Autor Tema: Pitanje za uradi sam majstore...  (Posjeta: 220 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Adri

• Phobos
  • **
Pitanje za uradi sam majstore...
« u: 22.10.2019. u 21:13:57 sati »
Pozdrav,
Dakle muku mucim sa jednim problemom. Kada god hocu ispiliti precizan luk/krug sa ubodnom pilom koristeci krak da bi radijus bio jednak svugdje pilica se vec nakon par sekundi pocne savijati, koliko god sporo isao.
Kad pilim bez kraka nemam taj problem ali onda krug naravno nije "savrsen".

Ima li itko kakav prijedlog, postojipe li drugacije pilice koje se nebi trebale savijati? Probao sa i sa pilicama za metal, i za drvo, veliki/mali zubi, mali/veliki hod itd itd.

Takodjer sam bio slozio krak za busilicu + glodalo i to je islo dok nisam skuzio da se glavna osovina busilice savija pa sam ditchao ideju jer cu ju unistiti.

Recite mi da nisam osudjen na kupovinu frezerice.

Offline lonewolf21

• Važna osoba
  • Deimos
  • *
  • Spol: Muški
  • Carski forumski astroknjižničar
Odg: Pitanje za uradi sam majstore...
« Odgovori #1 u: 22.10.2019. u 23:06:09 sati »
Jedino mi pada na pamet da okreneš sve naopako, pilu učvrsti na radnom stolu a okreći komad koji piliš  *jok* *mah*
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm ( rastavljen do daljnjeg ), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline bojan

• Ganimed
« Odgovori #2 u: 23.10.2019. u 00:07:21 sati »
Jedino mi pada na pamet da okreneš sve naopako, pilu učvrsti na radnom stolu a okreći komad koji piliš  *jok* *mah*
To bi moglo raditi..  Tako je lakse kontrolirati kut pod kojim pila reze.
Osim toga, moras imat tanku ubodnu pilu sa velikim zubima (koji su dovoljno siroki tako da se komad koji rezes moze zakretati bez da se zakrece pila.. i treba raditi sa velikom brzinom ubodne pile.
amater

Offline Adri

• Phobos
  • **
« Odgovori #3 u: 23.10.2019. u 08:35:43 sati »
To bi moglo raditi..  Tako je lakse kontrolirati kut pod kojim pila reze.
Osim toga, moras imat tanku ubodnu pilu sa velikim zubima (koji su dovoljno siroki tako da se komad koji rezes moze zakretati bez da se zakrece pila.. i treba raditi sa velikom brzinom ubodne pile.
Uvijek sam radio na max brzini.
A budem probao ovako.

Offline ruka

• Deimos
  • Spol: Muški
    • CAT-CNC
« Odgovori #4 u: 23.10.2019. u 09:16:27 sati »
Kad nemaš alata a nemaš ni vještine-nacrtaj krug koji hoćeš izrezati-čavao-konac-olovka. Uzmi pilu i izrežeš to na način da radiš poligon i loviš tangente kruga. Prvo četiri reza i onda polako povećavaš broj rezova a pri kraju uzmeš brusni papir i pobrusiš što ti je ostalo. Imaš savršen krug. Ne treba ti ništa od pomagala.
Vježbaj pa će ići sve bolje. Nemoj koristiti glupe izraze za savršeno dobre riječi koje postoje u našem riječniku, kao npr napustiti.

Offline Adri

• Phobos
  • **
« Odgovori #5 u: 23.10.2019. u 12:11:04 sati »
Kad nemaš alata a nemaš ni vještine-nacrtaj krug koji hoćeš izrezati-čavao-konac-olovka. Uzmi pilu i izrežeš to na način da radiš poligon i loviš tangente kruga. Prvo četiri reza i onda polako povećavaš broj rezova a pri kraju uzmeš brusni papir i pobrusiš što ti je ostalo. Imaš savršen krug. Ne treba ti ništa od pomagala.
Vježbaj pa će ići sve bolje. Nemoj koristiti glupe izraze za savršeno dobre riječi koje postoje u našem riječniku, kao npr napustiti.
Slicno radim. Ispilim max precizno koliko mogu rukom (dovoljno bude precizno npr za prijenos remenom aoi nije dovoljno za ono sto meni treba) i onda stavim u glavu busilice (stavim osovinu kroz centar diska u glavu) i okrecem na malom broju okretaja i brusim vibracijskom brusilicom,

Funkcionira ali sam mislio pitati postoji li elegantniji nacin jer vidim da ljudi pile lukove sa ubodnom na kraku i njima se ne savija.

Offline bojan

• Ganimed
« Odgovori #6 u: 23.10.2019. u 22:11:51 sati »
Ja bi to ovak:
- Montirao bi cirkularnu pilu ispod stola, na rubu.
- Probusio bi stol za osovinu, recimo ø10mm
- montirao preliminarno izrezanu plocu sa sarafom. ali da se okrece, i podesio cirkular tako da reze tamo gdje treba..
 i to bi bilo to. 
amater