Autor Tema: koma korektor  (Posjeta: 176 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ivan92

• Mjesečar
  • *
  • Spol: Muški
koma korektor
« u: 04.08.2019. u 15:22:49 sati »
Pozdrav, kompa i ja smo kupili korektor kome prije godisnjeg, medjutim borimo se cijeli godisnji da bi dobili ravnomjeran star field. Nadam se da netko od vas strucnjaka moze pomoci i objasnit sto krivo radimo. U svakom kutu slike koma je drugacije izrazena, da li je to problem kolimacije? Nadamo se da nije, jer je sa koma korektorom dosao i cheshire za kolimaciju kojim kolimiramo. Ako je stvar kolimacije, bilo bi zgodno da nas uputite na sto obratiti paznju, ako je moguce vidjeti iz prilozene slike. Unaprijed se zahvaljujem svima, danas je zadnji dan GO, volio bi da odemo sa jednim postenim data setom haha.

PS. Nemam pojma kako smanjiti sliku na 400kb, a da ju potpuno ne degradiram pa sam prilozio screenshot otvorenog RAW frame-a
https://prnt.sc/oo5qkr
Aut viam inveniam aut faciam

Offline hrast

• Važna osoba
  • Phobos
  • *
Odg: koma korektor
« Odgovori #1 u: 04.08.2019. u 21:44:57 sati »
Na mobitelu sam i nikak da otvorim full rezu priloženi fotke. Ugl., čini mi se da je u jednom kutu relativno ok slika, u druga tri nije? Vrlo moguće da je do kolimacije.
Zakreni fotić za 90° pa vidi efekt. Ako je problem u istom kutu, onda je do kombinacije fotić + korektora.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Offline Ivan92

• Mjesečar
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 05.08.2019. u 00:07:27 sati »
Pozdrav, sasvim slucajno smo danas rotirali fotic za 90 i opet je problem u istim kutevima. Koji je problem korektora i fotica?
Aut viam inveniam aut faciam

Offline hrast

• Važna osoba
  • Phobos
  • *
« Odgovori #3 u: 05.08.2019. u 15:41:14 sati »
Nešto tamo nije paralelno ili okomito.
Da je do teleskopa ili fokusera i problem bi se preselio za 90°.
Pretpostavljam da se radi o dslr + t2 ring + korektor?
Jel je t2 prsten napravljen od dva dijela? Ima tri vijka na sebi? Otpusti ih i zakreni sve za 90° ili 180° i vidi što se događa.
Možda ta dva dijela nisu sjela kak spada. Možda stakla u korektoru nisu kolimirana itd.
Za sada je bitno dobiti u svim kutevima isti "problem". Nakon toga će bit potrebno malo podesiti udaljenost korektora do fotoaparata.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk