[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > IZRADA I MODIFIKACIJA ASTRONOMSKIH INSTRUMENATA

Enkoderi na dobsonu

(1/9) > >>

bojan:
Do sad sam na mojem 10"Newt koristio enkodere (iz optickog misa), kuplanje je bilo frikcijsko, direktno na elevacijski sektor (koji se "vozi" na pogonskoj osovini.. osovina enkodera se vidi "prislonjena" na plocu).
Nije bilo nekih problema s tim, ali buduci da mijenjam azimutalni prijenos za enkoder (isto je frikcijski i tu je bilo nekih problema sa pogonom, nije lako "ustimati" trenje) koji ce u buduce biti sa zupcastim prijenosom (getriba sa plasticnim zupcainicima - delrin), htio bi isto napraviti i sa elevacijom.

Imam jedan ravni "rack" od delrina (acetal) modulo 0.5mm (4x4x20mm) i pripadajuce zupcanike, i htio bih ga saviti oko radiusa 110mm.
To bi onda koristio kao sektor-zupcanik za enkoder.

E sad, pitanje:
Kako saviti delrin rack, a da se ne ostete zubi? Koja temperatura? Grijati sa fenom?
Imam samo jedan uzorak pa ne bih htio previse eksperimentirati.

bojan:
Printanje novog zupcanika za zupcasti remen (vertikalna osovina, azimut)...
Totalni omjer je 41.3, to ce biti 6600 "tickova" iz enkodera za jedan okret.

bojan:
Zupcanik montiran ispod pogonske ploce (koja jos nije montirana)..
Sad jos samo treba na okvir pricvrstiti enkoder sa pripadajucim prijenosom.. to bu slijedeci weekend.

bojan:
Mehanizam, spreman za ugradnju.
Napetost remena ce se podesavati okretanjem oko sarafa koji drzi cijelu tu skalameriju na okviru, ispod pogonske ploce.
Elevaciju necu zasad dirati, to je uvijek radilo dobro.

bojan:
Sinoc sam eksperimentirao sa printanim zupcanicima...
Ideja je napraviti 90° sektor za kuplanje elevacijske osi sa enkoderom.
Nisam zadovoljan ishodom ovaj put, izgleda da slicer (slic3r) ovakve zube (malko dublje od onih za zupcasti remen) tretira drukcije.. primijetio sam da se ekstruder giba znatno brze i zubi ispadaju lose - kao da se rastopljeni filament ne stigne "uhvatiti" za prethodni sloj, pa ga ekstruder povuce i rezultat je mostic izmedju zuba.
Ima li netko kakvih iskustava s time?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju