Autor Tema: Omegon Advanced X 304 Dob  (Posjeta: 269 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline marinmaslov

• Mjesečar
  • *
  • Spol: Muški
  • Amater s ljubavlju prema objektima dubokog neba 🌌
    • Deep Sky Hunters
Odg: Omegon Advanced X 304 Dob
« Odgovori #15 u: 11.09.2019. u 17:39:51 sati »
Ja ću odgovoriti drugačije od većine. Ako imaš ventilator - upotrebljavaj ga. Zašto ne ?
Ako radi pola sata prije početka promoatranja je već ogromna razlika. Poslije ga ugasi, da nemaš potencialne vibracije / štediš baterije / whatever :)
Naravno da rezultat ovisi o promjeru i debljivi ogledala i temperaturnoj razlici. Gdje je teleskop skladišten ?
Ako ga imaš unutar grijanog prostora i izvadiš 12" vani na zimu, dakle govorimo o razlici ca 20 stunjeva C, ti itekako treba venilator, jer ti ogledalo niti nakon sat vremena neće biti temperirano na vanjsku temperaturu. A sa ventilatorom se to vrijeme više nego prepoplovi.

Napao sam ovaj graf, ne znam koje parametre je uzeo autor u obzir, no svejedno je slikovit :)
http://www.deepskywatch.com/images/articles/mirror-cooldown-graph.png

Hvala na savjetu! Stajat će na selu (Katuni) u kući jer je gore mračnije nebo nego ovdje gdje živim (Omiš). Veće temperaturne razlike će biti zimi, jer kad dođem gore, naravno, loži se vatra.. Al lako se i to riješi jer uglavnom idem s curom petak/subotu navečer gore promatrati, pa prije nego vatru naložim, iznesem ga iz kuće. Ventilator ću svakako koristit, jer uvijek bude u kući toplije nego vani, a pogotovo u ovo doba godine. Još uz to uglavnom brzinski doletimo na selo, mrak već padne, pa da ne gubim vrijeme ili bolje rečeno da mi ne bježe objekti!  *da*
« Zadnja izmjena: 11.09.2019. u 17:48:47 sati od marinmaslov »
Teleskopi: Sky-Watcher Reflektor 114/900 EQ2 | Omegon Advanced X 304/1500 Dob
Instagram: DeepSkyHunters

Offline marinmaslov

• Mjesečar
  • *
  • Amater s ljubavlju prema objektima dubokog neba 🌌
    • Deep Sky Hunters
« Odgovori #16 u: 11.09.2019. u 17:55:40 sati »
Nemoj stavljati magnet na cijev. Tako si stvoriš galvanski članak što će rezultirati hrđanjem cijevi zbog kondenzacije vlage.
Radije zalijepi nešto za balans.

Hvala na upozorenju!  :-) Riješit ću već nekako.. pada mi na pamet čak nešto sredit s samoljepljivom čičak trakom, pa za nju koje imam doma ahaha
Teleskopi: Sky-Watcher Reflektor 114/900 EQ2 | Omegon Advanced X 304/1500 Dob
Instagram: DeepSkyHunters

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Pan
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #17 u: 11.09.2019. u 20:18:41 sati »
Ja imam klasični kućni ventilator koji puše punom brzinom u tubuse teleskopa pola sata prije promatranja.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA |