Ajde, bio bi red da napišem nešto konkretno o PGSP-u i situaciji s Plutonom. Ovo je meni pouka zašto treba biti oprezan u vizaulnoj astronomiji i zašto treba biti jako (samo)kritičan.
Naime, par dana prije PGSP-a piknuo sam Arktura na email da sredi karte. Nažalost, bio sam na firminoj konferenciji od 8 do 18h i nisam se stigao time baviti.
Kvaka je da Arktur koristi Red Shift planetarij (neka me ispravi ako nije taj) koji ima zvijezde iz Tycho kataloga, proširenog kataloga zvijezda koji je prikupio satelit Hipparcos tamo 90ih. Kvaka je da taj katalog ide do mv=11.5, što nije adekvatno za 30cm teleskop. Arkturu ima manji teleskop pa vjerojatno nije imao dosad tih "slatkih briga".
Došli mi tako na PG i odmah navalili na Pluton, koji je bio možda 15° nad horizontom. Vrijeme nije bilo OK, stalno su neki koprenasti oblaci kvarili prozirnost. Arktur je stvarno napamet nauočio raspored zvijezda oko Plutona i koristeći njegove upute došli smo do mjesta gdje bi trebao biti Pluton, ali njega nema!
Magnituda Plutona je 14.3 i trebao bi biti u dohvatu teleskopa, jer sam u idealnim uvijetima uspio uloviti zvijezde do m=15.2 sa skrenutim pogledom, a Pluton je 2x sjajniji od toga. Mučili smo se, gledali, uočavali nevidljivo i na kraju smo odlučili skicirati zvijezde oko mjesta Plutona. Na mjestu gdje je trebao biti on lovio sam na skici namjerno zvijezde na rubu vidljivosti skrenutim pogledom. Skicu sam po povratku doma skenirao i usporedio s rasporedom zvijezda u Cartes du Cielu, kojeg sam napunio s UCAC-4 katalogom, koji sadrži zvijezde do mag 16 (njih 113 milijuna!!!).
Skica je ispod i full rezi je da se vide sve kvržice koje sam ucrtao. Pluton bi mogao biti ova kvržica koja nosi oznaku "AV", tj. da sam je vidio sa skrenutim pogledom.

U blizini lokacije PLutona su bile dvije zvijezde jedna do druge. Arktur je rekao kako je Pluton u biti blizu mag 14.2 zvijezde i od muke ili želje da nešto uočimo rekao sam da je možda ta "dvostruka" zvijezda u biti Pluton sa susjedom. Nije bila ucrtana na karte koje je donio Arktur pa se to činio kao logičan zaključak. I svi smo nasjeli na tu priču, zvijezde su se činile dovoljno tamne da bi mogle biti Pluton i susjeda. Krivo! Zaboravili smo na atmosfersku ekstinkciju, koja objekte na 15° iznad horizonta "ubije" za barem 1 magnitudu. Ova dvostruka zvijezde je m=12.6, što s ekstinkcijom dođe do m=13.6, ako ne i tamnije. Iz iskustva znam da su mi zvijezde oko m=14 u teleskopu već na rubu vidljivosti direktnim pogledom, što me prevarilo u petak. I tako smo ekipi pokazivali fejk Pluton!
Što je najgore, u subotu navečer uvjeti su bili lošiji, a mi smo vidjeli da se fejk Pluton pomaknuo i govorili si "da da, sad je to sigurno Pluton". Zvijezda se nije pomakla, ali sugestijom smo se mi uvjerili da je. Eto koliko je vizualna astronomija varljiva i zašto neke tvrdnje koje se iznose po ovom ili drugom forumu teško prihvaćam ili glatko odbacujem (boje u DS objektima koje se vide u malim teleskopima npr...).
Zaključak o Plutonu:
-TEŽAK JE!
-piše da je m=14.3, ali kada se pridodaju atmosferski faktori za naše lokacije promatranja onda je bliže m=15 u idealnim uvijetima
-za vidjeti Pluton imamo još fore, neće tako naglo izgubiti na prividnom sjaju, ali treba otići na značajnu nadmorsku visinu gdje će efekt gledanja nisko nad horizontom biti umanjen
-dobre karte su obavezne
-vizualna astronomija je teška i sklona sugestijama, dovoljno da dva prekaljena astronomska vuka skoče u zamku "averted imagination" kako bi rekle kolege na Cloudy Nightsu