Autor Tema: P: Dalekozor Vixen 15x80, kao nov  (Posjeta: 81 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Gobart

• Deimos
  • Spol: Muški
  • Soli Deo Gloria.
P: Dalekozor Vixen 15x80, kao nov
« u: 07.11.2019. u 22:39:01 sati »
Prodajem dalekozor Vixen 15x80 sa originalnom kutijom i ugrađenim adapterom za fotografski tronožac, isključivo zbog neiskorištenosti. Jedva sam ga i koristio, zbog moje slabovidnosti (kratkovidnost, astigmatizam, velika razlika dioptrije lijevog i desnog oka... loša kombinacija za dvogled), pa sam mislio da je bolje da ga netko koristi nego da stoji... Slika je izvrsna, a u astronomiji je posebno dobar za gledanje M-objekata i kometa.
Proizveden je u Japanu (ser. broj 11004). U besprijekornom je stanju, optika čista (kao nova). Udaljenost oka od okulara je 20mm (može se gledati i kroz naočale bez problema), odličan raspon izoštravanja (ja sam kratkovidan, s dioptrijom -5.5 i mogu bez problema izoštriti zvijezde i bez naočala - a jednako toliko ide i u plus). Bak4 Porro prizme, fully multicoated, vidno polje 3.5°, izlazna pupila 5.3 mm. Na objektivima i na okularima ima gumena sjenila koja se mogu izvlačiti i uvlačiti. Masa dalekozora (sa adapterom za stalak) je 2.3 kg. Ima originalnu čvrstu torbicu za nošenje u besprijekornom stanju i plastične poklopce za okulare i objektive. Kolimacija odlična, unutarnje refleksije ne postoje.
Mislim da se ovaj dalekozor prestao proizvoditi oko 2010. Jedan od rijetkih linkova na internetu je Optik-pro sa zadnjom cijenom €569:

https://www.optik-pro.de/vixen-15x80-grossfernglas/p,3175

Cijena: 2400 kn
Mala vrtna zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, Explore Scientific 152mm F/4.8 Maksutov-Newtonian ("Levy Comet Hunter"), HEQ5 Pro Synscan, ASI120MC-S, Nikon D5500, Nikkor 18-140MM F/3.5-5.6G ED VR, Zeiss Sonnar 300mm F/4 MC, Zeiss Flektogon 50mm f/4, Vixen 15x80 dvogled.