Autor Tema: Luna  (Posjeta: 722 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vger

• Ganimed
Odg: Luna
« Odgovori #15 u: 18.02.2020. u 22:20:51 sati »
Virtual Moon nema za Mac.
Da...znam za ovaj sajt...:) Al opet nije to o cemu pricam ili pokusavam naci.
https://www.lpi.usra.edu/lunar/lunar_images/

Al puno fala za ovaj link
https://epdf.pub/the-kaguya-lunar-atlas-the-moon-in-high-resolution.html
...upravo skinuo Ruklov atlas...kuzim foru...iako nije superdetaljan...moguce je vrlo, vrlo praktican. Kaguya je isto OK.
« Zadnja izmjena: 18.02.2020. u 22:33:24 sati od Vger »

Offline lonewolf21

• Važna osoba
  • Io
  • *
  • Spol: Muški
  • Carski forumski astroknjižničar
« Odgovori #16 u: 19.02.2020. u 02:47:32 sati »
Postoji verzija Virtual Moon Atlas i za Mac. Jedina kvaka je da ne radi na novijim verzijama MacOS-a u kojima je izbačena podrška za OpenGL.  *jok*

https://www.cloudynights.com/topic/689366-virtual-moon-atlas-outdated/

« Zadnja izmjena: 19.02.2020. u 02:51:36 sati od lonewolf21 »
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm ( rastavljen do daljnjeg ), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline Vger

• Ganimed
« Odgovori #17 u: 19.02.2020. u 09:38:00 sati »
Eh da...OpenGL. Ma OK...prezivjet cu.:)

Offline Vger

• Ganimed
« Odgovori #18 u: 19.02.2020. u 09:50:54 sati »
Nasao i ovo. Dosta hvale za prakticnost. Ubodem
https://www.astronomics.com/antonin-rukl-s-mirror-image-field-map-of-the-moon-for-refractors-and-catadioptrics-laminated.html?___SID=U

A i toplo preporucam za one coravije lupu sa led lampicama. Ofarbao ih u crveno i sasvim lijepo funkcioniraju u kombinaciji s klasicnom crvenom lampicom na celu. Cesto moram pribliziti atlas pred nos i onda mi se sve muti pa lupa dobro dodje....a moze se npr nakeljiti i folija preko njih. Jednostavnije nego svako malo skidati/stavljati cvikere. Kostalo u Pevecu nekih 20kuna.
« Zadnja izmjena: 19.02.2020. u 14:10:34 sati od Vger »

Offline Vger

• Ganimed
« Odgovori #19 u: 19.02.2020. u 11:41:13 sati »
Postoji verzija Virtual Moon Atlas i za Mac. Jedina kvaka je da ne radi na novijim verzijama MacOS-a u kojima je izbačena podrška za OpenGL.  *jok*

Ipak uspio. SKuzio da radi na Yosemite, al samo starija verzija 5. Jako zgodno pomagalo. Fala ti.
« Zadnja izmjena: 19.02.2020. u 12:13:45 sati od Vger »

Offline blackhole

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #20 u: 19.02.2020. u 13:46:42 sati »

Pogledaj u /System/Library/Frameworks/  OpenGL.framework bi trebao i dalje biti tamo. Ako ga nađeš nedostaje ti samo glxinfo a to možeš dobiti ako instaliraš XQuartz.

Offline lonewolf21

• Važna osoba
  • Io
  • *
  • Carski forumski astroknjižničar
« Odgovori #21 u: 19.02.2020. u 17:41:09 sati »
Poskidaj i dodatne texture i module sa Hi-res slikama  *tu*
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm ( rastavljen do daljnjeg ), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline Vger

• Ganimed
« Odgovori #22 u: 19.02.2020. u 18:21:08 sati »
Skuzio...al malo je bagovit...kad se stavljaju neke texture..dolazi do gresaka. Mozda na 6tici radi ok..al ovdje malo steka. Dobro je i bez dodatnih mapa. U biti cijela aplikacija ima dosta bugova.
Mala nadopuna...cim sam maknuo skinute fajle sve radi kako treba. Ocito je verzija 5 malo problematicna i treba skuziti ti je bug...i jos jedna stvar...u desnom stupcu gdje su razne informacije o npr. krateru....font je grozno malen. Nigdje ne vidim opciju za povecanje? Velicinom fonta se moze manipulirati na glavnom prozoru...al ondje desno nema opcije? Grozno sitna slova...treba mi LUPA.:)
« Zadnja izmjena: 19.02.2020. u 19:53:26 sati od Vger »

Offline Vger

• Ganimed
« Odgovori #23 u: 11.03.2020. u 23:53:34 sati »
Danas mi dosla Antonin Rukl field mapa. Mislio sam si ocu li atlas il ovo i na kraju izabrao field mapu zbog prakticnosti i mislim da sam  dobro izabrao.
https://www.astronomics.com/media/catalog/product/cache/1/image/1800x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/1/0/10397.jpg
Jako prakticna stvar. U sekundi se okrene i nadje sve sto se zeli naci. Vrlo, vrlo korisna stvarcica. Naravno nezaobilazni alat je i vec spomenuta Pevec lupa. Mobiteli, tableti mogu biti zgodni..al jako je lijepo drzati komad plastificiranog papira na koljenu i rotirati ga bez puno filozofije.
Iako je dosta kuhalo odlucih baciti oko. Cekao sam da se lijena mrcina malo digne i poceo promatrati. Naravno sa binacem...kako drugo.

Prvo sto mi je privuklo paznju jest krater Endymion. Kako je terminator bio blizu lijepo je poluprofilno iskocio u prvi plan. Mracna mu unutrasnjost nije odavala nikakve tajne. Zatim sam krenuo logicnim smjerom u desno...odnosno mirror u lijevo i pratio lanac isturenih kratera.Messala, Cleomedes itd. Ono sto mi je priuklo paznju bila je velika mrcina u gonjem uglu...odnosno Mare Crisium. Lijepo obrubljen lancem grebena. U njemu se jasno razaznao kratercic Picard, Perice i jedva vidljiv Swift. Stvarno je sve kuhalo veceras i morao sam smanjiti povecanje sa cca 150 na 110. Zatim sam obratio paznju na famozni O’Neill’s Bridge. Jos je rano, al uskoro bi se trebao dogoditi magicni trenutak. Iako...vec se sad vidi mala crna linijica...odnosno mali greben koji se nalazi na "vratima" i tako stvara tu iluziju koju nikako da ulovim.

Onda sam bacio oko na Cleomedes i nekako mi se ucinilo da mu ona dva manja kratera podsjecaju na usi Miki Mausa. OD tog trenutka sam stalno nalazio Mikija..gdje god bi se pojavila krater trojka...eto meni Mikija. To je ono kao kad se ujutro probudite, a neka pjesma vam padne na pamet i cijeli dan vas prati i terorizira. Tako je veceras Miki bio sveprisutan.

Spustio sam se na Mare Fecunditatis i ugledao Messier i Messier A. Dvije paralelne bijele strafte su bile sasvim lijepo vidljive. Vidjele su se i druge...al taj bi dio sutra bilo sigurno bolje pogledati...iskocilo  bi puno toga. Tamo rubno prema Mare Spumansu bile su tri dosta dosta izrazene strafte nalik na duboke kanjone. Jedan od zanimljivih kratera je bio i Langrenus. Bas je iz njega izranjala osvjetljena struktura. ODmah ispod nekako "razvaljen" i nepravilan bio je i Vendelinus...al definitivno najludji i najljepsi mi je bio Petavius. Onako skolski odlicno polubocno pozicioniran. Svjetli dijelovi i mracni kontrasti savrseno pokazuju sve sto treba da bio se dobio divan 3D efekt i bijela unutarnja struktura koja mi je izgledala kao morski rak..babica i sl. Bijela spodoba je izgledala tako bizarno...realisticno...stvarno. Kako je kuhalo dobio se dojam kao da se taj bijeli gorostas pomalo mice. Ne previse. Kao da ceka plijen. Sto sam vise gledao...to mi je ta bestija bila stvarnija.

Jos sam potrazio Vallis Rheitu. Mozda nije bilo najbolje svjetlo...nije mi izgledala spektakularno.  Onda sam opet ponovio cijeli niz gledanja...par puta i uocio na svoje iznenadjenje lijepu i veliku promjenu na rubnom Endymion krateru. Iznenada je sad pojavila dupla linija na drugoj/udaljenijoj strani.  Ta nova linija je bila nazubljena sitnim neravnopravnim rogovima. Ocito se pojavio vrh/krijesta drugog kratera i sl. I to nije sve...jos je par sitnih vrhova necega je bilo razbacano iza svega toga.

Sve u svemu....u Petaviusu zivi dzinovski...opaki...bijeli rak. Ko mi ne vjeruje nek sam pogleda.

« Zadnja izmjena: 13.03.2020. u 10:19:45 sati od Vger »