Autor Tema: Pravilnik Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja  (Posjeta: 246 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Astrobobo

• Atlas
  • **
  • Spol: Muški
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
Pravilnik Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja
« u: 23.12.2019. u 10:38:32 sati »
Bok svima,

prije cca dva tjedna smo (mi, članovi radne skupine) dobili prvi draft, tj. prijedlog pravilnika Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja. S obzirom da se radi tek o prijedlogu za raspravljanje, ne smijem ga davat u javnost, ali par natuknica se može napisati. Naime, kako sam i mislio, prijedlog je katastrofa - doslovno su prepisane tablice iz norme za cestovnu rasvjetu, EN 13201. E sad, postavljene su doduše neke gornje granice, ali su iz nekog razloga stavili i donje granice. Dakle doslovno se zahtjeva da cesta bude minimalno osvijetljena toliko i toliko, te da se po noći ne smije smanjivati nivo rasvjete ispod 50%!. To je kao da u pravilniku o zaštiti od buke napišeš da buka ne smije biti ispod neke razine. Ili da imaš obavezu davati neki minimum emisije CO2. Dozvoljene granice rasvijetljenosti na prozorima su katastrofalno velike, kao i dozvoljena svjetlina reklamnih panoa - npr 50-100 cd/m2, a onaj pano na zagrebačkom autobusnom kolodvoru je izmjeren na 40 cd/m2...

No, barem mogu reći da svi članovi radne skupine koji su reagirali na prijedlog su napisali da se sve to treba bolje prodiskutirati i napraviti kvalitetan pravilnik. Čak su i iz Hrvatskog zavoda za norme rekli da se norme ne smiju samo tako prepisivati, a i da nije poželjno jer su podložne promjenama. Mi smo tražili (HAS, Naše nebo...) ograničenje na ukupan svjetlosni tok po glavi stanovnika, maksimalnu rasvijetljenost po uzoru na Francusku, micanje svih donjih limita, ukidanje rasvjete na autocestama. Dobro je da se uvodi pojam "svjetlostaja", tj. obaveznog smanjenja intenziteta nakon 23h, i obavezno postavljanje "smart ready" rasvjete (za programirana smanjenja intenziteta ili korištenje senzora, itd.). Drago mi je da su i rasvjetari potvrdili da su dozviljene razine svjetline reklamnih panoa pretjerane.

Ako želite pomoći onda možete napraviti fotke nekih lokacija gdje je loša rasvjeta (naročito ako je nova), gdje previše bliješte reklame, pa da stavimo na web ili FB page "Mračna strana svjetla" https://www.facebook.com/ekorasvjeta/ Svaki like i share doprinose tome da više ljudi vidi objave. Ako možete organizirati kakvo predavanje, sastanak, prezentaciju problematike svjetlosnog onečišćenja, pisati načelnicima, lokalnoj upravi, sve je dobrodošlo.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline Astro

• Phobos
  • **
  • Spol: Ženski
Odg: Pravilnik Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja
« Odgovori #1 u: 23.12.2019. u 14:50:23 sati »
Je li bi se išta promijenilo ako bi lampe svijetlile tamno crvenom?
Pretvori prozu dana u poeziju,svaki dan je jedinstven...

Offline Astrobobo

• Atlas
  • **
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #2 u: 24.12.2019. u 06:48:14 sati »
Da, to bi definitivno bilo bolje. Na nekim mjestima (ne u Hrvatskoj) su postavili skroz crvena svjetla da ne smetaju šišmišima. U našem Zakonu smo uspjeli dobiti da se u zaštićenim podruljima (nacionalni parkovi, itd.) moraju postavljati svjetiljke ispod 2200K boje, što je skroz topla žuta boja.
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline AnArChY

