Autor Tema: Onstep EQ5  (Posjeta: 913 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Leviner

• Phobos
  • **
Onstep EQ5
« u: 17.01.2020. u 23:45:36 sati »
Nakon poduzeg citanja svega i svacega o goto montazama odlucih krenuti vjerojatno tezim, ali jeftinijim putem da zamijenim dual axis motore za EQ5 necim brzim i naravno automatiziranim uredajem. Veliki razlog je to sto vecinom koristim teleskop na balkonu ispod kojeg je dosta jaka rasvjeta i gubim enormno puno vremena za pronalazenje objekata(svjetlosno zagadenje, jos uvijek nepoznavanje neba  :-(..... )

Goto set za eq5 kosta otprilike 3k kn koje nemam pa sam odlucio potraziti neku alternativu i odluka je pala na Onstep.

Trenutacno sam sastavio upravljacku plocicu i cekam ostale komponente da mogu flashati kontrolere i krenuti u akciju. Krivulja ucenja bude zanimljiva, ali me tjesi jako dobar support mailing grupe i samih kreatora Onstepa ako negdje zapne.

Trenutacni trosak:

STM32 Bluepill kontroler kit sa svim komponentama - 50 $
Stepper motori NEMA 17 0.9° 0.9A - 48$
Remenice, remeni, steper drive,  napajanje 12V 5A 40$
Zivci za lemljenje - potrosnja manja nego kad zena kvoca  zbog gluposti *tu*

Jos ce mi trebati nosaci motora i kutija za plocicu iz 3D printera - trosak vjerojatno porcija cevapa i 3,4,5 hladnih  *zubo*

Ako netko ima nekog iskustva s Onstep, slobodno komentira gdje se nalaze "zamke" u sljedecim koracima koji me cekaju(flashanje, konfiguriranje softwarea, itd...)

Za sad u prilog stavljam sliku plocice u dijelovima i nakon lemljenja.

Kad dodje ostatak dijelova i kad napravim dry run, stavit cu jos slika, a mozda i koji video ( ako bude radilo  *šok*)

Offline bojan

• Kalisto
Odg: Onstep EQ5
« Odgovori #1 u: 19.01.2020. u 21:06:44 sati »
OnStep je dobro (jeftino) rjesenje, osobito za ekvatorijalne montaze (ja to koristim na obje modane EQ6, a uskoro i na Bresser / EXOS2 / LXD75).
Moj pristup je bio malko razlicit od Howard-ovog - stepper driveri su u montazi, a elektronika (STM32 i/ili Arduino MEGA) je u komandnoj kutiji gdje su i tasteri i konektori sa ST4 i USB.
Ta filozofija mi daje fleksibilnost - imam nekoliko kontrolera za istu montazu, vidi tu, tu i tu
IMO enkoderi su mali problem (uglavnom za Alt-Az montaze), jer momentalno taj OnStep firmware module ne radi u osnovnoj konfiguraciji.. pa ja za Dob/Newt jos uvijek imam Bartels-ov sistem (radi na Fujitsu st1000 tablet-u, vec 15-tak godinica).

BTW, mislim da si zupcasto remenje malko preplatio  - na ebay i Alibaba imas to za par dolara, zahvaljujuci DIY 3D printer bum-u. 
Isto vazi i za STM32... treba ti samo PCB (2$) i USB-serijski adapter (takodjer $2~3, ebay)
Inace, za upload firmware-a ne bi trebalo bit problema (treba samo dobro konfigurirati Arduino, tako da kompilacija prodje bez gresaka), Khalid je sve lijepo objasnio na svojem website-u.
Ako trebas bilo kakvu pomoc, javi.

BTW, napravio sam dizajn PCB za konfiguraciju koju koristim (STM32, BT modul, ST4 i  serial adapter, te gumbi za pozicioniranje.. sve to stane u Multicomp G407 kutiju).
Namjeravam to poslati https://pcbway.com, cijena je US$5 za 10 plocica (plus postarina).
« Zadnja izmjena: 20.01.2020. u 08:42:41 sati od bojan »
amater

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #2 u: 20.01.2020. u 21:16:25 sati »
Trenutacno mi je najbitnije da upogonim goto prek Onstepa da si skratim vrijeme trazenja objekata koje mi je poprilicno tesko zbog svjetlosnog zagadenja i drzat cu se standardne konfiguracije jer za to imam najvise informacija na grupi. Kad se sastavi i dobi malo osjecaj za filling, onda se moze u modifikacije prema potrebi.

Znam da sam preplatio neke stvari, ali je bilo i want it all and i want it now, sto znaci da se moze sklopiti i jeftinije *zubko*

Procitao sam Khalidove upute i konfigurirao sam Arduino IDE i uspio flashati Wemos WIFI.
Bluepill nisam jos flashao, cekam napajanje - tu imam pitanje dali sam sprzio bluepill ako je bio prikopcan na laptop standardnim usb kablom? Procitao sam na nekoliko mjesta da se ne smije dovoditi 5V preko usb(vec narucena 3 komada just in case  *zubo*).

Nemam apsolutno nikakvog iskustva s programiranjem ili slicnim DIY projektima u koje je ukljucena elektronika i nisam do sad imao nikakvih problema sto je samo dokaz da je projekt prilicno dobro razraden i objasnjen. Svaka nejasnoca se uz malo citanja i pretrazivanja mailing grupe brzo razjasni, a i developeri odgovaraju u vrlo kratkom roku i stvarno imaju strpljenja za svakakve bisere koji neznaju sto je plus sto minus.

Ako krenu problemi, definitivno cu se javiti.

Offline bojan

• Kalisto
« Odgovori #3 u: 20.01.2020. u 23:33:30 sati »
Bluepill nemres skurit ako ga flashas neovisno od ostalog harware-a, ali izgleda mozes ako je montiran na stampanu plocu, odakle dolazi napajanje
Znaci, 3.3V napajanje za BP dolazi sa USB-serijskog adaptera gdje imas 3v3 izlaz, te RX, TX i GND - tako sam ja flashao svojeg.
Je, projekt je prolicno dobar, zapoceo je prije ~5-6 godina, ispocetka meni nije odgovaralo par stvari (recimo, prije su se motori morali startati samo preko mob-a, sad se to moze konfigurirati u source-u) ali kad je Howard sve te detalje sredio, poceo sam ga i ja koristiti i tako ce ostati i ubuduce jer sistem nudi ono sto treba (plus masu drugih stvari koje meni an ni vecini drugih nisu neophodne).
Moja filozofija je bila "minimalisticka" - sto manje dijelova i zica, to bolje. A najbolje je ako mozes doci negdje bogu iza ledja, postaviti montazu i ukljuciti prekidac i to radi.. zato imam gumbe za navodjenje na kutiji. A ako treba GoTo, spajas dodatne periferije po potrebi. Mob via BT  imam samo ako treba podesiti brzine za dovodjenje objekta u centar, inace mi to ne treba.
Recimo, lap za GoTo (CdC i ASCOM driver), a ako treba vodjenje (sto ce bit u skoroj buducnosti), onda je tu ST4 interface (ima jedan zgodan projekat na Hackaday, Arduino nano prihvaca LX200 komande i konvertira ih u ST4).
amater

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #4 u: 21.01.2020. u 13:05:56 sati »
Ja sam npr ostavio samo pinove rx tx i gnd od serijskog adaptera na plocicu. Logika mi je da BP dobiva napajanje od 12v napajanja kod flashanja a preko serijskog adaptera samo rx tx. Mislim da bi trebalo na taj nacin funkcionirati flashanje jer oba modula ce imati zasebno napajanje. Ili?

Offline bojan

• Kalisto
« Odgovori #5 u: 21.01.2020. u 19:55:57 sati »
 *tu*
Ako flashas sa BP montiranim na glavnu plocu, onda je to OK.
Ako flashas BP neovisno od ostalog h/w, onda to radis onako kako sam opisao ranije.
amater

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #6 u: 25.01.2020. u 15:03:01 sati »
Posto su motori stigli i prognoza za zvjezdano nebo je blaho receno banana, treba se malo srafiti  *cool*

U iscekivanju preostalih komponenti napravih pripremu nosaca motora da bude plug n play kada dodje vrijeme da ih stavim na montazu.

Slike u prilogu

Online stipe

• Pan
  • *
  • Spol: Muški
  • gurač stakla
« Odgovori #7 u: 25.01.2020. u 22:37:16 sati »
Super *gj* *šešir*

Trebao bih i ja svoju montazu konvertirati u onstep.
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, Vega Ljubljana 140/1417; refraktori: ES AR 152mm f6.5, ES 127mm f7.5 ED triplet APO, SW ED 80/600, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, "meopta" AD720; Zrak 56/800, Vega Ljubljana 45/700. Montaža: Homemade GEM PicGoto v2.0. Kamere: Canon 500D modificirani, Canon 1100D, QHY5 mono. Objektivi: Meopta 4.5/90, Kit 18-55mm, Pentacon 2.8/135, Mamiya 2/50, Helios 2/58 i Flektogon 2.4/35. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 20-60x60, 10x40 noname monokular

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #8 u: 02.02.2020. u 20:22:16 sati »
Dok se cekaju (jos uvijek) stepper drive i ostale komponente s ebaya, bacio sam se na programiranje plocice.
Naravno, zasto ja ne bih bio basuz pa se na mojem projektu desilo da moraju mijenjat kod za mikrokontroler STM32Bluepill. Greska je bila u serijskoj vezi izmedju mikrokontrolera i wifi modula.
Nakon 3 dana flashanja i kontaktom s developerima je problem rijesen i sad imam funkcionalno upravljanje  *hopla*

Ovo je jos jedan dokaz da je support za onstep na viskom nivou  *gj*

U prilogu slikica di sve blinka  *zubko*

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #9 u: 06.02.2020. u 20:56:00 sati »
Doslo je i vrijeme da napravimo kucicu za plocicu.
Trebas jos neke stvari busiti, lijepiti i pripasati, ali u konacnici bi to bilo to.
Cijena printa 2 porcije cevapa i svakom po 3-4 hladne
 *zubo*

Offline Leviner

• Phobos
  • **
« Odgovori #10 u: 13.02.2020. u 00:15:50 sati »
Eto napokon stigli stepper drive(dezinficirani po nalogu zene  *jok*), podeseni i pokrenuti.
Onstep spojen sa Stellarium i radi ko svicarski sat  *tu*
Jos se samo treba docekati remenica i remena i set bude kompletan i spreman za vedro nebo

Na linku ispod prva voznja, u privitku slike gotove kutije.

https://youtu.be/2X1Z2ELtKF8