Autor Tema: Onstep EQ5  (Posjeta: 1995 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Leviner

• Phobos
  • **
Onstep EQ5
« u: 17.01.2020. u 23:45:36 sati »
Nakon poduzeg citanja svega i svacega o goto montazama odlucih krenuti vjerojatno tezim, ali jeftinijim putem da zamijenim dual axis motore za EQ5 necim brzim i naravno automatiziranim uredajem. Veliki razlog je to sto vecinom koristim teleskop na balkonu ispod kojeg je dosta jaka rasvjeta i gubim enormno puno vremena za pronalazenje objekata(svjetlosno zagadenje, jos uvijek nepoznavanje neba  :-(..... )

Goto set za eq5 kosta otprilike 3k kn koje nemam pa sam odlucio potraziti neku alternativu i odluka je pala na Onstep.

Trenutacno sam sastavio upravljacku plocicu i cekam ostale komponente da mogu flashati kontrolere i krenuti u akciju. Krivulja ucenja bude zanimljiva, ali me tjesi jako dobar support mailing grupe i samih kreatora Onstepa ako negdje zapne.

Trenutacni trosak:

STM32 Bluepill kontroler kit sa svim komponentama - 50 $
Stepper motori NEMA 17 0.9° 0.9A - 48$
Remenice, remeni, steper drive,  napajanje 12V 5A 40$
Zivci za lemljenje - potrosnja manja nego kad zena kvoca  zbog gluposti *tu*

Jos ce mi trebati nosaci motora i kutija za plocicu iz 3D printera - trosak vjerojatno porcija cevapa i 3,4,5 hladnih  *zubo*

Ako netko ima nekog iskustva s Onstep, slobodno komentira gdje se nalaze "zamke" u sljedecim koracima koji me cekaju(flashanje, konfiguriranje softwarea, itd...)

Za sad u prilog stavljam sliku plocice u dijelovima i nakon lemljenja.

Kad dodje ostatak dijelova i kad napravim dry run, stavit cu jos slika, a mozda i koji video ( ako bude radilo  *šok*)
T: SW 130 PDS
M: SW EQ5 Onstep
K: Canon 1100D stock

Offline bojan

• Kalisto
Odg: Onstep EQ5
« Odgovori #1 u: 19.01.2020. u 21:06:44 sati »
OnStep je dobro (jeftino) rjesenje, osobito za ekvatorijalne montaze (ja to koristim na obje modane EQ6, a uskoro i na Bresser / EXOS2 / LXD75).
Moj pristup je bio malko razlicit od Howard-ovog - stepper driveri su u montazi, a elektronika (STM32 i/ili Arduino MEGA) je u komandnoj kutiji gdje su i tasteri i konektori sa ST4 i USB.
Ta filozofija mi daje fleksibilnost - imam nekoliko kontrolera za istu montazu, vidi tu, tu i tu
IMO enkoderi su mali problem (uglavnom za Alt-Az montaze), jer momentalno taj OnStep firmware module ne radi u osnovnoj konfiguraciji.. pa ja za Dob/Newt jos uvijek imam Bartels-ov sistem (radi na Fujitsu st1000 tablet-u, vec 15-tak godinica).

BTW, mislim da si zupcasto remenje malko preplatio  - na ebay i Alibaba imas to za par dolara, zahvaljujuci DIY 3D printer bum-u. 
Isto vazi i za STM32... treba ti samo PCB (2$) i USB-serijski adapter (takodjer $2~3, ebay)
Inace, za upload firmware-a ne bi trebalo bit problema (treba samo dobro konfigurirati Arduino, tako da kompilacija prodje bez gresaka), Khalid je sve lijepo objasnio na svojem website-u.
Ako trebas bilo kakvu pomoc, javi.

BTW, napravio sam dizajn PCB za konfiguraciju koju koristim (STM32, BT modul, ST4 i  serial adapter, te gumbi za pozicioniranje.. sve to stane u Multicomp G407 kutiju).
Namjeravam to poslati https://pcbway.com, cijena je US$5 za 10 plocica (plus postarina).
« Zadnja izmjena: 20.01.2020. u 08:42:41 sati od bojan »
amater

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #2 u: 20.01.2020. u 21:16:25 sati »
Trenutacno mi je najbitnije da upogonim goto prek Onstepa da si skratim vrijeme trazenja objekata koje mi je poprilicno tesko zbog svjetlosnog zagadenja i drzat cu se standardne konfiguracije jer za to imam najvise informacija na grupi. Kad se sastavi i dobi malo osjecaj za filling, onda se moze u modifikacije prema potrebi.

Znam da sam preplatio neke stvari, ali je bilo i want it all and i want it now, sto znaci da se moze sklopiti i jeftinije *zubko*

Procitao sam Khalidove upute i konfigurirao sam Arduino IDE i uspio flashati Wemos WIFI.
Bluepill nisam jos flashao, cekam napajanje - tu imam pitanje dali sam sprzio bluepill ako je bio prikopcan na laptop standardnim usb kablom? Procitao sam na nekoliko mjesta da se ne smije dovoditi 5V preko usb(vec narucena 3 komada just in case  *zubo*).

Nemam apsolutno nikakvog iskustva s programiranjem ili slicnim DIY projektima u koje je ukljucena elektronika i nisam do sad imao nikakvih problema sto je samo dokaz da je projekt prilicno dobro razraden i objasnjen. Svaka nejasnoca se uz malo citanja i pretrazivanja mailing grupe brzo razjasni, a i developeri odgovaraju u vrlo kratkom roku i stvarno imaju strpljenja za svakakve bisere koji neznaju sto je plus sto minus.

Ako krenu problemi, definitivno cu se javiti.

Offline bojan

• Kalisto
« Odgovori #3 u: 20.01.2020. u 23:33:30 sati »
Bluepill nemres skurit ako ga flashas neovisno od ostalog harware-a, ali izgleda mozes ako je montiran na stampanu plocu, odakle dolazi napajanje
Znaci, 3.3V napajanje za BP dolazi sa USB-serijskog adaptera gdje imas 3v3 izlaz, te RX, TX i GND - tako sam ja flashao svojeg.
Je, projekt je prolicno dobar, zapoceo je prije ~5-6 godina, ispocetka meni nije odgovaralo par stvari (recimo, prije su se motori morali startati samo preko mob-a, sad se to moze konfigurirati u source-u) ali kad je Howard sve te detalje sredio, poceo sam ga i ja koristiti i tako ce ostati i ubuduce jer sistem nudi ono sto treba (plus masu drugih stvari koje meni an ni vecini drugih nisu neophodne).
Moja filozofija je bila "minimalisticka" - sto manje dijelova i zica, to bolje. A najbolje je ako mozes doci negdje bogu iza ledja, postaviti montazu i ukljuciti prekidac i to radi.. zato imam gumbe za navodjenje na kutiji. A ako treba GoTo, spajas dodatne periferije po potrebi. Mob via BT  imam samo ako treba podesiti brzine za dovodjenje objekta u centar, inace mi to ne treba.
Recimo, lap za GoTo (CdC i ASCOM driver), a ako treba vodjenje (sto ce bit u skoroj buducnosti), onda je tu ST4 interface (ima jedan zgodan projekat na Hackaday, Arduino nano prihvaca LX200 komande i konvertira ih u ST4).
amater

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #4 u: 21.01.2020. u 13:05:56 sati »
Ja sam npr ostavio samo pinove rx tx i gnd od serijskog adaptera na plocicu. Logika mi je da BP dobiva napajanje od 12v napajanja kod flashanja a preko serijskog adaptera samo rx tx. Mislim da bi trebalo na taj nacin funkcionirati flashanje jer oba modula ce imati zasebno napajanje. Ili?

Offline bojan

• Kalisto
« Odgovori #5 u: 21.01.2020. u 19:55:57 sati »
 *tu*
Ako flashas sa BP montiranim na glavnu plocu, onda je to OK.
Ako flashas BP neovisno od ostalog h/w, onda to radis onako kako sam opisao ranije.
amater

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #6 u: 25.01.2020. u 15:03:01 sati »
Posto su motori stigli i prognoza za zvjezdano nebo je blaho receno banana, treba se malo srafiti  *cool*

U iscekivanju preostalih komponenti napravih pripremu nosaca motora da bude plug n play kada dodje vrijeme da ih stavim na montazu.

Slike u prilogu

Offline stipe

• Hiperion
  • Spol: Muški
  • gurač stakla
« Odgovori #7 u: 25.01.2020. u 22:37:16 sati »
Super *gj* *šešir*

Trebao bih i ja svoju montazu konvertirati u onstep.
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, Vega Ljubljana 140/1417; refraktori: ES AR 152mm f6.5, ES 127mm f7.5 ED triplet APO, SW ED 80/600, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, "meopta" AD720; Zrak 56/800, Vega Ljubljana 45/700. Montaža: Homemade GEM PicGoto v2.0. Kamere: Canon 500D modificirani, Canon 1100D, QHY5 mono. Objektivi: Meopta 4.5/90, Kit 18-55mm, Pentacon 2.8/135, Mamiya 2/50, Helios 2/58 i Flektogon 2.4/35. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 20-60x60, 10x40 noname monokular

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #8 u: 02.02.2020. u 20:22:16 sati »
Dok se cekaju (jos uvijek) stepper drive i ostale komponente s ebaya, bacio sam se na programiranje plocice.
Naravno, zasto ja ne bih bio basuz pa se na mojem projektu desilo da moraju mijenjat kod za mikrokontroler STM32Bluepill. Greska je bila u serijskoj vezi izmedju mikrokontrolera i wifi modula.
Nakon 3 dana flashanja i kontaktom s developerima je problem rijesen i sad imam funkcionalno upravljanje  *hopla*

Ovo je jos jedan dokaz da je support za onstep na viskom nivou  *gj*

U prilogu slikica di sve blinka  *zubko*

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #9 u: 06.02.2020. u 20:56:00 sati »
Doslo je i vrijeme da napravimo kucicu za plocicu.
Trebas jos neke stvari busiti, lijepiti i pripasati, ali u konacnici bi to bilo to.
Cijena printa 2 porcije cevapa i svakom po 3-4 hladne
 *zubo*

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #10 u: 13.02.2020. u 00:15:50 sati »
Eto napokon stigli stepper drive(dezinficirani po nalogu zene  *jok*), podeseni i pokrenuti.
Onstep spojen sa Stellarium i radi ko svicarski sat  *tu*
Jos se samo treba docekati remenica i remena i set bude kompletan i spreman za vedro nebo

Na linku ispod prva voznja, u privitku slike gotove kutije.

https://youtu.be/2X1Z2ELtKF8

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #11 u: 07.03.2020. u 00:12:16 sati »
Evo da napravim update, upravo mi stigle remenice i remeni s ebaya.

Remenice su super, jedino mi ovaj remen malo sumnjiv 
*jok*

Sve u svemu, blize sam zavrsetku nego jucer...

Offline Jed2i

• Europa
« Odgovori #12 u: 08.03.2020. u 08:52:18 sati »
Super, samo nastavi....
Si izračunao koju rezoluciju ćeš imati?

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #13 u: 08.03.2020. u 11:31:57 sati »
Prva voznja uspjesno rijesena:

https://youtu.be/Xh5LBvxZfn0

*hopla*

Prema excel tablici, teoretska rezolicija bi trebala biti 0,4 arcsec s 64 microsteps, eventualno mogu jos povecati na 128 microsteps, ali to cu vidjeti tek pod zvijezdama dali ce opterecenje biti preveliko posto moment motora pada s povecanjem microstepova.
Trenutacno je maksimalna brzina 2,5° sec, ali mislim da bi se jos mogao poigrati sa strujom na driveima, ali sve preko 2 stupnja je za mene zadovoljavajuce(2° sec je na videu).
Jedino sto me zabrinjava trenutacno je losa kvaliteta puznog kola na EQ5 jer kad rucno vrtim npr RA os, osjecam da na nekim mjestima postoji veci otpor pa smatram da ce rezolucija biti veca nego u izracunu.
Ali za to treba malo vise testiranja pod zvijezdama...

Da rezimiram, za sad sam prezadovoljan svojim GOTO za cca 1000 kn  *da*

Offline Jed2i

• Europa
« Odgovori #14 u: 09.03.2020. u 08:33:05 sati »
Ja razmišljam složiti nekaj takvo ( mislim da ću imati malo previše montaža doma  :-D )
Ali bi koristio motor koji ima redukciju već i ne bi išao na više od 32 microstepa. Goto brzina mi nije tak bitna.

Što se tiče rezolucije, praktična će ti uvijek biti veća od izračunate.
Ak si iz Zg onda se javi pa ti mogu pomoći za pužni prijenos, treba staviti kvalitetnu EP mast i jako jako jako precizno podesiti prijenos (ak otpor nije svugdje jednak, onda puž nije podešen dobro)
« Zadnja izmjena: 09.03.2020. u 08:44:19 sati od Jed2i »