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #3 u: 26.12.2019. u 11:33:16 sati »
..... ali su iz nekog razloga stavili i donje granice. Dakle doslovno se zahtjeva da cesta bude minimalno osvijetljena toliko i toliko, te da se po noći ne smije smanjivati nivo rasvjete ispod 50%!. To je kao da u pravilniku o zaštiti od buke napišeš da buka ne smije biti ispod neke razine.......

po meni to ima logike, ako kao pjesak idem doma po noci, mora biti neka minimalna osvjetljenost - kao prvo, da ja vidim kuda idem, a kao dugo, da me i drugi sudionicu u prometu vide... na puno mjesta u gradovima i predgradjima ne postoje uređeni pločnici.... mislim da sigurnost u prometu mora biti na prvom mjestu  *zubko*

Jedino ne kuzim "pravilnik Zakona" - to idu neke izmjene i dupune postojećeg Zakona, ili je to onaj pravilnik koji će odredjivati razine osvjetljenosti, način upravljanja i sl.?

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 26.12.2019. u 11:54:06 sati »
Ak staviš donju granicu i imaš neku cestu do solo vikendice na brdu, a tu cestu je općina proglasila komunalnom infrastrukturom, onda će po novom pravilniku općina imati obavezu i rasvjetliti tu cestu.

Kužiš di je problem?

Treba vidjeti kako su slovenci riješili taj problem, gdje je pločnik osvjetljen je pločnik a ne cesta do njega. Na taj način "tjeraš"  pješake da hodaju po njemu jer se stvara osjećaj sigurnosti, a i za osvjetliti pločnik trebaš slabije lampe nego za cestu.

Usput, jel država treba brinuti o zdravoj pameti ili svatko ponaosob?
Ako se krećeš narasvjetljenim predjelima ponesi lampicu. To je kao kad na selu klinca na biciklu pukne aute u 11h navečer, onda svi psuju državu, općinu, nema rasvjeta a klinac na biciklu nit mačje oči, nit svjetla. Tko je onda kriv? Država ili roditelj?

Offline Astrobobo

• Atlas
  • **
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #5 u: 26.12.2019. u 13:25:21 sati »
po meni to ima logike, ako kao pjesak idem doma po noci, mora biti neka minimalna osvjetljenost - kao prvo, da ja vidim kuda idem, a kao dugo, da me i drugi sudionicu u prometu vide... na puno mjesta u gradovima i predgradjima ne postoje uređeni pločnici.... mislim da sigurnost u prometu mora biti na prvom mjestu  *zubko*

Količina rasvjete ne određuje sigurnost u prometu. Pravilnik zaštite od svjetlosnog onečišćenja treba postaviti gornje granice rasvijetljenosti, a ne biti priručnik za obavezno osvjetljavanje cesta. Mnoge općine su do sada gasile rasvjetu nakon 23 ili 24 h jer im je to stvaralo nepotrebni trošak, a sad se zahtijeva da smanjenje ne smije biti veće od 50%.  Zamisli sad neki manji gradić tipa Vojnić, Hrvatska Kostajnica, gdje je više ljudi iselilo nego što ih trenutno tamo živi, po noći nema apsolutno nikoga na cesti...i ove lampe što su im sad tamo su im previše, a pravilnik zaštite od svjetlosnog onečišćenja zahtjeva neku minimalnu jednolikost osvjetljenja ceste. To znači da ako su stupovi predaleko da će se morati postavljati novi da bi se postigla odgovarajuća jednolikost! Zašto* Jer proračun svjetlotehničara kaže da tamo mora biti tako, a nikoga nije briga je li to potrebno i hoće li se stvoriti dodatni troškovi. A pravilnik kaže da se tako mora postaviti u cijeloj Hrvatskoj u roku 12 godina - radi zaštite od svjetlosnog onečišćenja!

Pa mislim da ne moram objašnjavati apsurd situacije.

Citat:
Jedino ne kuzim "pravilnik Zakona" - to idu neke izmjene i dupune postojećeg Zakona, ili je to onaj pravilnik koji će odredjivati razine osvjetljenosti, način upravljanja i sl.?

Tako je, to je taj pravilnik.

Offline AnArChY

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #6 u: 26.12.2019. u 17:06:14 sati »
Ak staviš donju granicu i imaš neku cestu do solo vikendice na brdu, a tu cestu je općina proglasila komunalnom infrastrukturom, onda će po novom pravilniku općina imati obavezu i rasvjetliti tu cestu.

Kužiš di je problem?

U Rijeci na 20min pješke od centra (Korza) imas dijelove ceste koji nemaju pločnika, ili je "pločnik" neasfaltirani dio uz cestu širine 40cm.... Ako to zbog nekog pravilnika postane "neosvjetljeno" onda je to zbilja glupo.... pričamo o gotovo centru grada, a ne o nekoj vikendici u šumi na kraju slijepe ulice

Treba vidjeti kako su slovenci riješili taj problem, gdje je pločnik osvjetljen je pločnik a ne cesta do njega. Na taj način "tjeraš"  pješake da hodaju po njemu jer se stvara osjećaj sigurnosti, a i za osvjetliti pločnik trebaš slabije lampe nego za cestu.

znači postoji neka minimalno osvjetljenost pločnika?

Usput, jel država treba brinuti o zdravoj pameti ili svatko ponaosob?
Ako se krećeš narasvjetljenim predjelima ponesi lampicu. To je kao kad na selu klinca na biciklu pukne aute u 11h navečer, onda svi psuju državu, općinu, nema rasvjeta a klinac na biciklu nit mačje oči, nit svjetla. Tko je onda kriv? Država ili roditelj?

Ne govorim ja o cestama koje spajaju sela i sl. Ja govorim o cestama koje se nalaza unutar grada....
Znači svi koji rade večernje smjene u trgovačkim centrima i sl. - ubavezno lampicu sa sobom... i jakne s mačjim očima...

Količina rasvjete ne određuje sigurnost u prometu. Pravilnik zaštite od svjetlosnog onečišćenja treba postaviti gornje granice rasvijetljenosti, a ne biti priručnik za obavezno osvjetljavanje cesta. Mnoge općine su do sada gasile rasvjetu nakon 23 ili 24 h jer im je to stvaralo nepotrebni trošak, a sad se zahtijeva da smanjenje ne smije biti veće od 50%.  Zamisli sad neki manji gradić tipa Vojnić, Hrvatska Kostajnica, gdje je više ljudi iselilo nego što ih trenutno tamo živi, po noći nema apsolutno nikoga na cesti...i ove lampe što su im sad tamo su im previše, a pravilnik zaštite od svjetlosnog onečišćenja zahtjeva neku minimalnu jednolikost osvjetljenja ceste. To znači da ako su stupovi predaleko da će se morati postavljati novi da bi se postigla odgovarajuća jednolikost! Zašto* Jer proračun svjetlotehničara kaže da tamo mora biti tako, a nikoga nije briga je li to potrebno i hoće li se stvoriti dodatni troškovi. A pravilnik kaže da se tako mora postaviti u cijeloj Hrvatskoj u roku 12 godina - radi zaštite od svjetlosnog onečišćenja!

Pa mislim da ne moram objašnjavati apsurd situacije.

ali onda napravite pravilnik u kojem će se takve situacije odrediti - kategorizacija ceste po nekim novim pravilima i koje će uvjete morati svjetlotehnika zadovoljiti...
jer grad mora biti osvjetljen - pločnik, pješački i sl. ne smiju biti u mraku

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #7 u: 26.12.2019. u 18:32:56 sati »
Znači svi koji rade večernje smjene u trgovačkim centrima i sl. - ubavezno lampicu sa sobom... i jakne s mačjim očima...

U Estoniji je takva odjeća po mraku zakonom propisana.

https://www.visitestonia.com/en/why-estonia/reflectors
« Zadnja izmjena: 26.12.2019. u 18:35:12 sati od Acheron »