Autor Tema: Polozaj amaterske astronomije u odnosu na edukacijsku astronomiju  (Posjeta: 1369 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lagonda

• Phobos
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Polozaj amaterske astronomije u odnosu na edukacijsku astronomiju
« Odgovori #15 u: 26.09.2019. u 16:14:58 sati »
Ovo su malo teske rijeci Bobo. Reci "kolegi" da krepa... Onak. Nemas 10 godina. Sto se tice CiS-a, ljudi su dobro rekli a i sam znas kako sve to funkcionira. Od financiranja, naklade i slicno. Ne znam cemu takve rijeci i da Zvjezdarnica Zagreb nema apsolutno ikakvog udjela u nekim aktivnostima. AADZ je u nekakvoj simbiozi sa Zvjezdarnicom Zagreb. Drustvo koje je staro cetrdesetak godina i clanovi koji ipak sudjeluju u tvojim organizacijama sad odjednom ne sudjeluju, nitko se nikad nije pojavio. Ja kao demonstrator Zvjezdarnice Zagreb od 1994. godine se mogu bar maleckim dijelom smatrati dio Zvjezdarnice. Nasi clanovi drustva idu na star partye, MM, koriste se instrumenti od Zvjezdarnice i tako dalje.
Sto se tice nekog clanka i objave, oduvijek je stvar funkcionirala da se njima posalje clanak. Ionako to nisu eseji na sto stranica. Danijel sumnjam da zivka okolo svakog astronoma da mu posalje neki clanak ili fotku. AKo se moze tu napisati, ako se moze na fejsu napisati, zaista ne vidim razlog da se taj isti clanak usmjeri na jos jednu mejl adresu. Mozda mislis da si vazniji od ustanove koja je osnovana 1903. godine?
Nebrojeno puta su govorili da im se salju clanci, fotke, nitko nista. Grk je svojevremeno drmal sa svojim fotkama jer nitko nije bil u stanju poslati fotku i podatke o njoj. Onak...
Danijel je dobro rekel da to nisu novinari. Stvari funkcioniraju tak kak funkcioniraju. A to nije los nacin. Mozda drugaciji od nekog svjetskog casopisa. Ali nije krivi. Ako zbog toga netko zasluzuje da crkne onda ok.
Zvjezdarnica Zagreb ispada negativac. A u biti nikad nije odbila ista, vrata su otvorena za sve i glupo je da ispada sad da Zvjezdarnica kao ne zeli pisati o tome. Mozda ce netko to pomisliti. Sto bi bilo jako krivo.
Sto se tice 7000 kna to niti Cis niti itko drugi nema veze osim grada. To se moras njima obratiti. Ocito nisi dorastao poslovnom svijetu i nacinu funkcioniranja love. Jer ako ti napravis nesto dobro to ne znaci da je nekom drugom to isto dobro, zanimljivo. Nazalost ovisis o drugom. I mozes se truditi koliko hoces i raditi najispravnije al se ovaj ne bu mrdnul. Onda se moras prilagoditi. A ne ici glavom kroz zid i jos koristiti rijeci kao da si iznad svih. U biti si samo jedan obican amater. A on gore je gazda. Da se trebamo svi boriti, da. Ali i to ima svoje okvire.
Zalosno je da se ovoliko teksta potrosi na jednom forumu a nemre se poslati clanak u urednistvo CiS-a, koje u biti poznajes.
Vjerujem da bi HAS trebal imati koordinaciju drustava i aktivnosti. Ili? Pa nek oni onda malo potegnu pitanje clanaka kad je vec autorima tesko.
P.S. Danijel me nije zical za ovaj post nego sam ga ja moral sam slati.  :-D *čslj*
T: Celestron C11 - Pentax 75 SDHF - Lunt Solar LS80THa
M: Astro-Physics 900GTO - Losmandy G11
O: Tele Vue Nagler 9mm - 31mm & Ethos 17mm
D: Fujinon FMT-SX2 16x70
K: ASI ZWO 174MM & 294MC PRO
F: Canon 5d mkII + nesto stakla...

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Atlas
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #16 u: 27.09.2019. u 00:28:35 sati »
...
P.S. Danijel me nije zical za ovaj post nego sam ga ja moral sam slati.  :-D *čslj*

A u velku nevolju, pa nemogu sve sam... *zubko*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA |

Offline zac

• Deimos
  • Još uvijek spor, ali ide...
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #17 u: 03.10.2019. u 11:40:31 sati »

Vjerujem da bi HAS trebal imati koordinaciju drustava i aktivnosti. Ili?

HAS to i radi, ali za udruge koje u u HAS učlanjene. I teško da može utjecati na politiku Zvjezdarnice koja je sve samo nije amaterska udruga. Srećom, imamo zvjezdarnica.com (isključivo zaslugom Danijela i co., HAS tu nije imao nikakvu ulogu) koja je na svjetskom nivou, ako se mene pita.
T: 23 cm MAK, klasični refraktori 6-12,7 cm
DVO: 6x30 Kowa, 10x50 Bresser, 20/32x88 TS
M: EQ6, alt-az vlastita izrada
K: Canon EOS i nešto leća

Offline newbie

• Phobos
  • **
« Odgovori #18 u: 03.10.2019. u 12:24:23 sati »
Bobo, kao netko tko radi u sustavu, mogu ti samo potvrditi da kvaliteta obavljenog posla (a AD Beskraj radi super posao) nema apsolutno NIKAKVE veze s tim koliko ćeš novaca dobiti, nažalost. Stavi se u poziciju ljudi koji rade za plaću u Zvjezdarnici. Vjeruj mi da su i oni puno puta lupili glavom u zid i da imaju mala primanja i ...Htjeli mi to priznati ili ne, osobno zadovoljstvo poslom i primanjima za taj posao u jednom trenutku prerastu početni entuzijazam. Mislim da je najpametnije napisati lijep članak o Petrovoj Gori i uspjehu AD Beskraj i to poslati ljudima u ČiS. Ja sam siguran da će biti sretni na kvalitetnom materijalu. A da će ti oni utjecati na to imaš li ti ili ne adekvatan budžet, vjeruj mi, neće. Nažalost, znaš kako kod nas ide, ako nemaš svoje ljude na pravim mjestima, ništa od financiranja. Unatoč najbolje odrađenom poslu, unatoč rezultatima, unatoč svemu. Iako, ponekad se dogodi da vlastitim angažmanom (tj. guranjem glave kroz zid) uspiješ dobiti dio kolača. Držim fige. Bedasto mi je da se radi sukob u ionako maloj zajednici. Mislim da je nepotreban.
Oprema:
Meade LXD500B astromod. + 1702 motori, Meade LXD500B nemod. + 1702 motori
Astro professional ED Apo 80/560 f7, Orion mini guide scope 50mm, Bresser/Meade 102/980 akromat, Skywatcher 102/500 akromat, Celestron 5SE,
Skywatcher 127/1500 plavi Maksutov
FF FR 0.8x za APO 80mm f7 (TS), Canon EOS 300D nemod., Canon EOS 1000D nemod., Canon EOS550D nemod., ZWO ASI 120 MC

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Atlas
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #19 u: 03.10.2019. u 13:55:51 sati »
Sva sreća da ja imam prave ljude, na pravim mjestima (sve vas) pa nemam tih problema iako nisam udruga. Ostanite i dalje najbolji! *ave* *živio* *šešir*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA |

Offline Astrobobo

• Atlas
  • **
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #20 u: 03.10.2019. u 17:43:20 sati »
Jao sjajno mi je ovo "pa zna se da ČiS tako funkcionira"...pa jel vama dakle normalno da jedini astronomski časopis uopće nema namjeru samostalno promovirati amatersku astronomiju, rad udruga, astrofotografa...? Nego bi mi trebali pisati tekstove, moliti, žicati? A ovo uspoređivanje časopisa s jednim forumum ili Facebookom je toliko jadno i apsurdno, da uopće neću komentirati.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Online Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #21 u: 03.10.2019. u 18:29:25 sati »
Zbog čega postoji ČIS?
Zbog samog sebe i ljudi koji ga rade ili zbog ljudi koji bi ga trebali čitati?

Offline Dag

• Važna osoba
  • Io
  • *
  • čovjek iz budućnosti
    • fotograf
« Odgovori #22 u: 04.10.2019. u 11:37:17 sati »
Mi smo ovdje jer to želimo. Ne plaća nas nitko. Mi pišemo, fotkamo, djelujemo iz čistog entuzijazma i ljubavi.
Zvjezdarnica je institucija i ljudi su tamo zaposleni. Ne kažem da nemaju ljubavi za to što rade, no primarno rade za plaću. Odrađuju. Čis izlazi jer dobivaju sredstva i ne brine ih čitanost. Da tih novaca nema, onda bi se i te kako pobrinuli da budu interesantni čitateljima.
To se može i promijeniti ako se tamo pojavi entuzijastična osoaba koja će stvari raditi drugačije ... ali još je izgleda nema.
Prodajem astrograf, karbonska cijev 20 cm, f8, Ritchey Chretien https://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=9661.0

Offline ken822

• Io
  • Samoborski japanac
« Odgovori #23 u: 04.10.2019. u 11:51:47 sati »
Gdje se može kupiti taj časopis ? Ja nisam ni znao da postoj. Ili jel se u opće ploda to ?
Samyang 135mm f2.0 / ASI294MC Pro / Heq5 Pro / Star Adventure / PentaxKP

Offline newbie

• Phobos
  • **
« Odgovori #24 u: 04.10.2019. u 12:13:02 sati »
Proda se za simboličnu cijenu. Ja na njega gledam više kao na časopis za učenike. #https://zvjezdarnica.hr/obrazovni/izdavastvo/casopisi/covjek-i-svemir/kako-se-pretplatiti-na-covjek-i-svemir/
Oprema:
Astro professional ED Apo 80/560 f7, Orion mini guide scope 50mm, Bresser/Meade 102/980 akromat, Skywatcher 102/500 akromat, Celestron 5SE,
FF FR 0.8x za APO 80mm f7 (TS), Canon EOS 300D nemod., Canon EOS 1000D nemod., Canon EOS550D nemod., ZWO ASI 120 MC

Offline ken822

• Io
  • Samoborski japanac
« Odgovori #25 u: 04.10.2019. u 12:30:15 sati »
Hvala !
Jel sam ja dobro skužio da je to godišno 55kn ?...

Offline newbie

• Phobos
  • **
« Odgovori #26 u: 04.10.2019. u 12:31:30 sati »
Jesi. 4 tanka broja, da se ne ponadaš nečem velikom! :-)
Oprema:

Offline ken822

• Io
  • Samoborski japanac
« Odgovori #27 u: 04.10.2019. u 12:36:08 sati »
ahaa ok tnx :) niš javio sam pa ću pretplatiti..
Da imam čitati pametno nego buljti na mobitel

Online Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #28 u: 04.10.2019. u 13:26:04 sati »
To se može i promijeniti ako se tamo pojavi entuzijastična osoaba koja će stvari raditi drugačije ... ali još je izgleda nema.

Iz nekog mog iskustva rada u "institucijama", kada se netko i pojavi s entuzijazmom, on biva ugušen od strane ekipe koja je pustila korjenje i ne želi da se talasa.

Offline Miro1

• Europa
    • Miroslav Horvat astrophotography
Polozaj amaterske astronomije u odnosu na edukacijsku astronomiju
« Odgovori #29 u: 04.10.2019. u 14:00:37 sati »
ahaa ok tnx :) niš javio sam pa ću pretplatiti..
Da imam čitati pametno nego buljti na mobitel

Pošalješ im svoje fotke i oni ih objave i dobiješ 5 primjeraka besplatno.

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Zadnja izmjena: 04.10.2019. u 15:09:22 sati od Miro1 »
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 6D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro