Autor Tema: Čišćenje teleskopa (Mak) i okulara  (Posjeta: 513 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lucius

• Io
  • Spol: Muški
Čišćenje teleskopa (Mak) i okulara
« u: 19.11.2022. u 10:54:07 sati »
Ovo je još jedno bitno pitanje koje me zanima kao početnika. Dosta sam pogledao tih videa na YT, ali većinom se tu radi o čišćenju zrcala na reflektorima. Za katadioptere jedino ima SCT videa, a Mak slabo (odnosno nikako).
Ono što znam jest da se teleskop često i ne čisti. Samo se ispuhuje prašina lagano sa onom malom puhalicom, ali tokom vremena, pogotovo ako se scope češće koristi, je neizbježno da bude fleka i masnoće. Dakle, kada sam uklonio krupne čestice prašine treba lagano kvalitetnom krpicom od mikrovlakana preći po površini. Je li ova tekućina sigurna i dobra da čistim maksutova?
https://teleskopcentar.hr/proizvod/baader-optical-wonder/
Također, pretpostavljam da nikad direktno ne špricam po teleskopu već da pošpricam po krpici pa onda lagano pobrišem leću. Jesam u pravu? Tako isto okulare. Koliko često vi čistite svoj scope? Jel odmah kad vidite neku fleku ili čekate da se skroz zaprlja?

Za okulare znam da ih treba češće jer stavljamo oko na ili u blizini njih, uvijek se lako zaprljaju. Ova gore tekućina što sam podijelio može se koristiti na njima (bar sam vidio videa).
Teleskop: SW Mak 127/1500
Montaža: SW AZ4

Offline Astrobobo

• Mimas
  • *
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
Odg: Čišćenje teleskopa (Mak) i okulara
« Odgovori #1 u: 19.11.2022. u 11:16:35 sati »
Nemoj čistit teleskop. "Masnoće" ne smije biti jer korektor nećeš dirati prstima. Prašina se ispuše ili očisti kistom, a do prvog ozbiljnog razmišljanja o čišćenju leće treba proći minimalno 5 godina. Evo ja sad gledam svoj Pentax, mislim da sam ga kupio 2005., od onda ga nisam čistio, a sad mi se čini da bi trebalo.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C, Nikon D5500 mod.

Offline Zeleni_Zub

• AD Orion
  • Enkelad
  • Time is an illusion. Lunchtime doubly so.
    • AD Orion
« Odgovori #2 u: 19.11.2022. u 11:25:14 sati »
Sto manje čišćenja to bolje

Ja ogledala na svojim newtonima nikad nisam cistio, a okulare ispusem tom malom pumpicom ili ako se bas zamaste znojem ili od trepeavica obrisem nježno pamučnom majicom, ne treba posezati za nikakvim tečnostima za čišćenje osim ako ti baš na staklo dospije kakva mast ili motorno ulje. Vlagu od rose ne dirati, pustiti da sama ispari.

Prašina/prljavstina koja ti je na ogledalu ili prednjem korektoru nije ni blizu u fokusu pa je njen efekt na sliku (pogotovo vizuelnu) minimalan
Teleskopi: SW 254/1200, SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: ASI1600MM-Pro, Svbony T7M, Nikon D7200, Logitech C270
Ostalo: TSGPU CC, EFW 8x1.25", ZWO LRGB 1.25", ZWO 7nm SII-Ha-OIII 1.25" ZWO IR 850nm 1.25"

|ASTROBIN |FLICKR| INSTAGRAM |

Offline Lucius

• Io
« Odgovori #3 u: 19.11.2022. u 11:52:54 sati »
Ok, hvala na odgovorima.

Citat:
"Masnoće" ne smije biti jer korektor nećeš dirati prstima
Jučer sam prilikom postavljanja i gradnje dew shielda prstom slučajno dirnuo teleskop (jer sam smotan). Bio je jedva mali vidljivi trag prsta, ali svakako vidljiv i smetalo mi je. Posebnom krpicom za čišćenje stakla sam to nježno očistio. Ne bi trebalo biti posljedica. Sve je čisto i sjajno sad. Budem pazio ubuduće.

Citat:
a okulare ispusem tom malom pumpicom ili ako se bas zamaste znojem ili od trepeavica obrisem nježno pamučnom majicom
A očekujem da će se često zamastiti od znoja ili oka posebice ljeti.

