Astronomski dnevnik

Autor Lucius, 25.11.2022. u 21:18:20 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Lucius

Gobart, hvala na odgovoru. *šešir*
Za sada imam jedino želju vizualno promatrati i potrošiti nešto minuta (ili sati) pod vedrim nebom umjesto da trošim pred zaslonom računala (kao sada). ne znam što budućnost nosi, ali ako mi ikad padne AP na pamet sjetiti ću se ovog tvog posta pa pogledati informacije o EAA. *tu*
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

Gobart

Vrtna zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, C8 XLT sa reduktorima 0.33x i 0.63x, ES 152mm F/4.8 Maksutov-Newtonian (PRODAJEM), HEQ5 Pro Synscan, Player One Uranus-C (IMX585) sa Baader Neodymium filterom, Nikon D5500 i Nikkor 18-140mm F/3.5-5.6G ED VR.

Lucius

Sinoć sam došao do jubilarnog 10. promatranja i 11h 15 min pod zvijezdama. To je čak dobra minutaža s obzirom da je vrijeme otkako sam uzeo scope čista katastrofa. S obzirom na hladnoću (koja nije još prava zimska), sat vremena u prosjeku je super pogotovo jer su mi planeti, Mjesec i zvijezde činili većinu promatranja. Tek sam se zadnja 2-3 promatranja bacio na traženje nekih novih DSO objekata. Ono što mogu definitivno potvrditi i ponoviti jest da sam itekako zadovoljan teleskopom. Hvala još jednom na preporuci, a novim članovima koji budu ovo čitali mogu samo preporučiti isto. Ono što im ne bi preporučio je AZ montaža (osim ako vole dnevna promatranja). Dakle, ako imate novca odmah se bacite na EQ montažu (EQ5 min) nebitno običnu ili motoriziranu. Iako je nisam imao vjerujem da je puno lakše pratiti objekte sa EQ montažom (sa kotačićem) nego sa AZ. Na većim povećanjima konstantno mi tlak skače jer stalno moram pomicati, pa onda trešnja slike (koja se srećom brzo zaustavi), pa onda ako malo više olabavim kočnicu teleskop pada u natrag, malo jače stegneš onda još gore...uf. Ali sve se to još da pretrpit, navikne čovjek, ali kad nešto nađeš prvi put pa ideš pomaknut za pratit pa ti ispadne iz vidnog polja...Uglavnom jedna od želja u 2023. mi je promjena na EQ5. E sad hoće li biti motorizirana ili ne nemam pojma. Iako sam imao nekih frustracija i dalje mi je samostalno traženje prioritet i čak ako nešto i nisam našao naučio sam puno. Pohvataš imena zvijezda, za DSO vidiš otprilike gdje su pozicionirani i onda svaki idući pokušaj nalaženja ide sve brže i brže. Također sreća kad nešto nađeš prvi put (pogotovo nakon muke) je neopisiva, ali nakon samo 10 promatranja u potpunosti razumijem one koji odmah žele ići na GoTo opcije.
Za sada nemam aperture fever, ali duboko u sebi znam da će ovaj Mak jednog dana biti zamijenjen (bar se nadam) sa Mak 150 mm ili 180 mm. A do tada nadam se će i vrijeme biti bolje pa da se može malo češće promatrati. :-)

Astrobobo

Ne mogu se složiti s ovim komentarom za AZ montažu. Pomicanje teleskopa je vrlo lagano i i početnicima intuitivnije od ekvatorijalne. Problem sa pomicanjem teleskopa kad se olabavi kočnica je problem teleskopa koji je loše balansiran, tu nije stvar u montaži. Osobno imam staru Giro GR-3 glavu, bez ručica za fine pomake, na čeličnom tronošcu (EQ5 HEQ5 verzija), koju koristim s Pentax 105 SDP refraktorom i EdgeHD 8", oba instrumenta 6-7 kg, nikakvih problema nema sa praćenjem objekata na većim povećanjima. Kočnicu zaključam samo ako su javna promatranja, da netko slučajno ne pomakne teleskop, inače mi se ne da svako malo šarafiti.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Lucius

Pomicanje po azimutu je smooth bez ikakvih problema, ali gore-dole ima problem ako olabavim malo jače. Probao sam zašarafiti na različitim mjestima i ovo gdje imam sad je najbolje. Naravno, problem se javi kad imam barlow + okular. Samo okular nema problema (bar ja nisam primjetio). Također strah me je olabaviti jer se jasno vidi kako kolut sa strane ispada vani pred težinom teleskopa tako da bolje malo jače stegnuti nego da kupim teleskop po podu.

Acheron

Mak je kratak teleskop i čim nešto staviš na njega to poremeti "vagu"
Inače, AZ je znatno lakša za korištenje od EQ i teleskop se na njoj nikad neće naći u takvoj poziciji da će biti potrebno zarotirati cijev (što Mak 127 nema mogućnost) da bi mogao dosegnuti okular ili finder.

Lucius

Da pojasnim: teleskop je savršeno balansiran u horizontali čak i kad se jače otpusti "kočnica". Problem dolazi kada gledam mete visoko na nebu (a skoro uvijek su više). Mislim, nije to sad problem toliki koliko možda zvuči, ali eto. Da se živjeti sa tim.
Acheron, ako se i nađe u nezgodnoj poziciji onda samo okreneš dijagonal iako nisam do sada čitao problem sa ovim kod EQ + Mak. Ima ovdje jedan član (Seraphus čini mi se) koji koristi EQ5 + Mak 127 pa me zanima kakva su njegova iskustva.

