Autor Tema: Napajanje montaže?  (Posjeta: 857 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online tomash

• Mjesečar
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Napajanje montaže?
« Odgovori #30 u: 15.01.2019. u 22:19:51 sati »
Samo pokušavam 'zakačiti' fotogafiju

Eto, uspjelo mi je u čistom odgovoru, a nije išlo uz citiranje. Tko zna zašto... *jok*

Kratki opis:
Članci su u kanalici i punim ih s 1A do 12.6V ( prva fotka ), a dalje se struja uz stalnih 12.6V  smanjuje do kraja punjenja ( druga fotka ).

Možda nekom pomogne...
 ( meni je pomoglo da se sjetim kak se na forumu citira i kak se ubacuju privitci )   :-)
« Zadnja izmjena: 15.01.2019. u 22:37:22 sati od tomash »

Online Vulisha

• Phobos
  • **
« Odgovori #31 u: 15.01.2019. u 23:19:20 sati »
Pozz,

Zaboravio si napomenuti bitnu manu LiIon i LiPo baterija, a to je njihova velika nestabilnost, pogotovo ako su no name proizvođači u pitanju a baterija puna do čepa.

U slučaju kratkog spoja reakcija je jako jako burna, i još opasnija/eksplozivna u slučaju da case nema "venting holes" odnosno rupice kroz koje može izači višak. Svaka baterija ima svoje specifikacije, koga zanima neka googla "Mooch's Batteries" koji ih je recenzirao milijardu i daje dobar guide da znaš što baterija može podnjeti. Obratite pozornost na crveni warning text.

Jedan video što se dešava kad se krivo koriste li baterije i kako izgleda reakcija:

i za kraj:
OPREZNO SA LI-ION BATERIJAMA

« Zadnja izmjena: 15.01.2019. u 23:24:38 sati od Vulisha »

Online tomash

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #32 u: 16.01.2019. u 00:24:31 sati »
Taj video ne pogađa bit. Može eventualno uvjeriti ljude da ne nose mobitele u dubokim džepovima  :-)
Gomila videa o prometnim nezgodama ne bude uvjerila ljude da ne voze aute...

Ok, litij stvarno razvija ogromnu temperaturu kad gori, al slične nedostatke možeš naći svakoj tehnologiji  *jok*
Hoćemo li zato prestati koristiti litijeve akumulatore? U skoro vrijeme sigurno ne. Ja ih koristim radije nego olovne. Netko drugi  radije koristi olovni akumulator i to je ok...
 I s njima se događaju nezgode kad ih se prepunjava. ( npr jedna ćelija ode u kratki spoj, a punjač fila struju jer hoće postići 14V. To prepunjava ostale ćelije, razvija se vodik i eto ti  uvjeta za eksploziju, požar, razlijevanje kiseline...

U redu je upozoriti ljude na probleme tehnologije koju koriste, a oni se onda odluče za varijantu koja im se čini najprihvatljivija...

Online Jed2i

• Deimos
« Odgovori #33 u: 16.01.2019. u 10:01:29 sati »
Da, ovo je onak, iz krajnosti u krajnost

Kod litij baterija je bitno da ih se ne prazni ispod 30%, kad se ne koriste onda ih se stavi na storage napon, cca 50-60% kapaciteta i trajat će jako dugo, tako radim sa svojim baterijama a imam doma svega(cr123,18650 itd...)

Online Vulisha

• Phobos
  • **
« Odgovori #34 u: 16.01.2019. u 16:10:19 sati »
Nisam ja nigdje rekao da ih se ne koristi, dapače sam ih koristim(a tamo sam napisao što se dešava kada se ne koristi pravilno), nego sam rekao da sa njima treba vrlo oprezno, jer bez iznimke na malo duži kratki spoj će se svaka bez zaštite zapaliti, koliko će reakcija biti "atraktivna" ovisi o puno faktora od dizajna čelije do napunjenosti, samo napominjem da mogu biti vrlo opasne ako ih se ne koristi pravilno i to je jako bitno napomenuti.

I sad kad smo kod čelija, ako neko oće kupit nove, provjeren webshop sa sigurnim originalima je https://www.nkon.nl, a za izgradnju battery packa sam našao jako cool kit samo nisam nigdje našao nešto slično da rade delivery u hrv: https://vruzend.com/product/vruzend-battery-kit-v2-0/