Vizualno promatranje VS astrofotografija (USA VS HR)

Autor Adri, 27.04.2020. u 20:03:50 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Adri

Hm razmisljao sam dosta o ovome (doslo mi, popodnevna sijesta)... o cinjenici kako kod nas u odnosu na USA, Australiju, Novi Zeland nema uopce tzv monster dobova, kao da ne postoji uopce interes za njih.

Takodjer drugi specijalizirani instrumenti za visokokvalitetno vizualno promatranje poput skupih APO binoskopova (khm khm zna da se tu gradi jedan bino @c2 ali to je rijetkost) su gotovi nepostojeci.

Sad, naravno da mozemo reci da je rijec o kupovnoj moci koja je znatno veca u gore navedenim drzavama nego kod nas i da je to glavni razlog zasto je oprema koju prosjecan amater posjeduje kod nas skromnija (da napomenem, apsolutnp nista ni ikoga tu ne omalovazavam, sto se mene tice bortle 1-2 nebo i 50mm dvogled je vrhunski, bolje nego veci teleskop i lp muljotina).

Ali sam primjetio da kod nas itekako postoje high end i skupi astrofotografski setupovi koji itekako pariraju opremi koju posjeduju amateri iz gore navedenih drzava, dok velikih teleskopa za vizualno promatranje prakticki i nema.

Drugim rijecima, cini mi se da je kod nas rasirenija ozbiljna astrofotografija od ozbiljnog vizualnog promatranja.

Zasto je to tako hmmmm? Ja imam jednu teoriju ali bih prije toga htio cuti neka misljenja, pucajte 😀

Hint: teorija ide linijama takodjer toga da je u australiji takodjer dosta popularno promatranje sa velikim dobsonima dok je npr UK popularnija astrofotografija i sve vise video astronomija.

edit: drugim rijecima, imam dojam kao da ce amater kod nas radje uzeti neki sct ili refraktor na eq montazi nego velikog doba.

Acheron

Postoji interes za sve, samo su naša financijska sredstva i dobavljivost instrumenata ograničavajući faktor.

Da si mogu priuštiti prvi bi bio koji bi ukebao nekih 18-20-22" instrument, ali pogledaj cijenu takvog instrumenta. Ako je od renomiranog proizvođača tu si u rangu 8000-12000 USD. Plati shipping za to, cca 1000 USD i onda te maćeha Rvacka drapi još 25% povrh svega. Na kraju te takav instrument ispadne ko solidan auto. U Europi nemaš ni komoru za aluminizirati tako veliko zrcalo jer nemaš dovoljno tržišta za toliko velikih teleskopa. USA je jedna država solidne kupovne moći s 330 milijuna stanovnika, Europa je 750 milja od kojih 250 ima nekakav standard, ostali se čupaju u govnima koje stvaraju propali sistemi, sadašnji i prošli. I onda se par postotaka ljudi koji si to mogu priuštiti okupe na Cloudynights forumu i ti misliš da tamo svaka kuća uz pickup ima i 20" mrcinu u garaži.

Pogledaj cijene malo prije nego kreneš tipkati pa se onda zapitaj ima li interesa i koliko prosječan stanovnik ove države zarađuje:

https://www.astroshop.eu/telescopes/hubble-optics-dobson-telescope-n-508-2134-ul20-f-4-2-premium-ultra-light-dob/p,53629 6700€ za goli teleskop
https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-dobson-telescope-n-508-2000-stargate-500p-synscan-goto-dob/p,51115 6500€ za full opremljeni teleskop sa šrot mehanikom (špiglo se savija, kolimaciju ne drži)
http://www.loptics.com/starmaster/truss-scopeprices.htm 20" Starmaster 9950 USD
https://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/20/index.php 20" Obsession 9500 USD
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12055_Taurus-T500-20--f-4-2-Classic-Dobson-Teleskop-mit-Heizung.html - goli teleskop 4500€

Astrofotografija zahtjevaja velika ulaganja ali ih možeš razvući, nije to kapitalno ulaganje gdje pljuješ lovu na stol od jedanput.
Kreneš s nekom montažom, DSLR-om, pomoćnom kamericom. Da se isciganit za 2000€ što je podnošljivo. Kasnije kad te zasvrbi bolja kamera pljuneš 1000€, neki APOčić od 1000-2000€ i za 5000€ imaš gotovu priču. To je po cijenama kod nas, sa svim haračima, dadžibanama i nedobrotvornim prilozima. I za silu to možeš platiti na rate!

Tako da ima želje, nema mogućnosti jer nas se kajla di se stigne.

Acheron

U biti rekao bih da s obzirom na shoe-string budget kojim raspolažemo radimo stvari koja obaraju ekipu s tri koplja skupljim instrumentima.

Beorn

Da... S tim da su astrofoto setupi daleko od high end. Mala zemlja i male fin. mogućnosti
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Lutonja - Meade 5000 80mm APO triplet
Dalekozor: Lunt LE 7X50 Magnesium
Montaže: Skywatcher EQ6-R Pro, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc, ZWO ASI290mc

Adri

Yep jasno je da je nasa kupovna moc slabija, no htjeo sam primjetiti kako mi se cini da prosjecni astrofotograf u nas ima dosta vise ulozeno u svoj setup nego prosjecan vizualac.

@Acheron  to sam i mislio, 3.5 - 4.5k eura za 18 - 20 inch dobsona mi se cini u rangu nekog boljeg astrofoto setupa. Da, ok, astrofoto setup mozes kupovati u dijelovima, ali znam da je ovdje bilo slucaja gdje je netko odjednom dao i 8k eura za astro opremu, sct i eq montaza.

Dakle to je ono sto sam primjetio, da ce radje ekipa uzeti moderni kompjuterizirani instrument nego light bucket kad je rijec o vecim novcima, a na dobsone se gleda kao na jeftin instrument za dso promatranje.

I da, ovo je "astronomska brbljaonica", zato sam i poceo "tipkati" o ovakvoj temi, nebih tako nesto tipkao u ozbiljnim podforumima. Nadam se da je jos uvijek dozvoljeno izraziti svoje misljenje.

Acheron

Ali nema poštenog teleskopa od 18-20" u cijenovnom rangu koji si sad spomenuo. Mislim da nisi dobro proučio temu. Postoji SkyWatcher Stargate s cijelim nizom problema i ovaj Taurus Optics o kojem nitko ništa ne zna.
Kako taj Stargate funkcionira, evo recimo zanimljivih dojmova s CN-a. Zanimljivo je da nakon blamaže s teleskopom First Light Optics ga je povukao iz prodaje jer se SkyWatcher pravio glup na reklamacije.
https://www.cloudynights.com/topic/493667-skywatcher-stargate-450p/
https://www.cloudynights.com/topic/645228-skywatcher-stargate-500p-opinionsadvice/

EDIT: Našao nešto i o Taurusima
https://www.cloudynights.com/topic/577796-taurus-dobsonian-telescopes-from-poland/#entry7889761

A ovaj kaj je dao 8 kila eura za opremu, to je jedan primjer na cijelu državu i nemreš odmah suditi sve na ostale. Ako mislimo na istu osobu rekao bih da taj teleskop i montaža su više statusni simbol neko instrumenti koji su služili isključivo za astronomiju. Ja bi dao dupeta za veliki teleskop, ali nitko ne nudi teleskope velike teleskope nit je moje dupe traženo.

Adri

Ja sam prije neko vrijeme (vise godina) razmatrao GSO 406/1800 (jos ga ima TS u ponudi mislim), mislio sam pa ne moze valjda biti gori od ostalih GSO modela po kvaliteti optike.

Cijena je msm 1800 eura.

Kazes da bi jednom uzeo veci skop, ali hm, iskreno ja ne bih isao sa 12 na 16 incha, msm da se ne isplati jer to nije ni magnituda (ali samo moje misljenje).

Ja se lagano preusmjeravam prema binoscopovima,  pa nemam neku zelju za 18" + instrument u vidljivoj buducnosti, ali me cudi da bi kvaliteta tih vecih kineskih zrcala bila toliko losija od npr 10 ili 12 incha. Sto se mene tice, ja sam sa 12 incha kineskim zrcalom zadovoljan. Jeftini 15mm okular plus jeftina barlow leca daju sasvim zadovoljavajuce poglede. Manje od 15mm i tu bih trebao razmotriti kvalitetnije okulare.

Tu nesto ne stima da su ti stargate tako losi.

I da, obojica mislimo na istu osobu 😀

Acheron

Imaš na CN-u topic kada postane veliki dobson neisplativ u smislu dobiveno/uloženo.
Caka je u tome da nakon 16" mehanika teleskopa postaje komplicirana, mora biti lagana, krut i ne oscilirati dimenzijama kako se mijenja temperatura. Sve to zahtjeva skoro pa individualan pristup, pažljivo dizajniranje i finiju mehaniku što rezultira visokom cijenom.
SkyWatcher može napraviti dobra velika zrcala, ali da bi smanjio masu išli su kemijati s potporom zrcala, kolimacijom, konstrukcijom i sve po putu ujeb*li.

Adri

Citat: Acheron  u 27.04.2020. u 22:34:21 sati
Imaš na CN-u topic kada postane veliki dobson neisplativ u smislu dobiveno/uloženo.
Caka je u tome da nakon 16" mehanika teleskopa postaje komplicirana, mora biti lagana, krut i ne oscilirati dimenzijama kako se mijenja temperatura. Sve to zahtjeva skoro pa individualan pristup, pažljivo dizajniranje i finiju mehaniku što rezultira visokom cijenom.
SkyWatcher može napraviti dobra velika zrcala, ali da bi smanjio masu išli su kemijati s potporom zrcala, kolimacijom, konstrukcijom i sve po putu ujeb*li.

Hah znaci drugim rijecima kupis taj skop zbog optike a ostalo bacis i slozis svoje...zvuci mi kao nekadasnji Meade Starfinder 16 incha u zatvorenom tubusu.

stipe

Ja bih sutra krenuo brusiti 24" da mogu to cudo aluminizirat... Drage volje, jer znam koliko bih vidio sa tim cudovistem *zubko*
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, homemade astrograf 152mm f4, Vega Ljubljana 140/1417; refraktori: Explore Scientific AR 152, Explore Scientific 127ED triplet APO, Explore Scientific 80ED triplet APO, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, Meade 60/360 ETX, "meopta" AD720; Zrak 56/800, homemade "Plavko" 56/800, Vega Ljubljana 45/700. Okulari: TS XWA 100° 20mm, TS UWAN 16mm 82°, Gold line 6 i 9mm, homemade okulari 10-32mm. Homemade 1.25" okular turret, 2" dijagonale sa prizmom i zrcalom, 2x barlowi 1.25 i 2", Montaža: Skywatcher Synscan custom. Kamere: Omegon veTEC533C, ASI290MC, QHY5, Canon EOS 1100D. Filteri: Optolong L-Extreme 1.25" Objektivi: Meopta Belar 4.5/105, Meopta Anaret 4.5/90, 4.5/80 i 4.5/50, PZO Mikar/S 4.5/55, Kit 18-55mm, Isconar 4/135, Zeiss Sonnar MC 3.5/135, Pentacon 2.8/135, Mamiya 2/50, Helios 2/58 i Flektogon 2.4/35. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 20-60x60, 10x40 monokular

Adri

Citat: stipe  u 27.04.2020. u 23:30:19 sati
Ja bih sutra krenuo brusiti 24" da mogu to cudo aluminizirat... Drage volje, jer znam koliko bih vidio sa tim cudovistem *zubko*
Tooooo

Ima stathis debele pyrex blankove...mislim do 20 incha

edit: ima i vece, navodi da ima ploce od pyrexa do 57mm

To moze 25 incha bez problema

🡱 🡳