Zeleni_Zub

Uzmi ti odma HEQ5 da možeš i snimati  *:-P

Al bez šale, ne znam koliko smisla ima uzimati EQ5, bolje ili EQ3 ili HEQ5 ili EQ35M (zavisno od spremnih para za potrošit)
Teleskopi: SW 254/1200, SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: ASI1600MM-Pro, Svbony T7M, Nikon D7200, Logitech C270
Ostalo: TSGPU CC, EFW 8x1.25", ZWO LRGB, ZWO SII-Ha-OIII 7nm , ZWO IR pass 850nm

|ASTROBIN |FLICKR| INSTAGRAM |

Acheron

Citat: Lucius  u 04.01.2023. u 19:31:57 sati
Da pojasnim: teleskop je savršeno balansiran u horizontali čak i kad se jače otpusti "kočnica". Problem dolazi kada gledam mete visoko na nebu (a skoro uvijek su više). Mislim, nije to sad problem toliki koliko možda zvuči, ali eto. Da se živjeti sa tim.
Acheron, ako se i nađe u nezgodnoj poziciji onda samo okreneš dijagonal iako nisam do sada čitao problem sa ovim kod EQ + Mak. Ima ovdje jedan član (Seraphus čini mi se) koji koristi EQ5 + Mak 127 pa me zanima kakva su njegova iskustva.

A finder? :p
Ako te već toliko smeta, preporučio bih neku AZ montažu s motorima. Motori će poslužiti kao kočnice, a opet imaš mogućnost finog pomicanja.

Zeleni_Zub

AZ-EQ6 GT riješava sve probleme  *zubko* *zubko*
Ostalo: TSGPU CC, EFW 8x1.25", ZWO LRGB, ZWO SII-Ha-OIII 7nm , ZWO IR pass 850nm

Danijel

Uzmi koju god, gledaj samo da bude crna. *zubko*

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | YOUTUBE | FLICKR |

Lucius

Citat: Zeleni_Zub  u 04.01.2023. u 20:12:42 sati
AZ-EQ6 GT riješava sve probleme  *zubko* *zubko*
...posebno problem punog novčanika. *:-P
Da, ta montaža je super jer ima obje opcije.

Citat:Uzmi ti odma HEQ5 da možeš i snimati  *:-P
Al bez šale, ne znam koliko smisla ima uzimati EQ5, bolje ili EQ3 ili HEQ5 ili EQ35M (zavisno od spremnih para za potrošit)
Ima smisla jer mi omogućuje da danas sutra ako uzmem veći scope (čitaj veći Mak) mogu je opet koristiti. Na EQ3 ili EQ35M to ne bi bilo moguće. E sad HEQ5 je odlična (tako kažu recenzije) i isplatilo bi se štediti za to, ali imam jedno glupo pitanje; iako je ta montaža motorizirana, mogu li je koristiti kao normalnu EQ montažu? Bez SynScan i praćenja već ručno pomicat ili je to moguće jedino sa ovim hibridnim AZ-EQ.

Citat:A finder?
Da se to malom pilicom riješit. *zubo*

Zeleni_Zub

Za sve motorizovane SkyWatcher montaze važi da ih možeš pomicati ručno jedino kad otkočiš kvačila, ili naravno putem ručnog kontrolera. Nemaš onih ručnih točkića, mada to nije nikakav problem osim ako bas ne zelis da pomičeš sve ručno

Ma samo polako, kroz korištenje teleskopa još neko vrijeme skontat ćeš i sam koliki teleskop ti treba - to jest koliki ćeš koristiti, pa prikladno tome i koliku montažu. Ne treba se tu zalijetati nešto puno i po meni je bolje ići sa "buy once - cry once" mentalitetom. Kad budeš siguran za šta i kako ćeš koristiti teleskop, to i uzmeš i riješeno.

Da ne dodješ u situaciju da svakih pola godine mjenjaš i montažu i teleskop i šta ja znam šta još, sve to košta  *zubko*

Lucius

Citat: Zeleni_Zub  u 04.01.2023. u 23:08:23 sati
Da ne dodješ u situaciju da svakih pola godine mjenjaš i montažu i teleskop i šta ja znam šta još, sve to košta  *zubko*

Ne brini, Bill Gates mi nije u rodu pa ne mogu svako pola godine mijenjat montaže i teleskope. *:-P Načekat će se ta nova kupnja instrumenta kod mene, ali eto volim malo porazgovarat o tome i čut mišljenja iskusnijih ljudi.

Lucius

Baš danas na kolko toliko dobar seeing i vedrinu netko upali kanal i doslovno sve zadimljeno. :-P Pokušaj gledanja kometa je bio neuspješan...ili možda uspješan, ali nisam 100% siguran da sam gledao u komet. Pomoću Stellariuma mi je bilo lako odrediti lokaciju, ali nisam vidio nikakav rep. Samo jednu blijedu točku kao zvijezda koja ide poprilično brzo. Također doslovno sam klečao na koljenima i gledao. *zubo* Baš nezgodna pozicija.

🡱 🡳