Autor Tema: Enkoderi na dobsonu  (Posjeta: 612 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bojan

• Deimos
Odg: Enkoderi na dobsonu
« Odgovori #15 u: 27.10.2018. u 22:27:53 sati »
 *tu* *tu* *tu*
Ova izvedba sa timing belt kao zupcanikom mi se svidja...
Moj pristup je medjutim bio malko "uvrnut"... Dolje je slika zupcanika za AR enkoder na EQ6 (stacionaran... dio koji rotira se "usarafljuje" u AR osovinu umjesto originalnog polar finder-a).
Sve skupa ce ici pod onu kopolastu kapu.

To je bio projekat za permanentnu montazu EQ6.. nisam totalno siguran da mi tu enkoderi zaista trebaju (kao sto je slucaj sa dobsonom - gdje su zaista potrebni da bi pracenje montaze uvijek bilo korektno bez GoTo), ali mozda ipak zavrsim jednog dana.
« Zadnja izmjena: 27.10.2018. u 22:40:53 sati od bojan »
amater

Offline Vulisha

• Phobos
  • **
  • Spol: Muški
« Odgovori #16 u: 28.10.2018. u 12:16:20 sati »
Definitivno manje potreban nego na dobsonu ali why not :D

Moj planirani projekt je konstrukcija kompletnog GoTo sustava na malom dobsonu korištenjem dva NEMA17 stepper motora, arudina duo i stellariuma, a u budućnosti možda i dodavanje enkodera za korekciju, ali otom potom.
Zasad sam samo naručio remenja/timing beltove i pulley za poof of concept koji je zahtjevao modifikacije plana ali na kraju prošao uspješno.  *da*

Sljedeći korak je kupovina dva steppera, dva tb6600 drivera, arduina due, gotovih remena i napajanja, a od svega mi je napajanje najteže za nać, volio bi neko dobro 24v 5A napajanje koje u sebi ima sve zastite i da je koliko toliko otporono na vlagu i zaštićeno sa svih strana da nebi slučajno taka žicu neku  *:-P .

I još moram smislit na šta postavit steppere, odnosno NEMA17  bracket, da ih mogu zatezati jednostavno. Vidio sam aluminium 2020 extrusion, Ali nemam ideje kako ucvrstit bracket na to i kako extruder učvrstit na drveno postolje dobsona, jer ipak extruderi imaju malo drugačiju svrhu.

I potencijalni problem je što mi je trenutno za Y os jedan zub 2 stupnja, tako da je preciznost upitna, ali lako se namontira veći zupčanik, samo ga moram nać

Offline bojan

• Deimos
« Odgovori #17 u: 28.10.2018. u 21:16:01 sati »
Odlicno..

Za montirat motore vidi tu ili tu.
Aluminium profil je puno jeftinija alternativa (ako imas gdje isbusiti rupe ... ja sam za takve poslove nabavio ovaj alat... cas posla.

Za arduino vidi OnStep projekt.. firmware se morze konfigurirati i za MEGA + RAMPS14 (h/w koji se inace koristi za CNC naprave kao 3D printere), pa ce te to kostati sve skupa par dolara (eura)

Ili, naravno, Bartels...
Neki mali stari PC + RAMS14 (ja imam za to nekoliko Fujitsu Stylistic1000, kupio na ebay za pad $$) i imas sve sto ti treba za dob.

Napajanje ti preporucujem 12V.. Pololu driveri napajaju nisko-voltazne NEMA17 motore iz 12V izvora bez problema. I mozes koristit auto akumulator (koji je gotovo uvijek pri ruci (preko upaljaca za cigarete)
« Zadnja izmjena: 28.10.2018. u 21:32:51 sati od bojan »
amater

Offline Vulisha

• Phobos
  • **
  • Spol: Muški
« Odgovori #18 u: 28.10.2018. u 22:42:16 sati »
Tocno ti bracketi su vec u kosarici  *zubko* a super ideja u biti za alu profil, izbušim više rupa , nije ekstra precizno ali više nego dovoljno sigurno, gumeni su remeni, daju se malo rastegnit  *zubo*

Što se motora tiče htio sam malo jače jer mi moraju moć dobro potegnuti (2-3kg). Na azimut ću teško stavit reduktor dok na alt koji je teži mogu bez velikog problema promjenit, al radije jači stepper, da ima viška.
Steppere sam mislio uzet 2A 59NCm koji imaju Rated Voltage 2.8 sta znaci da bi mi trebalo cca 28 V da rade u peaku

Za drivere sam mislio uzet Toshibine TB6600 drivere jer su kvalitetniji i mogu potegnit do 4 ampera te imaju do 1/32 micro stepping.

Doduše u ovom projektu mi je mehanika slabija strana, tako da ako je ovo overkill mogu uzet drugačije

E sad moja jača strana  *zubo*, sto se tiče firmwarea, to sam mislio napisati sam iz više manje nule(naravno uz librarye). Koristio bi Stellarium kao datasource, kojim bi slao koordinate na arduino koji bi preračunao iz Eq u AltAz i sračunao koliko je to steppova i tako pomicao teleskop, te bi isto tako radio i tracking tražeći updateove iz stelariuma svakih xx milisec za korekciju, možda i proračunavao neki expected position da se u biti teleskop ne trza nego da se konstantno pomiče. Početna pozicija bi bila Sjever, 0° alt. i u slučaju svakog pomaka teleskopa potrebno se resetirati.
Zbog ovog dijela će moj projekt dosta duže trajati al nema veze, gušti su gušti  *zubko*

U buducnosti možda nekad napravim i mobilnu android apk, ako nađem dobar datasource
« Zadnja izmjena: 28.10.2018. u 23:03:10 sati od Vulisha »

Offline bojan

• Deimos
« Odgovori #19 u: 28.10.2018. u 22:54:08 sati »
Nalukni se na SoundStepper....
Ja sam to probao i radi odlicno (u STEP-DIR modu)
Razlog zasto to ne koristim za moj Dobson je sto vec imam taj Stylistic 1000, (koji nema USB i ima DOS) pa se nisam htio zafrkavati sa skuplim h/w.

Takodjer nije ni OnStep za odbaciti...

Ne kuzim zasto trebas 24V sa te steppere?  Ono sto trebas za njih je struja, 1.5A po navoju ce bit vise nego dovoljno, a 8825 driver to hendla odlicno..
Ja imam upravo te motore na mojoj CNC tokarilici (Arduino UNO GRBL shield), i napajam ih iz 12V 2A adaptera.
Inace, moj OTA ima 18kg...  i stepperi iz starog 8" floppy drive-a (150mA po namotu) su sasvim dovoljni. Naravno, to vazi ako je OTA balansiran ( a morao bi bit..)

« Zadnja izmjena: 28.10.2018. u 23:26:03 sati od bojan »
amater

Offline bojan

• Deimos
« Odgovori #20 u: 30.10.2018. u 05:19:18 sati »
Nadjoh na Banggood puno bolji zupcanik, helikoidalan, metalan... 
Sad opet moram printati..... medjutim nova kombinacija ce imati manji PE, pa se isplati jos malo poraditi na tome.

A na thingiverse sam nasao ovog kontributora.. objavio je tocno ono sto mi treba za ovaj ( par slijedecih) posao.
« Zadnja izmjena: 30.10.2018. u 06:46:18 sati od bojan »
amater