistom visokom vakumu metalizacija radi u vakumu s argonom. Istosmjernim visokim naponom stvori se argonska plazma koja se magnetnim prstenovima fokusira na metal (materijal) koji isparava i "taloži" se na staklo (ili nešto drugo).

Koliko sam prosurfao ovom tehnologijom se aluminiziraju ili posrebravaju nova zrcala velikih teleskopa.

Prednosti:
- ne trebaju grijači ili ionski top   (koji prezahtjevan za izradu),
- materijal koji isparava može biti većeg volumena (jer isparava samo u fokusu) pa se debljina sloja lako može povećati dužim trajanjem isparavanja.
 - znalo mi se dogoditi da mi grijač pregori pa su otopljene kapljice grijača napravile pokoji kraterčić u zrcalu, (ovdje toga nema)
- mogu se naparavati razničiti materijali (valja i SiO2  *zubko*)

Nedostaci:
- morat ću uvesti vodeno hlađenje magneta u samu komoru - nebi trebalo biti teško izvedivo
- moram napraviti visokonaponski ispravljač (30KV) - moram u potragu za dijelovima
- moram kupiti argon i pripadajuću minimalnu instalaciju

Idemo delat  *ritmika*
 *šešir*

Teofil:
Kad proradi ... bilježim se za metalizaciju stakla Vega 140/1400.  *šešir*
Doradio ga stipe, a ja ga k'o Črnog Petra od njega preuzeo/kupio i čuvam na neodređeno vrijeme u kartonskoj kutiji kao vremenskoj kapsuli.  ;-)

c2:
MrWorf me tražio da postam kako napreduje moja komora pa evo...

Od zadnjeg posta nabavio sam bocu argona, uvodnice za cijevi, magnetne prstenove ...

Ideja mi je ugraditi sputtering u komoru.

Sl. 1. prikazuje planirano
Sl. 2. prikazuje OpenScad izgled sputtera
Sl. 3. prikazuje majstora Lovru na djelu (tokarenje sputtera)  *šešir*
Sl. 4. prva plazma na sputteru - kratko bez hlađenja samop za probu
Sl. 5. montiran sputter 1, dovod vode 2, odvod vode 3, dovod visopkog napona za sputter 4,
       dovodi visokog napona za plazmenu kupku 5, dovod jake struje za grijače 6 (više nije u
       uporabi), dovod argona kroz tanku cjevčicu 7
Sl. 6. finalno montiran sputter na platformi - vidi se wolfram prsten i aluminijska žica koja bi trebala isparavati
Sl. 7. nakon uključivanja - evo plazme ali mi fula aluminijsku žicu
Sl. 8. smanjen napon - vidi sa da je dobro foksirana plazma
Sl. 9. lijeva roza strelica pokazuje gdje sam očekivao fokusianu plazmu a desna gdje sam dobio.

c2:
Još malo slika...

U pozadini se vidi i boca s helijem - za malo dodatnog igranja i experimentiranja *:-P

Ovo je sve friško - danas probano prvi put.

Moram riješiti fokus, zatim žice visokog napona koje su mi se odvojile ...

Sve skupa je malo potrajalo jer sam danima pokušavao riješiti curenje vakuuma nakon bušenja silnih rupa u dnu komore,

Kupio sam hrpu kvarcnih oscilatora (16 MHz) i nekoliko njih izvadio iz kućišta. To će biti senzor unutar komore za debljinu naparenog sloja aluminija (ili SiO2 ili antirefleksnog sloja) jer se frekvencija smanjuje linearno kako se materijal taloži.

Idemo dalje ...
P. S.
Nemam talenta za farbanje pa je sve tak kak je

MrWorf:
Toooo  *hopla*  živo me zanima kak bu to funkcioniralo. Postaj rezultate kada naneseš prvi sloj  *hopla*

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju