Autor Tema: Astro art!  (Posjeta: 181 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vger

• Europa
Astro art!
« u: 24.10.2019. u 20:57:07 sati »
Ne znam gdje da stavim ovaj post jerbo spada u domenu art..odnosno umjetnosti...odnosno ilustracije. Posto mi je to bransha tu i tamo bih stavljao neke zanimljive ilustracije i ilustratore. Astro art je ilustratorska grana koja je imala svoje zlatno doba tamo negdje od 50ih...pa sve do recimo kasnih 70ih i donekle 80ih. Puno je ilustratora zivjelo iskljucivo radeci takve stvari.
Mozda nekom budne zanimljivo pa nek tu i tamo baci oko stavljat cu kad ulovim vremena.
Zbog binoviwewra sam zagrijao svoju davnu ljubav prema Mjesecu i imam podosta knjiga s ilustracijama vezanima za nas satelit. Opet otvorio jednu zanimljivu knjigu. Zanimljiva je ponajvise zato jer su ilustracije radjene starom tehnikom kombinacije gipsa u pravom planu i oslikanih panoa ili stakla u drugom. Sve spojeno povremenim retusiranjem. Davno prije Photoshopa.:) Tu su tehniku koristili pocesto fotografi i jos neki rani astro artisti. Ovu knjigu izdvajam samo zbog par zanimljiv ilustracija odnosno tehnike koju vise nitko ne koristi. Postoje knjige koje imaju daleko bolje ilustracije s istom tehnikom..al krenimo od nekud. Imam prjatelja koji je dobar u gipsu i okrivno smo vise puta pricali da napravimo zajedno nesto tako..al uvijek je stalo na gemistu.
Dakle ovo je knjiga..pazi sad...THE MOON. U attachu su Schroeterova dolina, lanac kratera blizu Copernicusa, O'Neilov most...dok se spekuliralo da bi zaista mogao biti most.  Tu je jos veliki zid u Mare Nubiumu.

Druga puno zanimljivija, kvalitetnija i vaznija knjiga sa istom tehnikom jest: The Moon; Considered as a Planet, a World, and a Satellite. Nju nemam, do sad sam je zaobilazio jer nova izdanja nemaju dobre scanove. Sto je steta. Prvo izdanje iz 1874 se uglavnom nije moglo naci...ali dijelove iz tog izdanja (ili drugih magazina iz tog vremena) se pocesto mogu vidjeti po netu. Npr na Etsyu...prodaju se kao originalni printevi za dosta malo para. Urami se i moze lijepo izgledati na zidu.

https://publicdomainreview.org/collections/photographs-of-models-of-the-moon-1874/

Schroeterova dolina

« Zadnja izmjena: 26.10.2019. u 17:18:14 sati od Vger »

Offline Vger

• Europa
Re: Astro art!
« Odgovori #1 u: 24.10.2019. u 21:01:35 sati »
Steta sto je ogranicena tezina fajli na samo 400k? pa moram stavlja jednu po jednu da se ista vidi.

lanac kratera blizu Copernicusa
« Zadnja izmjena: 25.10.2019. u 01:04:24 sati od Vger »

Offline Vger

• Europa
« Odgovori #2 u: 24.10.2019. u 21:01:56 sati »
zid

Offline Vger

• Europa
« Odgovori #3 u: 24.10.2019. u 21:02:25 sati »
O'neil most. Zanimljive su ove stijene u prvom planu...poprilicno bizarne.

Offline Vger

• Europa
« Odgovori #4 u: 24.10.2019. u 21:03:24 sati »
Ovdje se moze prelistati Considered as a Planet, a World, and a Satellite.
https://archive.org/details/moonconsideredas00nasmuoft/page/144

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
Odg: Astro art!
« Odgovori #5 u: 25.10.2019. u 08:56:36 sati »
Fora!
Podsjeća me malo na Star Wars, na krajolik asteroida u kojem se skrio Millennium Falcon pa završio u grotlu zvjeri. Vidim i elemente Arizone (bizarne stijene). Nije mi samo jasno kako su crtali stijene koje je ispjeskario vjetar kad Mjesec nema atmosfere.

Zanimljivo je kako su svi Rupes Rectu doživljavali kao strmu liticu, da bi svemirske sonde otkrile da je to padina s nagibom od 17%. Tko ne zna koliko je to strmo neka se proveze ulicom Svibanjčica u Gračanima, ona je u prosjeku oko 20% nagiba. Uspinjača je 52%.

Offline Vger

• Europa
« Odgovori #6 u: 25.10.2019. u 10:33:06 sati »
Da...imam jos takvih stijena na drugim ilustracijama. Izgledalo im cool. Nema drugog objasnjenja. Ranije ilustracije su obicno pokazivale planine na mjesecu kao izrazito siljate formacije...al ovako nesto nisam nikad vidio. Knjiga je objavljena 68...mozda se neki kipar malo previse naduvo.:)
Uskoro stavim i neke drugie ilustracije.

Meni su puno zanimljivije ove stare i svijetlo koje je fantasticno. Steta sto nova izdanja imaju navodno jako lose skenove...jer su koristili izvornik iz knjiznice koji ocito nije bio najocuvaniji...al mozda ubodem. I kazem na a Etsy-ju ima jako puno ovakvih starih printeva, litografija i sl i...sto iz knjiga ili ondasnjih science magazina. I kostaju 30ak dolara i sl.

A da...This is no cave!
« Zadnja izmjena: 25.10.2019. u 10:56:23 sati od Vger »

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #7 u: 25.10.2019. u 22:35:20 sati »
Super mi je kako u ovoj knjizi iz 19. stoljeća briju kako su krateri vulkanse tvorevine. Sami dijagrami nastanka kratera nisu čak niti suludi.