Autor Tema: Izrada lomljenog 127 mm refraktora  (Posjeta: 949 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zac

• Deimos
  • Spol: Muški
  • Još uvijek spor, ali ide...
    • ŽACove web stranice
Izrada lomljenog 127 mm refraktora
« u: 06.12.2019. u 12:22:28 sati »
Pred nekoliko godina "ulovio" sam kod surplus-sheda 127 mm leću na popustu (otvor 127 mm, F 1200 mm). Kad je došla, baš ko u prići: zvana gladac, znutra jadac. Čelija aluminijska, lijepo ugravirano "Wollensak" (to je valjda jedino kaj ta firma dela :) ). Ali, prsten koji drži leću je tak labav da se drži na jednoj ili dvije desetinke mm. OK, valjda je leća OK; AR slojevi jesu dobri, jedva se vide. Pa nabrzinu od starih dijelova tubusa i sl. slklepam cijev (prva slika):

Dijelovi nekoliko starih refraktora natjerani da se igraju zajedno, ne izgled nije lijepo, ali je
funkcionalno (i ne košta!). Fokuser u ovoj prvoj izvedbi klizni, ali imam 1,25" zenit pruzmu koju sam davno modificirao tako da se okular može fino pomicati u navoju, kao kod dvogleda, pa je opažanje prilično jednostavno. Kasnije sam dodao i tražilo i sjenilo, ali i bez toga se uz malo vježbe da naciljat, uz 2" okular za malo povećanje je VP skoro 2 stupnja...

Prva noć, sreća da nisam japanac, jer je slika bila, ma bljak: neoštro, mutno, bezveze... OK,
mislim si ja, nije centrirana, Cheshire to i potvrdi, pa ajde sklepam dodatak za centriranje
objektiva. I opet, prića ista, nastavak 2: bljak: neoštro, mutno, bezveze... Dohvatim ja leću,
držim drugu ruku u džepu da ne bi slučajno dohvatil i čekić, pa gledam. Negativna leća naprijed, hmmm... postoji i takav akromat i zapravo je bio na dobrom glasu. Npr. teleskop Lea Brennera je tog dizajna. ALi danas je to rijetko, pa sam okrenul cijelu leću za 180 st.

Treći test, bolje je, ali još uvijek premeko i preneoštro za refraktor. E sad sam se već
zabrinul, svejedno, okrenem ja još samo prednju (pozitivnu) leću za 180 deg i odem na Kamenita Vrata zapalit pokoju svijeću, zlu ne trebalo :)

Četvrti test: konačno slika dostojna refraktora, oštra, kontrastna, jedino malo plava kod planeta ili Mjeseca, ali ništa čudnog, ipak je to F/10 ca... Svakako jednako oštra kao 120 mm SkyWatcher (oko F/8) i nešto manje "plava".

Tako sam uživao neko vrijeme, uglavnom gledajući Jupiter i Saturn. Kako su oba plazila iznad obzora, veći skop i tako nije imao smisla uz seeing "poboljšan" gradskim zrakom (linija gledanja prema jugu ide mi iznad Zagreba... Ali, za nešto više na nebu, doslovno sam moral klečat na podu, po ljeti još ajde, ali po zimi brzo dojadi. I tako sam se sjetio stare ideje da se refraktor "slomi" zrcalom ili zrcalima. Odlučio sam se za dva zrcala (plus zenit prizma u fokuseru na kraju) i krenuo slagati, opet od priručnog materijala i starih zrcala prikupljenih tokom zadnjih desetljeća iz svega i svačega. Uspio sam naći dva dovoljno dobra (optički), slijevi su malo zgrebani tu i tam, ali za probu su IK.

Ravna zrcala su inaće najveći problem, SurplusShed ih već dugo nema, a nova su preskupa. U biti najjeftinija, i možda najbolja, su sekundarna zrcala za Newton teleskope, dva za ovaj projekt (jedno od 90 i jedno od ca 65 mm male osi) su izmjedju 300 i 400 EUR kod TSa, nije dakle baš jeftino. Uz cijenu leće, malo se još doda pa se može dokopati jeftinog ED skopa te velićine, no ja sam ipak klasičar i volim ove starinske dublete :). I na kraju, Ovako lomljen, ovaj je skop kraći od cijevi sa ED dubletom, he, he, he!

Evo to je početak konstrukcije kutije u kojoj će biti sva optika (druga slika). Sve oko toga nije krama nego RAP (za one koji nisu služili domovini, RAP=rezervni alat i pribor), dakle nužan alat i dijelovi za ATM (ko vjeruje, vjeruje, ko ne, ne ljutim se!). Ukratko, kutija je drvena, sa debljim dnom (jer na njega ide šina za montažu), stranice su tanka šerploča ili lesonit sa pojačanjima u kutevima, poklopac isto tako, a nosači optike su debele, tvrde, šperploče. Objektiv je na prstenu sa 3 vijka za kolimaciju, zrcala na diskovima od tvrde šerploče (ona spužvica za laminat je ispod zrcala da malo ublaži eventualne neravnine) koji se justiraju sa 3 vijka oko središnje kuglice (uzeo sam neke ukrasne staklene, oko 15 mm u promjeru), ovakav tip montaže mi dobro dela i ne gubi kolimaciju tako lako kao varijanta sa oprugama ispod vijaka...

Na kraju to izgleda ovako (treća i četvrta slika), svi drveni dijelovi unutar kutije su obojeni crno (najjeftinija crna akril boja koju sam našao) a opažanje je zaista ugodno, kao sa MAK-om ili SCT-om. I par završnih misli: stavio sam i objektiv i fokuser unutar "tlocrta" dna kutije da bi bili zaštićeni kod transporta. Kak sam imal samo fokuser za Newton teleskop pri ruci, stavil sam njega. No, hod mu je mali pa glavonja kod opažanja ponekad dotakne kutiju. Dakle, da radim novu kutiju, izvukao bih fokuser van, ili uzeo fokuser za refraktor sa hodom od desetak cm... Nažalost u zadnje vrijeme i TSovo smeće je prilično skupo, pa sam radje zel starudiju koju već imam :)

Slike slijede, nekaj ne delam dobro kad ih probam ubaciti u tekst :( Danijel, tutorial, pls :)
T: 23 cm MAK, klasični refraktori 6-12,7 cm
DVO: 6x30 Kowa, 10x50 Bresser, 20/32x88 TS
M: EQ6, alt-az vlastita izrada
K: Canon EOS i nešto leća

Offline c2

• Phobos
  • **
Odg: Izrada lomljenog 127 mm refraktora
« Odgovori #1 u: 06.12.2019. u 12:40:21 sati »
 *gj* *tu*

BTW
Ova drvena šina mi ne ulijeva povjerenje s obzirom na težinu konstrukcije.

I go unseen.
All shall be revealed.

Offline zac

• Deimos
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #2 u: 06.12.2019. u 16:47:23 sati »
Bočne strane šine pojačane su limenim trakama, da vijci ne upadaju u drvo, cijela je šina od hrastovine. Ono što je od fleksije ostalo, ostalo je na spoju šine i kutije. Ista takva šina nosi moj 23 cm MAK koji ima 15tak kila, i ne pokazuje nikakvu slabost.

Naravno, tko preferira metalnu šinu, kupi onu koja paše na njegovu montažu i stavi ju umjesto drvene :)

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Titan
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #3 u: 06.12.2019. u 17:02:32 sati »
Ovo prvi puta vidim. Nisam ni čuo ni vidio za takvo nešto. *šok* *šok* *šok*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA |

Offline stipe

• Pan
  • *
  • gurač stakla
« Odgovori #4 u: 06.12.2019. u 19:37:11 sati »
Zac, svaka cast!  *pljesk* *hopla* *šešir*

To si fenomenalno slozio! Respekt!  *šešir*

Sad slozi jos i onog drugog i na konju si!

Al isto mi je draza ona verzija kao kod Unitrona 131C di je sve u cijevi. Evo ovako nesto.
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, Vega Ljubljana 140/1417; refraktori: ES AR 152mm f6.5, ES 127mm f7.5 ED triplet APO, SW ED 80/600, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, "meopta" AD720; Zrak 56/800, Vega Ljubljana 45/700. Montaža: Homemade GEM PicGoto v2.0. Kamere: Canon 500D modificirani, Canon 1100D, QHY5 mono. Objektivi: Meopta 4.5/90, Kit 18-55mm, Pentacon 2.8/135, Mamiya 2/50, Helios 2/58 i Flektogon 2.4/35. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 20-60x60, 10x40 noname monokular

Offline zac

• Deimos
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #5 u: 06.12.2019. u 20:21:01 sati »
Ha Unitron. Nekad smo ga svi sanjali :). Ma gledaj Stipe, cijev, kvadrat, krumpir... je stvar ukusa, a donekle i osobnih želja. Meni je super što imam ravne stranice, hvatam na njih tražila, kamere, što god poželim bez puno filozofije. A i nije za zanemarit da mi je dvorište puno komada drveta, a cijevi baš i ne! Ali naravno, lijepo složene cijevi isto imaju svoj šarm, pogotovo ako imaš prihvatne prstenove za njih :).

Za ovo drugo, polako, sad kad si me skritiziral, moram smislit neki novi, još egzotičniji oblik :)

Offline zac

• Deimos
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #6 u: 06.12.2019. u 20:27:54 sati »
Samo da nerviram Stipu: Ovo je MK-91 optika u šupljem drvenom tubusu, drži se na drvenoj šini za montažu. Justirao sam ga zadnji puta prije desetak godina, drži još uvijek. Termalizira se puno brže od originala koji ima metalnu cijev, a u upotrebi je "zamotan" crnim platnom. Kad je seeing OK, nemam rijeći za kvalitetu slike, bilo da su to planeti, Mjesec, čak i maglice. M13 na 400x djeluje totalno nerealno uz 80 stupnjeva vidnog polja....

Offline Teofil

• Deimos
« Odgovori #7 u: 06.12.2019. u 22:55:16 sati »
Zac s tvojim ATM rukotvorinama vizuala ima posebnu dimenziju.  *tu* *šešir*
Ne bacaj adute na stol. To izaziva nervozu. Mog'o bi Stipe pokrenut parnicu poradi duševnih boli. *zubko*

Sjećam se jednog lomljenog akromata u S&T  70-tih, no takva egzotika mi je zvučala više poput neke egzibicije koja ne daje kvalitetu razmjerno uloženom.

Nego, skuplja li zemaljsku prašinu Vegascope 46/700 na RNG ??? 
Jesi li probao promatrati M-ove u noći bez mjesečine i usporediti s Pirnatovim opisima u knjizi Zanimivosti nočnega neba?
« Zadnja izmjena: 07.12.2019. u 07:28:25 sati od Teofil »

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Titan
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #8 u: 07.12.2019. u 07:23:02 sati »
Odličan projekt Žac, baš onako, u najboljim maninirima ATM-a.
Koliko zrcala utječu na smanjivanje kvalitete slike refraktora u ovakvim instrumentima?
Ako se ne varam, pročitao sam da jednaka greška u obliku površine zrcala uzrokuje 4x veće aberacije nego nego na lećama.

Offline zac

• Deimos
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #9 u: 07.12.2019. u 09:52:38 sati »
Zac s tvojim ATM rukotvorinama vizuala ima posebnu dimenziju.  *tu* *šešir*
Ne bacaj adute na stol. To izaziva nervozu. Mog'o bi Stipe pokrenut parnicu poradi duševnih boli. *zubko*

Sjećam se jednog lomljenog akromata u S&T  70-tih, no takva egzotika mi je zvučala više poput neke egzibicije koja ne daje kvalitetu razmjerno uloženom.

Nego, skuplja li zemaljsku prašinu Vegascope 46/700 na RNG ??? 

Ne, ispobali smo ga, ali slika je bila krumpir i kod najmanjeg povećanja. Novu leću naravno nismo uspjeli naći, na kraju je završio kod Stipeta, što je jako dobro jer je Stipe uspio razlijepiti objektiv i srediti stvar. Ljepilo je napravilo svinjariju... a, prvom prilikom kad se nađemo ćemo provjerit Pirnatove navode, iako mislim d anije ništa izmišljao. Ti mali akkromati zasita dorbo rade. Sjećam se da sam davno imao 40 mm akromat, opažao sam lirinu prstenastu maglicu iz Zagreba bez problema...
« Zadnja izmjena: 08.12.2019. u 16:40:30 sati od Danijel »

Offline zac

• Deimos
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #10 u: 07.12.2019. u 10:00:19 sati »
Odličan projekt Žac, baš onako, u najboljim maninirima ATM-a.
Koliko zrcala utječu na smanjivanje kvalitete slike refraktora u ovakvim instrumentima?

Dobro pitaš. Zrcala su kritična, i moraju biti vrhunska, inaće zbog refleksije pod kutem dobiješ astigmatične slike. No, to je isti problem koji ima svaki Newton sa svojim sekundarnim, a sreća je da su današnja sekundarna uglavnom zasita kvalitetna.

Ja na ovom 127 mm imam dva zrcala iz dva razlićita stara instrumenta, pojma nemam koja. Jedno je OK, drugo marginalno kvari sliku, ali tek blizu maksimalnog povećanja. Gubitak svjetla zbog refleksija isto nije primjetan, ako je blizu 20%, i dalje kod Saturna vidim 3-4 satelita ako je zrak čist...

Ako se ne varam, pročitao sam da jednaka greška u obliku površine zrcala uzrokuje 4x veće aberacije nego nego na lećama.

Točno tako. Greška plohe leće proizvodi (n-1) ili oko 0,5x veliku grešku valne fronte. Ista greška u refleksiji udvostručuje grešku na valnoj fronti, pa imaš faktor 4 :) Zato je u stvari lakše izbrusiti dobru leću nego dobro zrcalo, pogotovo ako se ide na tzv. uljni akromat (unutarnje plohe "spojene" slojem ulja).

Dodatno, sferna ploha u ručnom poliranju izlazi praktički automatski, parabola baš i ne :) Nekad je najveći problem kod leća bila zaostala nehomogenost samog stakla, to je tražilo jako veliku vještinu i puno ručnih korekcija, ali majstori su i to rješavali. Danas je čak i prozorsko staklo slobodno od tih problema...
« Zadnja izmjena: 08.12.2019. u 16:41:46 sati od Danijel »

Offline stipe

• Pan
  • *
  • gurač stakla
« Odgovori #11 u: 07.12.2019. u 15:29:47 sati »
Mali Vegić je stvarno super!  *hopla*

Ocuvan je i kompletan!

Ostriju lecu nisam imao dugo vremena. Inace svi su mi refraktori ostri sa takozvanim "textbook airy patternom", ali poseban je dozivljaj kada leca ima opticki superglatku plohu pa se to vidi unutar i izvan fokusa. Slicno se vidi kod starih dobrih Zeiss teleskopa. Ustupio sam zato Zacu svoj Jaegers 103mm f15 objektiv koji sam kod njega davno kupio kako bi se trampili za Vegu i jos puno atm krame koju je zac imao tako da ce on sloziti jos jedan folded refraktor, a ja sam dobio poprilican broj "komadica povijesti"  *hopla*

Jaegers je inace bio na bubnju jer mi je postao visak kad mi je stigao ES 127ed triplet.

P. S. Ponesi Zac tu Pirnatovu knjigu kad budemo kod Nikole na proljece pa da svi zajedno istestiramo da li se zaista moze vidjeti kroz Vegu to sto tamo pise.
« Zadnja izmjena: 07.12.2019. u 15:51:18 sati od stipe »
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, Vega Ljubljana 140/1417; refraktori: ES AR 152mm f6.5, ES 127mm f7.5 ED triplet APO, SW ED 80/600, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, "meopta" AD720; Zrak 56/800, Vega Ljubljana 45/700. Montaža: Homemade GEM PicGoto v2.0. Kamere: Canon 500D modificirani, Canon 1100D, QHY5 mono. Objektivi: Meopta 4.5/90, Kit 18-55mm, Pentacon 2.8/135, Mamiya 2/50, Helios 2/58 i Flektogon 2.4/35. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 20-60x60, 10x40 noname monokular

Offline zac

• Deimos
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #12 u: 07.12.2019. u 16:33:16 sati »
...
P. S. Ponesi Zac tu Pirnatovu knjigu kad budemo kod Nikole na proljece pa da svi zajedno istestiramo da li se zaista moze vidjeti kroz Vegu to sto tamo pise.

Ni nužno, ŽAC ima tu knjigu :)
« Zadnja izmjena: 08.12.2019. u 16:42:27 sati od Danijel »

Offline Teofil

• Deimos
« Odgovori #13 u: 07.12.2019. u 20:37:12 sati »
Dakle, povijesni akromat Vega 46/700 na putovanju Hrvatskom stigao je u Dalmaciju.
Ranih 70-tih prvi vlasnik u Primorju dao je veći dio svoje mjesečne plaće za užitak promatranja Mjeseca i ostaloga. Nakon 40+ godina nakratko je služio kod mene u VT, pa kod zaca u ZG da bi ga Stipe u ST pridodao svojoj kolekciji.  *šešir*

I zac i ja imamo Pirnatovu knjigu (kupili istog dana u lipnju 1974 u Ljubljani).
Kad sam zacu postavio pitanje, htio sam usporediti iskustva promatranja M-ova tako malim akromatom f/15.
Mene je ugodno iznenadilo što sam, uz poznate sjajne M-ove, bez većih problema pronašao M51, M81, M82, M57...   Pošto nema dijagonalu, glavni problem gledanja objekata uokolo zenita riješio sam klečanjem kraj stola i neudobnim položajem glave.

Stipe sad čekam tvoje mišljenje, pogotovo radi usporedbe / iskustva promatranja različitim vrstama i veličinama optike...                 
« Zadnja izmjena: 07.12.2019. u 20:44:47 sati od Teofil »

Offline stipe

• Pan
  • *
  • gurač stakla
« Odgovori #14 u: 07.12.2019. u 21:33:45 sati »
U planu mi je napraviti slican skop, imam jedan akromat 60/700, iz tipicnog department store refraktorcica. Los mu je rub, ali kad se smanji promjer na 45mm,onda daje vrlo ostru sliku. To bi bila replika Veginog refraktora, koristio bi takodjer 23.2mm okulare kao i Vegin, ista boja cijevi i sl. Hmm... usporedba teleskopa... Tu bi se dalo cijelu vjecnost govoriti. Razlika je cak i kod istih promjera recimo ako ima ili nema antirefleksivnih premaza... Tako da bi trebalo testirati pojedinacne teleskope. Predlazem da sudionici brusenja zrcala u Korenici donesu svaki po nekoliko manjih teleskopa da se naprave usporedbe. Trebalo bi tamo organizirati i smotru teleskopa kao sto je nekad bio glavni dio programa na visnjanskom Astrofestu dok nisu preuzeli oni gutaci vatre i sve ono sto su morali tamo ubaciti po nalogu turisticke zajednice jer sve je bitnije od astronomije. :-( To fali samo tako.
« Zadnja izmjena: 07.12.2019. u 21:36:19 sati od stipe »