Autor Tema: Gold Line vs. Lacerta Premium Flatfield  (Posjeta: 235 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lucius

• Io
  • Spol: Muški
Gold Line vs. Lacerta Premium Flatfield
« u: 19.11.2022. u 16:17:13 sati »
Cjenovno identični okulari, ali zanima me jesu li i kvalitetom? Za GL sam pročitao pozitivne stvari čak i od nekih ovdje na forumu, ali me više zanima kvaliteta ovih LPF jer im je eye relief stvarno predobar (2,5 cm za neke). Posjeduje li ih netko ili je bar gledao kroz njih da može dati mišljenje?
Teleskop: SW Mak 127/1500
Montaža: SW AZ4

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Japet
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
Odg: Gold Line vs. Lacerta Premium Flatfield
« Odgovori #1 u: 19.11.2022. u 19:01:59 sati »
Kod F/15 teleskopa ti je manje više svejedno kod izbora okulara. Takav teleskop je jako nježan prema okularima i uzmi onaj koji ti se više sviđa. Slika bi trebala biti oštra od ruba do ruba.
Eventualno malo pročitati okolo da okular koji biraš ne pati od nekih boljki koje su nevezane uz teleskop, recimo interne refleksije i tako to.

Offline Zeleni_Zub

• AD Orion
  • Enkelad
  • Time is an illusion. Lunchtime doubly so.
    • AD Orion
« Odgovori #2 u: 19.11.2022. u 19:02:40 sati »
Explore scientific masterrace  *:-P

Cim budes u prilici isprobaj neke od njih, vjerujem da ces imati prilike
Teleskopi: SW 254/1200, SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: ASI1600MM-Pro, Svbony T7M, Nikon D7200, Logitech C270
Ostalo: TSGPU CC, EFW 8x1.25", ZWO LRGB 1.25", ZWO 7nm SII-Ha-OIII 1.25" ZWO IR 850nm 1.25"

|ASTROBIN |FLICKR| INSTAGRAM |

Offline Lucius

• Io
« Odgovori #3 u: 19.11.2022. u 19:57:28 sati »
Kod F/15 teleskopa ti je manje više svejedno kod izbora okulara. Takav teleskop je jako nježan prema okularima i uzmi onaj koji ti se više sviđa. Slika bi trebala biti oštra od ruba do ruba.
Eventualno malo pročitati okolo da okular koji biraš ne pati od nekih boljki koje su nevezane uz teleskop, recimo interne refleksije i tako to.
F12* :-)
E hvala ti na ovom jer sam negdje pročitao da teleskopi duže fokalne ne pate toliko od kvalitete okulara. Da nema neke razlike u slici između jeftinijeg i skupljeg okulara. *tu*

Offline Lucius

• Io
« Odgovori #4 u: 24.12.2022. u 10:07:17 sati »
Uzeo sam Lacerta FF 15,5 mm okular pa kad mi vrijeme dozvoli odmah ću ga isprobati i podijeliti mišljenje.

Offline Lucius

• Io
« Odgovori #5 u: 28.12.2022. u 20:02:36 sati »
Evo dopustilo mi je vrijeme nekih sat vremena da testiram Lacertin 15,5 mm okular i usporedim ga sa plossl koje imam. 17 mm plossl (+ barlow) mi je najkorišteniji okular pa sam usporedio sa njim najviše. Pa vidi se razlika. Nije WOW, ali je slika jasnija u 15,5 mm. Naravno FoV i ER su puno veći i ne moram zjenicu nabit na okular da vidim (iako i dalje naočale ne mogu koristiti, ali ne vidim to kao neki problem). Jedna stvar je međutim dosta različita od plossla. Naime oko mi treba cijelo vrijeme biti centrirano u središte okulara. Ako se samo malo pomaknem u lijevo ili desno slika se izgubi (postane crna). To ne primjećujem kod svojih plossl okulara. To je valjda normala, ali eto...
Test rađen na f12 teleskopu. Na manjim f brojevima ne znam kakav je okular.

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Japet
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #6 u: 28.12.2022. u 20:07:32 sati »
Meni se to događalo kada ne bi oko bili na udaljenosti eye reliefa (očišta). Ako okular ima podisvo sjenilo za oči, pokušaj mu udaljenost namjestiti tako da ti se ne javljaju ta crne fleke.

Offline Lucius

• Io
« Odgovori #7 u: 28.12.2022. u 21:07:20 sati »
Ok, budem probao za nekoliko tjedana kad opet bude bez oblaka. *zubo*

Offline Lucius

• Io
« Odgovori #8 u: 31.12.2022. u 21:50:35 sati »
Večeras sam testirao Lacertin okular (i sve ostale) bez korištenja barlow leće. Trebao sam na taj način testirati i prvi put. Meta su bili mjesec i Jupiter. Pa moram priznati da se sada vidi bolje razlika između ovog okulara i onih plossla. Kažem opet nije WOW razlika, ali se vidi jako dobro. Ono što me iznenadilo jest kakav trash je ovaj 10 mm plossl. To nisam toliko primjetio kad sam ga koristio sa barlow lećom. Loša slika bez detalja. Nekako se uvijek čini van fokusa. Definitivno je za mijenjati odmah i nikad više koristiti. Sa 17 mm se može živjeti. Super plossl 25 mm je dobar.
Sad je samo dilema dal zamijeniti ovu desetku sa Lacerta 10,5 mm ili SW Planetary 9 mm. :-)