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Umbrijel
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #4 u: 19.11.2022. u 20:05:57 sati »
Gle, kupiš onu malu pumpicu sa četkicom na njoj. Pumpicu ne koristiš jer ćeš njome samo upuhati goleme količine prašine i gume. To se naročito dobro vidi kad čistiš čip kamere. Ja sam to jednom napravio i popi*dio kad sam vidio što se dogodilo. Imao sam 10 puta više smeća od onoga koje sam trebao očistiti. Znači, skineš tu četkicu s pumpice i njome onda čistiš prašinu sa stakla, kako okulara tako i objektiva. Ona je fina, mekana i neće oštetiti ništa.

Ja planiram očistiti objektiv svojeg MAK-a 127 jer se tijekom godina skupilo prašine koja se zapekla. Ono, ima malo prašine, pa se uhvati rosa i to ju zacementira. I dalje je sve OK ali me to počelo smetati. Nabavio sam destiliranu vodu i onu bocu s prskalicom za cvijeće i slično. Uzmeš vatu, nakvasiš grumen i polako "tapkaš" po objektivu sve dok se ta prašina ne otpusti. Naprskaš objektiv i pustiš da se to sve ocijedi van. Vatom ponavljaš postupak dok se sve ne ispere. Bez nekakvih velikih struganja po objektivu. Ako se nešto jako zapeklo ili imaš masnu mrlju, to "otpustiš" vatom koju uroniš u vodu s nekoliko kapi likvija ili sličnog tekućeg deterdženta. Na kraju to sve ispereš destiliranom vodom i obrišeš, bolje rečeno tapkaš bez povlačenja mekanom pamučnom krpicom, može recimo isprana potkošulja. Ona ne otpušta dlačice mada koja dlačica ne smeta.

Okulare redovito održavaš tom četkicom, njome čistiš okulare iznutra, a izvana vatom i destiliranom vodom s malo deterdženta jer se vanjski dio stakla najbrže zamasti od trepavica oka. To je u slučaju da su baš jako masni ili prašni. U okularu se prašina jako primjeti jer se nalazi vrlo blizu fokusa, za razliku od objektiva. Po noći se to toliko ne vidi zbog malo svjetla, vidi se kad promatraš Mjesec, a odlično se svaka trunčica vidi kad promatraš ili snimaš Sunce. Zato ja okulare držim uvijek čistim jer mi strašno ide na živce kada vidim točkicu ili krofnicu koja nije dio Sunca.

Posebno kameru držim čistom jer se na snimcima sve odmah vidi i tada trebam dodatnu obradu da ih eliminiram. Uglavnom, samo polako i nježno, ništa ne struži, ništa ne povlači jer ako zrnce prašine potegneš po objektivu, nastat će sitna ogrebotina koju više nećeš moći popraviti. Samo tapkanje i ispiranje. Okulare i kamere držim OBAVEZNO u onim najlonskim vrećicama.

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA | FLICKR |

Offline Lucius

• Io
« Odgovori #5 u: 19.11.2022. u 20:39:32 sati »
Naručio sam pumpicu iz TC-a, ali mislim da nema četke na njoj. Međutim neki savjet sam pročitao da se scope ili okular okrene prema dolje pa onda puhneš da to sve odmah ispada. Četkica se može posebno uzet.
Uglavnom, hvala za detaljno objašnjenje! Ti imaš Maka pa mi je drago čuti od vlasnika kako bi trebalo očistiti.

Citat:
Okulare i kamere držim OBAVEZNO u onim najlonskim vrećicama
Meni su okulari i dalje u originalnim pakiranjima i kutijicama, ali naručio sam torbicu za njih pa ću sve tu premjestit.

Offline Danijel

• Administrator
  • Umbrijel
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #6 u: 20.11.2022. u 04:33:03 sati »
Da, ja to imam u koferu. Sve što ima optiku je u najlonskim vrećicama, pa čak i baterije fotića i to pomaže da se ne zapraši, a time je i minimalna potreba za čestim čišćenjem.

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |

Offline Lucius

• Io
« Odgovori #7 u: 20.11.2022. u 10:11:32 sati »
Dobro, kod mene neće biti takav kofer hahaha. Manja torbica.

Offline Danijel

• Administrator
  • Umbrijel
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #8 u: 20.11.2022. u 18:13:49 sati »
Za početak sam ja to sve držao u najlonskoj vrećici. *zubko*

Offline Štefek

• Atlas
  • **
  • Ništa nije predugo ako se dobro skrati
« Odgovori #9 u: 20.11.2022. u 22:07:47 sati »
Za vodu bi bilo bolje ako je moguće da je demineralizirana(ima na bezinskim pumpama). Za ove krpice za tapkanje , meni su se dobrim pokazali oni okrugli pamučni jastučići koje žene koriste za čišćenje lica .
Mislim da treba biti pažljiv s količinom vode tako da se sve ne namoči previše, jer objektivi i okulari nisu 100% vodonepropusni , a vlaga unutar objektiva bi se mogla učiniti zgodna gljivicama... *bu*
Teleskop:  Celestron SCT EDGE HD 800;SW Esprit 120; SW Esprit 8O (PRODAJEM ); Askar FMA230 ; Regal M2 100ed ;  iOptron CEM70G,iOptron GEM28EC
Dvogled : Nikon 12x50
Kamere: QHY 268M, Omegon veTEC571 (ASI2600) Nikon D7200; Altair 178C ; ASI 174mini, Player One Uranus-C
Ostalo:Celestron OAG ; Telecentric Barlow 3x, Powermate 4x

Offline Astrobobo

• Mimas
  • *
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #10 u: 21.11.2022. u 06:34:22 sati »
Za ove krpice za tapkanje , meni su se dobrim pokazali oni okrugli pamučni jastučići koje žene koriste za čišćenje lica .

Treba paziti da su kvalitetni, ovi jeftiniji ostavljaju dlake.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C, Nikon D5500 mod.

Offline Lucius

• Io
« Odgovori #11 u: 21.11.2022. u 08:09:56 sati »
Za vodu bi bilo bolje ako je moguće da je demineralizirana(ima na bezinskim pumpama). Za ove krpice za tapkanje , meni su se dobrim pokazali oni okrugli pamučni jastučići koje žene koriste za čišćenje lica .
Mislim da treba biti pažljiv s količinom vode tako da se sve ne namoči previše, jer objektivi i okulari nisu 100% vodonepropusni , a vlaga unutar objektiva bi se mogla učiniti zgodna gljivicama... *bu*

Zašto onda jednostavno ne uzeti Baader sredstvo za čišćenje okulara (kad bude potrebno jednog dana) koje je provjereno, nego se zezati sa vodom i riskirati gljive? *:-P
Edit: video

Jedan komentar ispod videa mi je upao u oko (jel govori istinu ili ne ne znam):
"the worries about scratching glass are long over. Only if you are working with 1980 or older glass is that something to be concerned about. Todays coating are supper tuff. Now mirrors are a different story. The aluminum that many mirrors are made of is supper soft and scratches at the lightest touch. Hence you can only clean them under water. That is probably the source of most of the misunderstanding about cleaning gear. Many take the advice about cleaning mirrors and apply it to glass when they should NOT."
« Zadnja izmjena: 21.11.2022. u 08:24:34 sati od Lucius »

Offline Danijel

• Administrator
  • Umbrijel
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #12 u: 21.11.2022. u 22:43:39 sati »
UF, u ovom videu me smeta nekoliko stvari. Pumpica, napisao sam gore zašto, četkica kojom trlja po metalnim dijelovima i onda po leći. Metalni dijelovi sadrže sitne fragmentiće prašine i znaju biti masni. Krpica kojom nije očistio masnoću s objektiva nego ju je samo razmazao i ustvrdio da je čist. Sredstvo za čišćenje je poprskao na krpicu i onda njome trljao staklo. Sredstvo ide na staklo i pustiš ga da prvo djeluje i otopi masnoću na staklu i otpusti zapečenu prašinu. Ja to tako kako je on napravio ne bih radio ni pod razno. Ako već radiš, napravi to kako spada.  *šok*

Offline Danijel

• Administrator
  • Umbrijel
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #13 u: 21.11.2022. u 22:47:46 sati »
I još nešto, ovdje govorimo o čišćenju staklenih leća, ne zrcala. Kada se pere objektiv, a koji se ne rastavlja, staviš ga (OTA) tako da bude okrenut prema dolje, pod nekim kutom, da se voda kojom ga pereš odmah cijedi van, a ne da ti curi u cijev. I kada završiš, ostaviš ga da se osuši, tek tada ga možeš uspraviti. Tada neće biti gljivica jer će biti suh i čist.

Offline Danijel

• Administrator
  • Umbrijel
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #14 u: 21.11.2022. u 22:52:32 sati »
I mogao je baja prvo odšarafiti sjenilo. Eto, kad sam pi*ajzla, nek budem do kraja. *zubko*