[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > IZRADA I MODIFIKACIJA ASTRONOMSKIH INSTRUMENATA

Mehanički astrograf

(1/3) > >>

Teofil:
Slika pokazuje mehanički astrograf kojim je 1970-tih snimao Gustav Kren (Zvjezdarnica Zagreb)

Vjerovatno je Novu Cygni 1975 Gustav Kren snimio ovim astrografom. (Izrezak iz novina - Večernji list ili Vjesnik /?/, 3. rujna 1975.).  Više o Novoj Cygni 1975:
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Astro/nova.html

Mechanical astrograph by Zlatko F. Kovacevic, on Flickr

Nova Cygni 1975 by Zlatko F. Kovacevic, on Flickr

bojan:
Taj astrograf je napravljen sa istim satnim mehanizmom kao i onaj moj sa Saveznog takmicenja u Bg '68 (u prilogu dolje)...
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=2172.msg45556#msg45556
Satne mehanizme smo dobili od Elektre, iz rashodovanih dvotarifnih brojila (bilo ih je nekoliko, 5 mislim ? Zlatko je napisao molbu da nam se to daa na poklon, a ja sam ih pokupiuo iz njhovog skladista), i mislim da je to bilo dosta poslije takmicenja.
Ovog konkretnog astrografa se sad mutno prisjecam, ne znam da li sam ga slozio ja ili Gustav (bit ce da je to bio Gustav, moj pristup mehanickom dizajnu je bio drukciji.. ali mislim da sam ja sugerirao plocu (bracket) za pricvrscivanje kamere jer ona moja sa takmicenja nije bila bas najbolje rjesenje.. ).
Drugi mehanizam (zupcanici) je "otisao"na Celostat, koji je imao previklan (za ~3VAC) motor iz programatora ves-masine i elektroniku za vodjenje (senzori - fotodiode su se trebale postaviti na E / W rubove slike Sunca, ne sjecam se da je to ikad upotiebljeno. Nemam slike nazalost...   
Sto je bilo sa ostalim satovima ne znam...

Teofil:
Bojane,
da li je fotoaparat na snimci tvojeg astrografa "Smena-8" ?
Što si tim setupom uspio snimiti na noćnom nebu ?

Danijel:
Ma odakle samo izvlačiš te stare prašnjave stvari. :-)

Teofil:

--- Citat: Danijel - 26.09.2022. u 15:49:47 sati ---Ma odakle samo izvlačiš te stare prašnjave stvari. :-)
--- Kraj citata ---
Stare jesu, nisu prašnjave ali neke mogu svojim sadržajem "dignuti prašinu".   *kokice*

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju