Autor Tema: Enkoderi na dobsonu  (Posjeta: 1186 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bojan

• Io
Odg: Enkoderi na dobsonu
« Odgovori #30 u: 03.12.2018. u 04:12:20 sati »
Ovo je samo da vidite kako precizno mogu biti napravljene zupcaste koloture sa 3D printanjem.. Ne uspije svaki put, i treba tu i tamo malko doraditi (skinuti viskove plastike, nije tesko ako se radi sa preciznim skalpelom i pod mikroskopom)... ali se definitivno isplati probati, osobito kad trebas velicinu koje nema za kupiti.
« Zadnja izmjena: 03.12.2018. u 04:15:04 sati od bojan »
amater

Offline bojan

• Io
« Odgovori #31 u: 09.12.2018. u 09:01:00 sati »
Sve na svom mjestu i radi...

(onaj rdjavi feder cu promijenit prvom prilikom....)
« Zadnja izmjena: 09.12.2018. u 09:23:46 sati od bojan »
amater

Offline Vulisha

• Phobos
  • **
  • Spol: Muški
« Odgovori #32 u: 03.01.2019. u 01:45:22 sati »
Pratim i dalje, radim i sam nesto :)
Proof of concept koga zanima

Ubacujem se malo tebi u temu dok ne budem imao nesto. konkretno za pokazati :D
Motor moze podnjeti jos puno vece opterećenje, al belt na obrnuti belt nebi mogao, treba pravi zupčanik, iako bi mozda i funkcioniralo na manjim brzinama, no sve jedno bi mi dobro dosao 3d printer da su isprintam takav zupcanik :D
« Zadnja izmjena: 03.01.2019. u 01:49:18 sati od Vulisha »

Offline bojan

• Io
« Odgovori #33 u: 06.01.2019. u 07:08:12 sati »
Odlicno!
Koji sw/hw koristis za to?

Inace, radio sam na boljoj mehanickoj izvedbi elevacionog enkodera (na slici, fali helikoidalni zupcanik - zaboravio sam to ponijeti u Mt Pleasant (gdje je sad lociran moj 10" dobson) pa ga jos nisam montirao).

Okvir rotira oko ø6mm osovine, i opruga bude na toj osovini.
Osovina enkodera ima ø3mm kuglager ($7.5.. to je 5 eura za 10komada !!!)
amater

Offline Vulisha

• Phobos
  • **
« Odgovori #34 u: 06.01.2019. u 15:08:09 sati »
Arduino DUE, 2xTB6600 driveri za motor, NEMA 17 stepper motor 59 Ncm, adapter 5A 24V.

A software sam radim, napravit cu arduino interface/protokol koji prima naredbe sa kompa, na kompu cu napraviti C# aplikaciju koju ću spojiti sa stellariumom ili nečim sličnim što ima dobru bazu podataka i računa mi koordinate, te slati naredbe na arduino. Naredbe će biti kalibracija(usjeveravanje), GoTo, korekcija, track i on/off.  Možda jednom implementiram i LX200 ali to mi je manje bitno.

Aj kad sve sklepas napravi videić baš da vidim kako radi, baš me zanima :)

Offline bojan

• Io
« Odgovori #35 u: 06.01.2019. u 21:22:43 sati »
Arduino DUE, 2xTB6600 driveri za motor, NEMA 17 stepper motor 59 Ncm, adapter 5A 24V.

A software sam radim, napravit cu arduino interface/protokol koji prima naredbe sa kompa, na kompu cu napraviti C# aplikaciju koju ću spojiti sa stellariumom ili nečim sličnim što ima dobru bazu podataka i računa mi koordinate, te slati naredbe na arduino. Naredbe će biti kalibracija(usjeveravanje), GoTo, korekcija, track i on/off.  Možda jednom implementiram i LX200 ali to mi je manje bitno.

Aj kad sve sklepas napravi videić baš da vidim kako radi, baš me zanima :)

Ti znas da je Howard Dutton (OnStep) to napravio za Arduino MEGA, skup sa ASCOM driverom? (ja to koristim na mojim EQ6 montazama)

Ovaj dobson je drajvan sa Mel Barrtels-ovim software-om (zato jer podrzava enkodere), to sam slozio ima tome vec 13-tak godinica (motoriziranu dob-montazu.. sama OTA je jos iz '80-tih)... Napravit cu filmic prvom prilikom.

« Zadnja izmjena: 06.01.2019. u 21:32:22 sati od bojan »
amater

Offline Vulisha

• Phobos
  • **
« Odgovori #36 u: 06.01.2019. u 23:10:08 sati »
Jep jep, vidio sam i OnStep i FireGoTo i ja mislim još nešto al se ne sjećam, ali bi volio nešto svoje napravit, po svojim zahtjevima i parametrima, gušti su gušti, no ako ne budem zadovoljan lako se prebacim :)

Moze, bas me zanima, OTA stariji od mene  *:-P