Autor Tema: Luna  (Posjeta: 136 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vger

• Europa
Luna
« u: 08.11.2019. u 01:01:31 sati »
Danas se sjetih kako bi bilo lijepo baciti oko na veliki zid iliti Rupes Rectu. Kako sam se i bojao malcice sam zakasnio, ali ne posve jer jos uvijek je terminator bio dovoljno  blizu i vidjela se lijepa tanka linija. Podsjetila me je na dlaku koju bi Sean Connery kao James Bond lijepio na ormar ne bi li vidio dal mu ga je netko otvarao. Cekam da se terminator opet vrati (reko bi Arnold: I'll be back) nazad, pa ce sigurno biti nesto spektakularnija za gledati. Sve je s binacem spektakularno i Mjesec vise ne zelim gledati drukcije nego s dva oka.

Onda sam bacio oko na Montes Riphaeus i sada mi je taj lanac planina izgledao kao dva cudna crva koji su u nekom samrtnom ili seksualnom klinchu.:) Onda sam dosta dugo promatrao krater Capuanus i njegove dvije ili tri okolne strafte..odnosno klanca zbog kojih je cijela struktura sada izgledala kao medvedja sapa. Bilo mi to jako zanimljivo. Cudne sam stvari danas vidio...dlaku, sex dvaju crva i medvjedju sapu.  Mozda je problem u meni ili ovom akromatu.

Dosta je pocelo kuhati+na zalost gledam preko krovova kuca i dosta se zamutilo. Vlaga je bila velika pa sam odustao. Sve sam to gledao ispod zida skrivajuci se od Sauronove LED lampe..jer mi se nije dalo ici u dvoriste iza i gaziti sluzave puzeve golace. Stadion je veceras isto gorio svom snagom i bacao svjetlo daleko jace od tri Mjeseca.

Dosta je to sve ometalo cak i gledanje na Lunu...bocne refleksije iliti duhovi su bili cesti. Prvo  sam mislio da je zbog kraktke Baader 2.25 barlowke. Ona to zna raditi sa Lunom cesto..al i druga je to slicno veceras radila..pa sam to pripisao raznim svjetlosnim sranjima oko mene. Htio sam jos probati pronaci Larrieu's Dam (sad je dobro vrijeme..odnosno bilo je jucer)...al je postalo prelose za ista. Mozda sutra budne prilike...ako nije prekasno. U svakom slucaju zabavno je gledati kako se krateri i i oblici mijenjaju ovisno o polozaju terminatora. Mjesec je zivo stvorenje koje svoje cari ponekad otrkiva, ponekad skriva. Cekam O'neill's bridge.:)

Dal mi netko moze preporuciti neki programcic za gledanje Mjeseca?Koristim Google Earth prije promatranja i nije losh...al nisam skuzio opciju terminatora...odnosno faza...a to je steta da nema.
« Zadnja izmjena: 08.11.2019. u 14:16:11 sati od Vger »

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Atlas
  • *
  • Spol: Muški
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
Odg: Luna
« Odgovori #1 u: 08.11.2019. u 02:11:53 sati »
Skini si Virtual Moon Atlas i dodatke za njega, poput slika i slično. *da* *tu*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA |

Offline DrazenD

• Deimos
  • EAA linčina
« Odgovori #2 u: 08.11.2019. u 07:01:05 sati »
Ja na iphone koristim Moon globe https://apps.apple.com/hr/app/moon-globe/id333180321

Sent from my iPhone using Tapatalk
SkyWatcher ED80, C8 EdgeHD, StarTravel 102/500mm

ASI224, ASI294MC PRO, Celestron Reducer Lens .7x, SkyWatcher 0.85x ReducerFlattener, Explore Scientific tele extender x2

SkyWatcher AZ-EQ5, SkyWatcher AZGti

TeleVue Plossl 32mm, Explore Scientific 11mm 82, Meade Zoom 8-24mm

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #3 u: 08.11.2019. u 09:37:32 sati »
Samo rokaj ove živopisne lunopise, milina za čitati :)

Offline Vger

• Europa
« Odgovori #4 u: 08.11.2019. u 10:09:52 sati »
Znas pitam se koliko ce biti moguce bez planiranja uzivati ovako s recimo C6 ili C8...jer bih tu cijev morao izvaditi van bar sat vremena prije...ovaj akromat stavis van i gotovo odmah radi svoj poso bez problema...a i na PG sam gledao kroz mak 127 i na mom je bilo sve ljepse. Nismo gledali planete.:) Zato su mi refraktori dragi...al to je sad druga tema.
« Zadnja izmjena: 08.11.2019. u 10:12:38 sati od Vger »

Online Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Pan
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #5 u: 08.11.2019. u 10:47:30 sati »
U svakom slučaju... samo nastavi promatrati i pisati.... ovo je gušt za čitati.  *tu* *ritmika*
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet, Slađan - OMC140 Maksutov
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #6 u: 08.11.2019. u 10:58:12 sati »
Znas pitam se koliko ce biti moguce bez planiranja uzivati ovako s recimo C8...

Ispravio sam grešku u navodu!

Nego, teleskop čuvaj u nekoj prostoriji koja se ne grije tj. blizu je vanjskoj temperaturi. Ako imaš tavan, napraviš mu sklonište tamo.
Meni je teleskop u šupi koja ima stabilnu temperaturu, ljeti je hladniji, zimi toplija od okoliša ali nikad razlika nije 10°C u odnosu na okoliš, već max 5°C.

Offline Vger

• Europa
« Odgovori #7 u: 08.11.2019. u 11:33:49 sati »
Ispravio sam grešku u navodu!

Ceko sam te:) NA zalost moja garaza nije bas velika...al ko zna mozda nadjem kutak za nesto.

Inace kad smo kod mjeseca...topla preporuka da bacite oko na ovaj dokumentarno/edukativni film o Mjesecu od Pavel Klushantseva. Ludog rezisera koji je radio fantasticne stvari daleko od Hollywooda.
Mjesec

Postam sad na brbljaonicu ostale njegove stvari.

Isjecak i iz dokumentarno/edukativnog filma MARS...cisto da malo napali:)

I par fotki iz filma Mjesec
https://www.google.com/search?q=Pavel+Klushantsev+moon&sxsrf=ACYBGNTqDJZgf5RwliuuCEx-yQfOWFjQeA:1573209113859&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjygY7TtNrlAhXl-yoKHQyGC5wQ_AUIEigB&biw=1920&bih=1041#imgrc=_

Offline Vger

• Europa
« Odgovori #8 u: 08.11.2019. u 11:42:10 sati »
Tu je i dokumentarac. Obavezno pogledati...zanimljiva prica...za snimit biografski film.
https://www.dailymotion.com/video/xthyi5
« Zadnja izmjena: 08.11.2019. u 11:44:11 sati od Vger »