Autor Tema: Ts bino stigao!!  (Posjeta: 284 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vger

• Io
Ts bino stigao!!
« u: 09.10.2019. u 00:03:20 sati »
Stigao mi TSov bino i...ah prvo losa stvar. Paket je imao vidno udubljenu stranu...i to dosta. Ocito je paket dozivio traumu. Fotkao ga i poslao mejlu dileru koji je rekao da ce mi poslati novi, ako skuzim da je ovaj osho u vjecna lovista i da mu vratim osteceni. Otvorio paket i metalna bino kutija nije bila ulubljena. Sloj stiropora je ipak ublazio udarac. Odmah sam provjerio bino...malo mahao s njime...nista se ne cuje. Nasao sam na netu da se moze odmah provjeriti cisto vizualno dal je uredjao kolminiran ako se pogleda krzo njega, ali obrnuto. Znaci uzme se kao dalekozor, al se gleda kroz dio koji ide u fokuser i gleda nesto udaljeno. Slika ima horizontalni pomak do nekih recimo 1/3 ili prije 1/4 stupnja. To je cini se dozvoljen pomak???? Denis ce to vjerovatno najbolje znati.:)

Trebalo je malo vremena da udjem u stos s njegovim mikro fokuserom. Prvo sam stvarno mislio da nesto nije u redu, jer bi mi jedan okular imao ostru sliku...dok bi u drugom bila mutna. Pa bih zamijenio okulare lijevo za desno i onda bi nekim cudom slika bila ostra u oba. Onda bih stvar ponovio i slika bi bila mutna. Ubrzo sam skuzio da ipak treba koristiti mikrofokus koji ima sam bino i stvar je bila brzo sredjena. Treba malo vremena ustimavati...al ostra slika je tu. Istinu za volju nekako je u mono varijanti slika "ostrija"...odnosno kontrasnija ili ima vecu rezoluciju. Tesko za opisati. Slika u binu je nekako meksa...i treba malo vremena dok se sve sredi i slika lijepo spoji...ali .....majke mu ga spalim...uperio sam stvar prvo na mjesec! Pamtit cu dugo taj trenutak.
Imao sam osjecaj ko da sam Michael Collins koji is svog modula gleda dolje na decke. Odmah sam skuzio da se ovdje sad ima jako puno za gledati. Npr dugo sam gledao Eratosthenes krater i trokutastu strukturu u njemu, pa Kopernikusove dvije "planinice". Pa lanac Montes Apenninus sa svim svojim sjenama i usjeklinama, pa ostru crnu trokutastu sjenu kod Rima Mairani...itd itd. Puna 2 sata sam gledao u to blijedo okruglo cudo i zakljucio da mi je nekako ugodnije gledati sa GSO 12 plossilama, nego sa magellan 20. Mozda...treba se igrati s ovom novom igrackom. Puknuo sam i suludua uvecanja za ovaj scope...Floatersa nema nigdje ni oko X190 ni na X240...al na X240  je slika vec dosta siva i mutna. Na mono gledanju opetovano na X185 crni vragovi divljaju...a ovdje u stereu ih nema.
Rekao bih da barlow X2 postaje X4 tako nekako. Mozda i vise trebalo bi izmjeriti.

Bacio oko i na Saturn...na oko X180 i cca X240 konacno vidio mutnjikavu Kasinijevu pukotinu i to na scopu na kojem sam mislio da nikad necu moci. Kratki 4" akromat. i po prvi puta sam ga zaista mogao smjestiti u prostor. Konacno mi je imao 3d efekt...za razliku od mono gdje imam dojam kao da gledam neki foto slajd.:)

Najveci problem s binom je sam spoj sa dijagonalom. Nikad nije dovoljno cvrst. Uvijek ima malo plesanja.  Kad se stavi barlowka onda je stvar ipak nesto bolja...ali se pitam moze li se to nekako srediti kvalitetnije? Isto tako drzaci  za okulare su nekako grubi. Odnosno, treba stvarno malo jace stegnuti da uhvati okular kako treba. Moguce to s vremenom bude malo mekse za rukovanje.

Sve u svemu nakon ovog dozivljaja shvacam zasto ljudi zavole bino gledanje iste sekunde. Ja jesam i drago mi da nema floatersa.:) Sve je tako ugodnije, duze se gleda, opustenije...sve se bolje vidi (jer se duze gleda) i 3D efekt je cijelo vrijeme prisutan. Divota, milina...a i cini se da je bino ipak uspjesno prezivio neki udar u transportu...jer da nije sumnjam da bih mogao spajati sliku na velikim povecanjima.

Budem sutra, prekosutra provjerio kako neke druge stvari izgledaju s ovim cudom:)
« Zadnja izmjena: 10.10.2019. u 09:26:40 sati od Vger »

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
Odg: Ts bino stigao!!
« Odgovori #1 u: 09.10.2019. u 08:34:23 sati »
Bino je super na planetima!
Kada se za 9999999 godina opet poklopi situacija da je vedro, da smo zajedno na promatranju i ja sam ponio svoj bino, možemo usporediti da vidimo čiji je oštriji/bolji.

Offline DrazenD

• Deimos
  • EAA linčina
« Odgovori #2 u: 09.10.2019. u 09:14:38 sati »
Super izvjestaj!

Mene isto zanima bino, koji si uzeo, moze neki link?

Okulari dodju s njim ili si upario dva?
SkyWatcher ED80, C8 EdgeHD, StarTravel 102/500mm

ASI224, ASI294MC PRO, Celestron Reducer Lens .7x, SkyWatcher 0.85x ReducerFlattener, Explore Scientific tele extender x2

SkyWatcher AZ-EQ5, SkyWatcher AZGti

TeleVue Plossl 32mm, Explore Scientific 11mm 82, Meade Zoom 8-24mm

Offline Vger

• Io
« Odgovori #3 u: 09.10.2019. u 11:14:27 sati »
Bino je super na planetima!
Kada se za 9999999 godina opet poklopi situacija da je vedro, da smo zajedno na promatranju i ja sam ponio svoj bino, možemo usporediti da vidimo čiji je oštriji/bolji.

Jel mozes baciti oko na svoj bino i provjeriti svoj bino na način na koji sam i ja. Gledati otpozadi kroz dio koji ide u fokuser? Trebalo bi imati i otklon. Koliki?...to ne znam. Al vise od 1/2 stupnja ne bi smio.

Je budemo jednom... nekad...;)

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 09.10.2019. u 11:19:23 sati »
Jesi imao problema sa spajanjem slike kada si gledao?
Ako nisi, onda je bino ispravan.

Offline Frenki

• Ganimed
  • ex makijato
« Odgovori #5 u: 09.10.2019. u 13:10:32 sati »
Planirali smo večer promatrati noćno nebo ,trebam li ili ne nositi kišobran ili je to samo kad dođe novi teleskop *?*  :-D

:-) *tu*
БПЦ:8x30,7x35,12x40,10x50,20x60,Carl Zeiss Jena 8x30,revue 20x80,mono TS25x100,...Nikon D3200
SkyWatcher 130/900

Offline denis0007dl

• Phobos
  • **
  • Spol: Muški
« Odgovori #6 u: 09.10.2019. u 14:57:35 sati »
Nasao sam na netu da se moze odmah provjeriti cisto vizualno dal je uredjao kolminiran ako se pogleda krzo njega, ali obrnuto. Znaci uzme se kao dalekozor, al se gleda kroz dio koji ide u fokuser i gleda nesto udaljeno. Slika ima horizontalni pomak do nekih recimo 1/3 ili prije 1/4 stupnja. To je cini se dozvoljen pomak???? Denis ce to vjerovatno najbolje znati.:)

Bok Vger,

totalno netočna tvrdnja, svašta piše na netu.
Gledajući kroz bino otraga, uvijek se vide dvije nepoklapajuće slike.
Najbolji način provjere kolimacije, jest da se progleda kroz bino sa okularima, kroz teleskop.
Ako nema naprezanja očiju, i nema dvostruke slike, bino je dobro kolimiran  *cool*

Bobro došao u klub!

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Pan
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #7 u: 09.10.2019. u 14:59:00 sati »
Čestitke Vger! I hvala na lijepom opisu prvog pormatranja...
Moja izraženija mrena na desnom oku ne dozvoljava mi da uživam u binowieverima, ali vjerujem da će biti vrijedan svake kune.  *hopla*
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet, Slađan - OMC140 Maksutov
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc

Offline Vger

• Io
« Odgovori #8 u: 09.10.2019. u 15:03:16 sati »
Super izvjestaj!

Ovaj...nema okulara. Kupis sto ti treba ili mislis da treba.:)
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1855_TS-Optics-Astro-Binoviewer-for-telescopes--with-compression-ring.html
« Zadnja izmjena: 09.10.2019. u 15:06:41 sati od Vger »

Offline Vger

• Io
« Odgovori #9 u: 09.10.2019. u 15:06:07 sati »
Bok Vger,

totalno netočna tvrdnja, svašta piše na netu.
Gledajući kroz bino otraga, uvijek se vide dvije nepoklapajuće slike.
Najbolji način provjere kolimacije, jest da se progleda kroz bino sa okularima, kroz teleskop.
Ako nema naprezanja očiju, i nema dvostruke slike, bino je dobro kolimiran  *cool*

Bobro došao u klub!

OK...sad mi lakse.:)
kad smo kod naprezanja...kao sto sam vec napisao iz nekog razloga mi je na plossilma lakse i ugodnije gledati iako imaju daleko manji eye relief od Magellana? Na Magellanu slika kao da nekako ima tendenciju "pulsiranja"...ponekad. Tako nekako. Nije da se s njima ne moze gledati, ali mi je iz nekog razloga ugodnije gledati s  tim gso plossilkama.
Al to cu jos malo provjeriti ovih noci.

« Zadnja izmjena: 09.10.2019. u 15:22:59 sati od Vger »

Offline Vger

• Io
« Odgovori #10 u: 09.10.2019. u 15:24:12 sati »
Jesi imao problema sa spajanjem slike kada si gledao?
Ako nisi, onda je bino ispravan.

U par navrata dok nisam povatao ovaj mikro fokuser na binacu...dakle radi maleni ko ura.:)

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #11 u: 09.10.2019. u 15:24:36 sati »
Eto, znaš crtati sad očekujemo skice!

Offline Vger

• Io
« Odgovori #12 u: 09.10.2019. u 17:00:36 sati »
Eto, znaš crtati sad očekujemo skice!
Ma to sve u fotoshop!

Offline Auriga

• Phobos
  • **
« Odgovori #13 u: 09.10.2019. u 17:37:33 sati »
Super izvjestaj!

Ne mogu da izdržim  *jok* *jok*

Ajd upali njuškalo pa malo prosurfaj (traži okulare) možda se iznenadiš.
 *šešir*

Neil Armstrong, 21. srpnja 1969., 02:56:20 UTC

"That's one small step for a man, one giant leap for mankind."

Offline Vger

• Io
« Odgovori #14 u: 10.10.2019. u 17:06:04 sati »
Čestitke Vger! I hvala na lijepom opisu prvog pormatranja...
Moja izraženija mrena na desnom oku ne dozvoljava mi da uživam u binowieverima, ali vjerujem da će biti vrijedan svake kune.  *hopla*

Daa...najzabavniji komad optike do sad:)