Autor Tema: Montaza (i filter) za 10kg refraktor  (Posjeta: 153 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Photonjaeger

• Mjesečar
  • *
Montaza (i filter) za 10kg refraktor
« u: 26.11.2022. u 23:49:49 sati »
Neodlucan pozdrav svima! 🙂

Slijedeci tjedan mi stize TS-ov "semi apo" refraktor 152/900.
Uz njega sam narucio malo veci trazioc, 2" diagonalu, Hyperion zoom IV, 32mm SWA 70° i 2" Barlow.
Cijev sama tezi 8,5 kg, sa traziocem, diagonalom i okularom (nedaj boze i barlowom) ukupna tezina vec prelazi 10kg.
Na TS-u sam naletio na jednu rabljenu montazu EQ5 sa 2x5kg utezima ukljucenima u cijenu za 399€ pa sam ju bez razmisljanja odmah kupio prije nego ju uzme netko drugi. Montaza je vec u podrumu sklopljena i ceka na top koji je na putu.
E sad.... citam po forumima da za taj teleskop EQ5 jednostavno nije dosta. Montaza bi trebala biti veca tj. imati vecu nosivost. Ne zanima me AF nego samo vizualno promatranje bez motora.
Ali... Koliko god stranica pregledavam jednostavno ne nalazim vecu montazu koja nije motorizirana. Nemam volju boriti se sa kablovima i baterijom (set-up vec sad ima cca 30kg) i hocu iskljucivo manuelnu montazu. Za mene je rucno trazenje objekata pravi dozivljaj.
Da li itko zna za montazu bez motora koja bi bila primjerena za ovaj skop?

Druga nedoumica je vezana uz CA i odgovarajuci filter.
Ne nasjedam na marketing tipa "semi apo". Iako mi planete nisu prioritet, najvise me zanimaju DSO-i, ipak bih volio tu i tamo baciti pogled na blize susjedstvo (ne onako kako zvuci 😁). Po komentarima bivsih i sadasnjih vlasnika tog skopa ima CA u rangu obicnog achromata f8-f10. Kako bih mogao pogledati mjesec i planete na vecim povecanjima treba mi filter (Barlow koji dolazi ima ED element). No ne znam koji je bolji. Vise bi mi se svidalo pretrpjeti nesto CA nego gledati mjesec i planete u "umjetnim i neprirodnim" bojama, npr. u plavoj nijansi. Koji filter bi bio najbolji za tako nesto? Fringe killer, semi apo ili kontrast booster?

Zivim u Schwarzwaldu na 800m nadmorske visine, prvi veliki veci LP grad je Zürich na 70km zracne linije, sjedim na balkonu, nema ni oblacka na nebu, 3°C, zvijezde jedva primjetno trepere, javna rasvjeta je ugasena i bez obzira na upaljena svijetla kod susjeda vidim Andromedu golim okom.
Ovdje bih mogao stvarno uzivati sa novom igrackom ali ne bez odgovarajuce montaze (i filtera).
Molim za dobronamjeran savjet ako netko ima kakvu ideju.

Al sam se raspisao, na faxu su mi pojedini seminari imali manje rijeci od ovog posta 😅😂

Hvala unaprijed

Online Acheron

• Važna osoba
  • Japet
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
Odg: Montaza (i filter) za 10kg refraktor
« Odgovori #1 u: 27.11.2022. u 09:28:19 sati »
AZ-EQ5.
Trebala bi moći nositi do 15kg za vizualu, prebaciš je AZ mod i koristiš bez struje. Ak dobro izbalansiraš teleskop ne trebaju ti niti kočnice na montaži.

Offline arrow

• Deimos
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 27.11.2022. u 11:55:21 sati »
Imao si Bresser Exos 2 manualnu, 13-14kg nosivosti ali može i više, u istom dućanu za 472€
Imam istu i dosta dobra montaža

Offline Photonjaeger

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #3 u: 27.11.2022. u 12:59:35 sati »
@Acheron hvala ti za ideju. Kad pregledavam mo taze ove kombi inace samo preskocim. Baciti cu oko i na tu opciju...

@arrow stvarno mislis da Exos2 ima potencijal za tako nesto?
Zaboravio sam reci da Rohrschellen i prisma takoder nose dodatnu tezinu. To znaci da kompletni skop na kraju ima preko 13kg. Klincima sam kupio Bresser refraktor 102/1000 na Exos1 montazi. Taj skop ima svega par kila i ne cini mi se dostatna kombinacija. Ok, dio frustracije lezi i u slabom fokuseru. Nekako mi se cini da jedna klasa vise ipak ne bi pokrila razliku u tezini. Koliki skop nosis na svojoj montazi?
Inace na Astronomie.de forumu se prodaju u goto verziji po 400€. Mislio sam da je Exos2 identicna EQ5...

Offline arrow

• Deimos
  • Spol: Muški
« Odgovori #4 u: 27.11.2022. u 14:10:30 sati »
Naravno da ima potencijala, nosi 152/1200 + 102/600 + dodaci preko 15kg te motorići to sve gone bez problema (informacija je sa jednog foruma)

Nemoj usprođivati Exos 1 i Exos 2, Exos 1 je do 7kg i u rangu EQ2 i EQ3 montaže, Exos 2 je do 13kg te je ista kao Meade LXD75 samo malo poboljšana. Ta EQ5 koju si uzeo je već duže vrijeme bila u prodaji i ona je nosivosti do 10kg te nema ležajeve u DEC osi za razliku od Exos 2. tu i je razlika u nosivosti

Upravo si slažem dupli astrofoto scope onako iz zabave i usporedbe, newton 150/750 obložen velurom iznutra, ventilator i battery pack od iza, guidescope na vrhu, motorfocus i DSLR, drugi je newton 114/500 sa DSLR-om, dupli nosač teleskopa. Nemam predodžbu koliko je to kg ali sve radi kao podmazano

Da nebi bilo da te nagovaram, razmotri više montaža. Ako ti je budžet veći radije uzmi još jaču montažu premda ni meni ne pada na pamet koja to još montaža postoji bez GoTo a da ima veću nosivost, sa GoTo su sve skuplje

Offline Photonjaeger

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #5 u: 27.11.2022. u 15:49:46 sati »
Hvala ti puno arrow! Definitivno mi se vise svida Exos2 od AZ-EQ5...