[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > IZRADA I MODIFIKACIJA ASTRONOMSKIH INSTRUMENATA

Solar Explorer

(1/11) > >>

bojan:
Vec dulje vremena razmisljam o ovom projektu.
http://www.astrosurf.com/solex/sol-ex-observation-en.html

Ken (sa IIS) je to napravio prosle godine...
U svakom slucaju, sad kad je Mt Pleasant u funkciji (jos uvijek samo weekend-ima), puno lakse je bavit se stvarima, koje zahtijevaju vise poluzavsenih eksperimentalnih faza prije neko sve skupa radi kako spada. Ona prostorija iznad garaze se je pokazala kao dar s neba  ;-)

bojan:
Nasao sam na mojoj furdi 2 objektiva od dalekozora (FL=120 mm), i od par M42 extendera sastavio back-end za kameru (imam jedan modificirani Canon 400D viska, s kojim sam uvjezbavao modifikaciju).
Za prednji dio mislim upotrijebiti neki of 50 mm objektiva (kojeg cu okrenuti naopako, kao za makro-fotografiju).
Nasao sam i difrakcionu resetku na Aliexpress (1800 l/mm), a mogu se za pocetak igrati sa Star-Analyzer i/ili sa PET resetkama (1200 l/mm) koje sam kupio davno za neki "nek' se nadje" projekt...
CD ROM se isto moze pripasati za probu...

Za slit jos nisam siguran, imam jedan Hartridge spektrometar, ali ga ne bih htio razbucati (kalibriran je i koristan takav kakav je sad, ne previse cesto..).
Mislim da cu slozit nesto sa ostalim M42 extenderima i ziletima (nekad davno sam se igrao sa necim slicnim, ali ta sklopocija je sad izgubljena u prostoru i vremenu).

bojan:
Objektiv za slit (procjep).. Industar 50 (Zorki-4).

To ce otprilike izgledati ovako kao na skici..
Imam resetku 1000 l/mm (na foliji), kut disperzije za crveni laser (650 nm) je oko ~40°.
Napravit cu nosace optickih komponenti od L-profila, i sve skupa nasarafiti na drvenu plocu za pocetak...
Cijela stvar nece biti bas malena ali za prvi prototip bit ce OK.
Ako rezultati budu zadovoljavajuci, idem na ozbiljniju konstrukciju, 3D print-ove...

bojan:
BTW.. Moderatori, moze li se ova tema prebaciti u "Izradu instrumenata?

Danijel:
Može. Evo. :-)

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju