Autor Tema: Idiotarija u Zapresicu  (Posjeta: 2262 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Hiperion
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
Odg: Idiotarija u Zapresicu
« Odgovori #45 u: 27.11.2019. u 11:12:03 sati »
Rasvjeta ne spriječava pljačke, to je prvo i osnovno što im možeš reći.

Kada su kod mene postavili LED rasvjetu meni su se baka i deda razveselili što se sad "vidi cijelo dvorište". Kao da cijelu noć provode na čeki s puškom u ruci i čekaju Čubu (lokalni lopov) da dođe nešto ukrasti pa će im to svjetlo pomoći da ga prije spaze ili ostanu budni.
Onda sam im rekao da se sada Čuba više ni ne mora truditi da bi ukrao nešto, jer sve vidi. Došeće se kao gospodin, uzme i ode. Ne treba mu lampica, vidi gdje je ograda slaba ili zgodna za preskakanje, koja vrata šupe su ostala otvorena itd...
Potom su rekli zbunjeno "Aha!" i shvatili da nova rasvjeta nije blagodat.

Paonta priče je da ono što susjedi i ti misliš, nije nužno ispravna stvar. Ionako se većina provala događa danju, dok ljudi rade, a vikendaška naselja su tema za sebe.

Online Vger

• Ganimed
« Odgovori #46 u: 27.11.2019. u 11:24:59 sati »
Shvatio sam ja to jako dobro...al i ovom slučaju najveću važnost mi ima susjed na lijevo... susjed na desno i susjed preko puta. Njih pozdravljam svaki dan i zelim da i oni mene. Svi su se navikli na ovaj led i ne zele vise mrak. Ach slazem se s tobom...al voditi rasprave sa susjedima...ah probao sam i nije najbolje zavrsilo. Komunalac ne moze napraviti cuda ako sam samo ja crna ovca u susjedstvu.
« Zadnja izmjena: 27.11.2019. u 11:40:07 sati od Vger »

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Hiperion
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #47 u: 27.11.2019. u 11:25:54 sati »
Komunalca veže zakon, a ne crne i bijele ovce.

Online Vger

• Ganimed
« Odgovori #48 u: 27.11.2019. u 11:30:35 sati »
Iskreno radije krsim zakon nego da se zamjerim susjedima. Mozda probam na kraju te led akcije potražim smanjenje snage...al to bi značilo ponovno beskrajno uvjeravanje ljudi oko mene. Vec sam im dosadio s tom lampom.

Online Vger

• Ganimed
« Odgovori #49 u: 27.11.2019. u 11:36:38 sati »
A ovaj Čuba zvuci zanimljivo.;)

Online Vger

• Ganimed
« Odgovori #50 u: 27.11.2019. u 15:09:48 sati »
Sad sam na kompu...pa je lakse tipkati. Ispada sa dam glavni supak ili coban na ovom forumu...pa mi reci Bobo...sto  bi ti napravio da ti susjed s lijeva koji je u mraku ne zeli sjenilo jer bi ga do kraja zamracilo?. Sto ako susjed s desna ne zeli da mu stavim sjenilo? Sto ako mi suprotna strana ulice ne zeli ni cuti da se smanjuje intentizet svjetla jer  svi kukaju da su ionako vec  u mraku? Meni bi trebalo svjetlo postavljeno na nekih 40%....a ovima prekoputa je vec sad  mracno. Koja mi je druga opcija?
Objasni mi ko mladom majmunu...molim te. Nemoj mi samo reci da je to poso komunalca. Ne moze on s nijednom drugom optikom savijati fotone. Zakon je dobar kolko je primjenjiv u praksi. U vecini slucajeva pogotovo kad govorimo o zgradama problema nece biti. Netko tko zivi u zgradi (pogotovo visi katovi) uopce ne razmislja o ovakvom problemu...al kuce prizemnice jesu druga stvar. Meni je trecina krova gorjela od tog led sranja...kao i cijelo dvoriste.
Napravio sam cak i simulaciju sjenila i pozvao susjede vanka po noci. Vezao par stapova selotejpom i napravio sjenilo od kartona. Nikom od njih to nije pasalo jer im je jos mracnije. Probao sam  da samo puknemo sjenilo na moju lijevu stranu...al susjed do mene ne zeli ni cut....jer je u debelom mraku. Dogovor je na kraju  pao da se digne za 15 stupnjeva i okrene malo u desno. Amen!
Cak i da trazim sjenilo, ne znam dal ga mogu dobiti ako se susjed tome protivi. Sumnjam. Dakle zakon koji nije fleksibilan jest los i sigurno necu biti jedini coban koji ce dizati ledice za 15 stupnjeva.. A uvom slucaju ne govorimo uopce o astronomiji vec o kvaliteti zivota. Volio bih da tebi netko upali sunce po noci iznad glave, pa ti uzivaj u svojoj regulativi.:) Na papiru je jedna stvar..al u zivotu su stvari puno kompleksnije...zbog medjuljudski odnosi. Bolje da sam glavni coban na forumu, nego glavni supak u ulici.:)

Razmisljao sam da posadim neko debelo i jako  drvo....al dok to izraste ja bih dobio lijepu mrenu na oba oka. Ili ukrasni zid u dvoristu od npr. 4 metra visine.
« Zadnja izmjena: 27.11.2019. u 16:00:06 sati od Vger »

Offline Astrobobo

• Hiperion
  • Spol: Muški
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #51 u: 28.11.2019. u 12:52:37 sati »
Tu su potpuno krivo postavljene stvari.

Prvo i osnovno, rasvjeta se postavlja da osvjetljava ulicu, a ne nečija dvorišta. Tko želi osvijetljeno dvorište - neka si kupi lampu i metne ju u dvorište! Koliko vidim iz one krumpir fotke, ti si u nekoj maloj uličici za koju je sad postavljena rasvjeta potpuno pogrešna, a to je rezultat inzistiranja na rasvjetnom standardu EN 13201. Vama bi dovoljno bilo nešto kao što je u Cesarčevoj (vidi attach), dovoljno da se orjentaciono vidi ulica. Ništa drugo vam ne treba.

Drugo, a to sam već miljon puta pisao i to svaki put ignoriraš, LED rasvjeta ima ogromno bliještanje pa je taj "mrak" uzrokovan time da se oči ne mogu prilagoditi tamnijim dijelovima ulice. Da se intenzitet smanji na 20% smanjilo bi se i bliještanje i okoliš bi vidio puno bolje. Na stranu pitanje zašto bi to uopće netko želio.

Treće - nije problem u fleksibilnosti zakona nego u tebi (i drugima) koji si toliko komotan i ne shvaćaš problem ekologije i svjetlosnog onečišćenja. To je kao da se buniš da zakon nije dovoljno fleksibilan jer ti ne dozvoljava da staru veš mašinu istovariš odmah uz cestu nego moraš odvesti na krupni otpad ili reciklažno dvorište.

Zamisli recimo da si prije 15 godina posadio to drvo, i kad je dovoljno naraslo da sakrije svjetlost lampe, dođe ti neki lik i posječe ga zato jer mu smeta za pogled. E vidiš, to si ti napravio nakon što smo se mi tih 15 godina grčili da dobijemo nekakav zakon. I ovom temo pokazuješ da zapravo uopće ne razumiješ problematiku svjetlosnog onečišćenja.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Online Vger

• Ganimed
« Odgovori #52 u: 28.11.2019. u 15:41:26 sati »
Jako dobro znam sto je oneciscenje i sto stvara tvrdo jako kontrasno svjetlo. je*ote radim preko 20 godina sa svjetlom. Istina 2d. Al ti i ja nikako na zelenu granu. Ovaj full cut off nikako ne moze funkcionirati svugdje kako ti zelis. Kakva god Ledica stavljena na mojoj banderu bila...koja god jacina (jedino da udara na 30%) i oblik..ako je postavljena pod 90 kut ja dobijem po piksi uvijek. Sjenilo ne mogu dobiti, jedino sto mi nude jest drukcija optika. Citaj sjasi Murta da uzjasi Kurta. Ima tu dosta u kvartu slicnih prica. Nisam samo ja u igri, al slucajno sam ovdje na forumu. Bit ce toga svugdje...ne samo u mom dvoristu. Kad se sjetim npr. Dalmacije i uskih kaleta...ma nebitno. Vrijeme ce pokazati.
Susjedi su ah...to je tema za sebe. Kad je kuca u nizu onda za sve moras traziti suglasnost susjeda. Osim ako nisi idiot.

Moja kuca je na polukruznom zavoju pri zavrsetku ulice i lampa je tu gdje je. Jedino sto me moze spasiti jest ili premjestenje citave lampe nekih 5 metara na parking (citaj nikad) ili dizanje na 15 stupnjeva. Nema te lampe pod 90...da ce meni pasati i zaobici mi dvoriste. Ovakvih i dugih situacija ce biti jako, jako puno. Jednostrano razmisljanje zbog kojeg ja sad imam gadan problem. A ti meni govoris bajke o regulativama  i o tome kako ne razumijem nista o ekologiji sv. zagadjenja, kao da znas gdje ja zivim i pod kojim mi kutem pada svjetlo? Koliko mi je visoka garaza, koliko plitko ili duboko dvoriste. Kakvi su mi prozori? Jel?...ili znas?

Kad smo kod tog dizanja, spustanja i moje lokacije. Danas dosli sljakeri i vratili mi na 90 stupnja, jer je jucer kako kazu...neki mali supak od covjeka slao mejl ili izvao u poglavarstvo bas zbog moje lampe. Nitko od susjeda nije jer su bili zadovoljni.Tko bi to mogao biti?
Mislim ja jesam mozda coban koji i dalje tvrdi kako je ovaj zakon na koji si jako ponosan los (jer je iskljuciv), al bar nisam supak. Iskreno ovdje ima super ljudi i ovaj bi forum trebao biti hobi za zabavu, al nadje se svugdje pa i tu i druker, supak od covjeka. Sad opet imam divnu zakonski reguliranu rasvjetu i problem koji cu dugo rjesavati jer je jedan supak (on zna koji je) slutim s ovog foruma zvao ili poslao mejl u poglavarstvo.  Zakonski sam svjetlosno zagadjen...hvala ti mali supku!

S ovom mislju zavrsavam ovu temu i necu vise odgovarati. Mozda ju spomenem negdje u mraku na nekom gledanju....Adio!
« Zadnja izmjena: 28.11.2019. u 16:58:54 sati od Vger »

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Enkelad
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #53 u: 28.11.2019. u 16:49:01 sati »
Ovo me podsjeća na onu narodnu - Put u pakao popločan je dobrim namjerama.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA | FLICKR GALERIJA |

Online Vger

• Ganimed
« Odgovori #54 u: 28.11.2019. u 17:13:54 sati »
Ovo me podsjeća na onu narodnu - Put u pakao popločan je dobrim namjerama.
I supcima!

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Hiperion
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #55 u: 28.11.2019. u 17:27:33 sati »
Nema potrebe za bezobrazlucima s obje strane.

Koliko god tebe briga za lokalnu situaciju (gdje se slažem s Bobom, javna rasvjeta nije privatna rasvjeta) toliko je Borisa i većinu nas briga za globalnu sitauciju. Zakon je loš za tvoju ulicu (ako smijem dodati samo zato jer vi mislite tako i što se Grad Zaprešić ne drži zakona), ali isto tako smanjuje vjerojatnost da se izvode pizdarije sa rasvjetom po raznim Petrovim gorama. Sjeti se samo reakcija na info da je spomenik osvjetljen.
I još nešto, da bi nešto promijenio trebaš se posvađati s većinom. To je cijena aktivizma. Tebi je očito bitnije da si si dobar sa susjedima nego da se nešto suštinski promijeni. I to je ok, ali nije isprika za sabotiranje (u ovom slučaju vjerujem da je ona nehotična) onih koji se ne slažu s tim.

Online Vger

• Ganimed
« Odgovori #56 u: 28.11.2019. u 18:17:49 sati »
Gle...ja ne zovem i ne prijavljujem ljude ni kad mislim da nisu u pravu i rade protiv opceg dobra. To govori nesto o takvim malim Napoleonima. Ima ona narodna..ne laje pas zbog sela. Da je ovo limarski/svaserski forum ne bi pricali o ovoj temi. Neb znali ni da postoji.  Volio bih da doticnom drukeru gori kao sto meni...pa nek sredjuje zakonski. Ja tu zivim 7 dana u tjednu i ako ne sredim stvar prije ljeta imati cu gadan problem kad se rolete u noci dizu za npr sparnih noci. Sto se tice Petrove Gore...to je prica za sebe. Tu treba biti tvrd...al u ovakvim urbanim pricama. Ne znam bas da ce tu biti neka srece. Ne za svakog. Nemoguce. Utopija. Samo problem i hrpa nezadovoljnih ljudi+ lijepa drzava u kojoj zivimo. Lijepo je razmisljati globalno slazem se...ali samo kad nemas problem u svom dvoristu. Povrh glave. KAd malo razmislim...bilo bi lijepo da ovu raspravu vodimo u mom dvoristu ovog momenta.:)

Susjedi? Da naravno da mi je stalo. Prvi susjed mi je doktor koji mi svako malo ulijece kad mi klinci razbiju glavu i li nesto. Da mu ganjam svoju pricu o svj. zagadjenju i tjeram vodu na svoj mlin zbog viseg cilja? Premator sam za takve price. Ja hocu mrak koji sam imao prije ovog sranja. Kako cu ga dobiti? Mozda nikad. Ne sa ovom cut off rasvjetom. JOK.  Sve drugo su iluzije. Pardon...mogu pozvat limara i zatrazit ga da mi pukne umjetni dimnjak od 2 metra na krov i stvara debelu sjenu. Neku ludu instalaciju...da postanem turisticka atrakcija.

Ach...vuces me za jezik...rekoh necu vise o ovome.:)

Radije baci oko na filmic UNIVERSE koji sam postao. Idem da delam nocnu sihtu....rokovi stiscu, a LEDica lijepo gori.
CAO!

Offline ruka

• Deimos
    • CAT-CNC
« Odgovori #57 u: 28.11.2019. u 18:33:11 sati »
Ne vjerujem da je itko s foruma prijavio lampu u tvojoj ulici. Međutim, umjesto sipanja žuči ovdje pogledaj što kaže zakon i sukladno tome usmjeri energiju, ulična lampa ti ne bi trebala osvjetljivati tvoj prozor/kuću. Kako je netko reagirao zbog nepropisnog nagiba tako će i za taj problem a na koncu educiraj susjede o tome da su sami odgovorni za osvjetljavanje tj. neosvjetljavanje svojih dvorišta.

Online Vger

• Ganimed
« Odgovori #58 u: 28.11.2019. u 19:47:12 sati »
Ne vjerujem da je itko s foruma prijavio lampu u tvojoj ulici.
ma je...al nema veze.

Online Vger

• Ganimed
« Odgovori #59 u: 30.11.2019. u 12:03:12 sati »
JEDNA NADAM SE KONSTRUKTIVNA KRITIKA.

Kako ovih mjeseci imam svjetlosnih onescicenja nad glavom, a i napada me se da sam protiv dobre stvari, zelio bih podijeliti par razmisljanja. Za pocetak bih molio drukera da ne ulazi u bilo kakvu raspravu sa mnom, ja s njim sigurno vise necu. Takvih sam se malih Napoleona nagledao u zivotu. Najbolje je da sutimo obojica. Za nas i ostale ovdje.

Evo sad par razmisljanja o ovoj problematici. Malo cu se ponavljati s pricama iz proslih postova, ali tako mu to dodje. Dakle ovo je moje nadam se konstruktivno razmisljanje, a ne napadanje CIJELE  stvari.Ovaj novi zakon ne valja iz vise razloga. Najosnovniji je taj da se najvise razmisljalo o nebu, a manje o tlu i veze/oslanja se za stare instalacije koje su imale totalno drugciju logiku osvjetljavanja. Barem meni tako izgleda.

Za pocetak cu spomenuti da je  genetskom kodu nasih generacija upravo ono fluidno, disperzno, mlijecno svjetlo zutog i mutnog sjaja. Poprilicno ugodno svjetlo. Zanemarimo sad cinjenicu koliko to svjetlo zagadjuje nebo. U tom "starom" svjetlu se covjek osjeca ugodno, uglavnom nije invazivno i nekako ima dozu romantike koju ove ledice nemaju. Mlijecno mutan sjaj baca fotone na sve strane svijeta. Gdje su god postavljene bacaju vise manje podjednak sjaj. Sto je jako bitna stavka. Ne govorim to iz nekih nostalgicnih razloga. Sve sto je zahvaceno ima svoju mlijecnu orance, zutu patinu koja je dosta oku ugodna i prirodna. Toliko je ugodna da ljudi o njoj i ne razmisljaju. LED svjetlo za razliku od starog nacina radi vrlo agresivno. Bez obzira na jacinu, tal plavkasti sjaj ubija. Cut Off logika odbacuje onu staru politiku ravnomjenog i blagog bacanja svjetla. Na vecim i sirim ulicama problema cini mi se nema. Bandere su jako, jako visoke i LEDIca cak ako je i agresivnija...cini mi se da ljudima u tim ulicama ne radi takve probleme.  Bar se nadam.Inace sam iz Gajnica i cesto odem u stari kvart na cugu. Kad dodjem tamo ne razmisljam o svjetlu, jer je ugodno i prirodnije za razliku od ovog sranja. Ne registriram ga. Cim se vratim doma imam osjecaj da sam usao u neku drugu zonu sumraka. Sve LEDice imaju neku lose "elektricnu frekvenciju" kranje nehumanu.
LEDice sada bacaju svjetlo na moje i druga dvorista. Osvjetljavaju jednu trecinu ulice.  S druge strane trotoara netko dobije daleko manje svjetla i bez obzira koilko ledica tuce...dal 100% ili 30%..on na mracnoj strani ce uvijek lijevo i desno od sebe imati mrak, a i to npr 30% bi potamnilo vec ionako mracnu sada NOIR ulicu. Dok mi sa svjetle zavidimo ovima na mracnoj strani.

Ach spomenu si moju ulicu kao jedan slucaj krivog postavljanja Ledica. Ulica kao sto je moja ima svugdje po npr. Zagrebu. Biraj kvartove. Tresnjevka, Spansko, Kustosija, Trnje, Dubrava..itd..itd. Govorimo o brojci 1/3 do gotovo pola Zagreba. Potencijalno pola  Hrvatske moze imati ovakvih problema. Jer upravo dobar dio naroda zivi u takvim ulicama. Sto u gradovima, vecim...manjim...tako i na selu.  S manjim sporednim ulicama je trebalo ici kranjje blago i njezno jer u njima ima najvise problema i u njima ljudi zive.

Dok se vozis gradom (Zapresic)vece ulice, avenije ne izgledaju da imaju problem. Ako zanemarimo groznu boju svjetla i jacinu LED zraka smrti.
Kad se udje u sporedne ulice...iznenada stvari postaju sablasnije. Ja ovdje zivim 5 godina i dovljno sam dugo tu da mogu primjetiti o kojoj je velikoj promjeni rijec. Netko tko  bi dosao prvi puta tu mozda kaze..pa ok...ne kuzim u cemu je problem. Mozda bih i ja to rekao da prodjem autom. Zadnja dvorista su u totalnom mraku i covjek ima osjecaj kao da iza na drugoj strani nema civilizacije. Kao da je svaka ulica za sebe. Nema vise one mlijecne povezanosti. Mrkli je mrak.. Sto moze biti ok, ako se netko bavi promatranjem.:) Na suprotnoj ulicnoj strani postoje oaze svjetla. Upravo u tim ozama svjetla i jest problem. Svjetlo vise nije pravilo rasporedjeno po ulici. Koliko god se regulirara jacina LEDice. Ona stara ravnomjerna disperzija je proslost.

Najveci problem i uzrok sih ovih pizdarija jesu stare instalacije. One su strateski postavljene na mjesta s logikom starog nacina osvjetljavanja. Dakle disperzno blago svjetlo koje RAVNOMJERNO  baca fotone na sve strane. Nije toliko bitno dal ti kuca na strani gdje je bandera ili si na suprotnoj strani. Dobio si vise manje isti mlijeci sjaj. S Cut off ledicama toga vise nema. Nema te ravnomjernosti.

Koja god LEDica bila postavljena kraj moje kuce ako nema sjenilo ja srece nemam. U ovakim malim ulicama sve su bandere stavljene tik do ograda.Nekima i dijagonalno bozno...sto je moja nesreca...i neminovno je da zagadjuju dvorista. Netko dobiva drito po prozoru, netko po dvoristu. Netko po susjednom zidu pa ima refleksiju itd itd.

Potencijalna rjesenja:

1. Za sve manje, sporedne ulice po defoltu bi trebala svaka ledica imati sjenilo. SVAKA!. To je je najeftiinje rjesenje...za dio price.

2. Za ovakve ulice i sa snagom koju npr  imamo mi  trebalo bi zakonom propisati da po defoltu baca npr 40% jacine. Za svaku sporednu ulicu.

3. Skuplja i reko bih utopisticka mozda i najbolja varijnata bi bila da se na postojece vertikale na banderama postave apendixi...horizontalne sipke koje bi sva rasvjetna tijela bar za metar ili metar i po udaljavala fokus sa trotoara na centar ulice i tako bi se onda donekle dobila svjetlosna "solidarnost" koje sada nema.

4. Isto tako moguce je postavljati sajle na kojima bi visjele lampe. Takodje tocno iznad centra ulice. Ali bi onda s vjetrom plesale tamo vamo nebi bile cut off. Eventualno s dvije paralelne sajle bi se to sredilo.

5. Isto tako dozvoliti da se neke lampe podignu za 15 stupnjeva, ali sa maskom na prednjoj strani koja ce zadrzavati svjetlo dalje od horizonta...a i prebaciti fokus sa nogostupa na ulicu. To je npr ono sto bi mene spasilo na krajnje jeftin nacin. Zasto takva opcija nije razmotrena ne znam...ali bi mene npr spasila. Jer nema te optike ili dizajna lampe koja bi me s ovom cut off pricom zaobisla.

Sve te male ulice diljem Hrvatke ceka isti problem koji imam ja i dosta ljudi po Zapresicu. Sela po Slavoniji, Zagorju, Istri, Dalmaciji itd. Najvise su pogodjene prizemnice jer su sada na udaru svjetla koje pici pod 90, drito na ili kraj njih. Sto je dovoljno da covjek ima problem. Lako je postaviti LEdicu negdje u park. NE smeta nikom. Lako ju postaviti negdje na nekom trgu, ali po ovakvim ulicama gdje zivi 50% naroda ovakav zakon ne omgucuje kvalitetu zivota koju su ljudi prije imali. Moze se desiti da netko ima kucu podno brijega i ceste..npr u brdovitom Zagorju pa mu ledica iijepo moze bacati svjetlo po cijelom krovu i dvoristu. Nema tog sjenila da ce ga spasiti ako je lampa pod 90. Zakon je krut...a teren je promjenjiv. Puno toga ovisi dal je cesta zavojita, uzbrdo/nizbro. Dal su kuce prizemne, dal su kuce odmah uz cestu...itd..itd.

S ovako krutim, neprilagodljavim zakonom ste narodu uvalili vruc krumpir i rekli...evo narode ovo je sad bolje i snadji se druze. E pa nije. Puno ce ljudi pominjati majku jer ce puno njih morati smisljati nacine zajedno sa komunalcima kako doskociti problemu u koji ste uvukli ljude. Sistemom javne nabave neki rodjo pukne tolko i tolko ledica i postavi uniformirane lampe po cijelom naselju. Svuugdje iste. Ovako sada ljudi moraju svak svoj problem rijesavati. Zovi ovog, zovi onog. Moli ovo, moli ono. Pozivaj se na ovaj zakon i bla..bla. Iznenada imamo problema. Zasto po defoltuu na malim ulicicama sa nizim banderama sve Ledice nemaju sjenila?  Zasto po defoltu nisu na npr 50%? Zasto se ne inzistira na pozicioniranju svjetla na centar ulice? Umjesto rubno kako je sad. Jer ovako jedna strana uvijek dobiva piksi...druga ne.  Sve je to rjesivo sa nekim nadopunama zakona. Zasto se ne moze podici lampa na 15 stupnjeva i sa prigodnim sjenilom zastiti prednji kraj???

S ovim cemo zakonom imati nesumnjivo bolje nebo, ali je situacija u malim ulicama puno losija nego sto je bila. Neki ljudi ce se "snaci" pa ce sputiti rolete i upaliti klimu kad dodje ljeto. Divota...ima budala. Ko voli nek izvoli....al za nas koji volimo imati ljeti a i zimi otvorene prozore, poludignute rolete...a takvih je mislim vecina...ovaj zakon trenutno nije dobar jer je iskljuciv i slabo razradjen po pitanju sporednih i vjerujem seoskih ulica..kao i manjih gradica...a s obzirom koliko ljudi u njima zivi vjerujem da je to globalan problem.

Mene ne zanima dal je netko na ovom radio 15 ili vise godina...jer zakon je dobar samo ako je dobar. Ja za ovaj zakon ne mogu reci da je dobar. Za nebo i astronomiju da...za narod koji spusta i spustati ce rolete...nije. Ako budne koja grijeskica u tekstu...oprostit cete..ovo je bio tok misli.

Zavrsio bih ovo pisamce s onom starom psovkom koja se cesto cula u staroj Jugi...od starih shanera. Sad ima totalno drukcije znacenje iako se izgovara isto.
JEBO TE LED!:)

« Zadnja izmjena: 02.12.2019. u 09:35:13 sati od Vger »