Autor Tema: Lunt solarni teleskop  (Posjeta: 865 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lagonda

• Phobos
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Lunt solarni teleskop
« Odgovori #15 u: 31.07.2022. u 21:04:30 sati »
Dodji pa vidi.
Lunt je dobar. Jednostavan. Doslovce grab and go telescope. Prije su imali samo solarne al sad rade modularne solarne teleskope. Znači možeš ga koristiti i po danu za Sunce ali i po noći. Što se tiče snimanja, mono kamera je naj naj. Koja kamera ovisi o žarišnoj odn želiš li dobiti cijelo Sunce u kadru. na 50 i 60 mm je lako i s manjim čipovima, dok na 80mm je mrvicu teže. Ali ne i nemoguće. Imati dvije kamere i tak nije uopće loša stvar.  :-D
Kad gledaš, vidis i prominencije i površinu. Naravno crveno. Kad snimaš, prominencije se ne vide direktno na snimci ali su tu. U post obradi se one lako izvuku van. Ja takodjer iz jedne snimke dobijem prominencije i na Luntu.
Postoji više veličina promjera filtera. Preporučam ti da ideš na što veći radi snimanja. Takodjer nude opcije i sa focuserima. Ako možeš, priušti si FT. Provjereno dobar. Iako i oni drugi će ti takodjer služiti svrsi itekako.
To kad kupiš dobiješ single stack kombinaciju. Double stack je kad kupiš jos jedan etalon. Ovo ti govorim čisto iz razloga da vidiš što i kako. Double stack dobiva vrlo oštre detalje jer double stackom suzujueš liniju. Odn smanjuješ parazitsko svjetlo. Ali to ti je mali upgrade jednog dana. Čisto da se ne zbuniš kad vidiš i takve fotke. Jer za vizualno mnogi uzimaju DS prije nego SS. Kod snimanja je to prednost ali ne tolika da bi ti se isplatilo dati toliko love. Radje uloži u veći promjer, bolji fokuser itd.
Ovo ti je snimak sa ZWO ASI 178MM na Luntu LS80THa. Znači malo veći promjer i malo veća žarisna. 1200 je blocking filter. I eto, malo odreže na malom čipu. Malo veća kamera će bez problema uloviti cijeli čip dokle god je čip unutar veličine filtera.
Ak bu ti kaj trebalo, zvrcni.  *čslj*
« Zadnja izmjena: 31.07.2022. u 21:07:31 sati od Lagonda »
Prodao sve.

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Umbrijel
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #16 u: 31.07.2022. u 21:27:49 sati »
UF, ovo je divno. *hopla*

No, još uvijek se nećkam, puno je to novaca. Htio bih to ali ne znam koliko bi mi bilo isplativo. *vrag*

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA | FLICKR |

Offline Lagonda

• Phobos
  • **
« Odgovori #17 u: 31.07.2022. u 21:37:38 sati »
Ovisi što želiš. Strpi se, pogledaj malo kroz neke ako je moguće, prespavaj pa ćeš odlučiti. :)
Prodao sve.

Offline Maki

• Phobos
  • **
« Odgovori #18 u: 02.08.2022. u 21:22:59 sati »
Evo ovako.
Pre tri godine sam kupio Daystar Quark, kasnije i ERF Baaderov, do tada sam koristio Neodymium koji ima u sebi UV i IR cut. Koristio sam Quark na Taku 100mm i Borgu 71mm.
Sada mi je upravo stigao Lunt 80MT. Ne zato što je Quark loš, nego zato što je h-alpha zakon i zato što sam shvatio da je za moje astro potrebe i navike h-alpha zapravo glavni deo (život u gradu, pogled sa balkona, itede).
Lunt 80 je mila majka, iskustvo je neopisivo, naročito u binu. Recimo da sam potpuno paf, kvalitet etalona je apsolutna bruka. Neke druge stvari baš i nisu (transport nije prošao bez problema, FT fokuser će morati na doradu i popravku, itede). 80 košta zaista puno ali me je na to odlučilo nekoliko faktora. Prvo, video sam ooomph razliku u 100 i 71, video da mi je seeing dobar često za oko 80x a retko za preko 100x, odlučio da je bino the way to go i čitajući shvatio da bih sa 60 na dugi rok zažalio. Osim toga, 80 ima najveći sweet spot (veći Luntovi imaju isti etalon zapravo i sweet spot se smanjuje). Buy once...
Probao sam double stack sa Quarkom i...bino je meni bolja varijanta.
Prodavaću Quark i ERF, koga interesuje može u PM pošto mi nova forumska pravila ne dozvoljavaju da stavim oglas (oglasiću na srpskom, CN i SGL verovatno početkom septembra).
Alkaid 12, C8, Tak FC-100 DF, Borg 71, Lunt 80MT
Evolution, AYO II, DSV-M
Canon 12x36 ISIII