Autor Tema: Zvjezdarnica Apollo  (Posjeta: 6447 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Neven

• Deimos
  • Spol: Muški
    • nevenkrcmarek.com
Odg: Zvjezdarnica Apollo
« Odgovori #135 u: 22.10.2020. u 18:05:44 sati »
Sharpcap se plaća?

u biti da PRO verzija se plaća, ima free verzija.
fotić / leća / stativ / adapteri

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Diona
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #136 u: 22.10.2020. u 21:37:07 sati »
Software radi, hardware radi. Rekao bih da Danijela muči to što se C11 treba hladiti i do 2.5h da se izbjegnu termički poremećaji koji kvare sliku

Koliko znam, Danijel je i na forumu često spominjao da prije fotkanja hladi teleskope.
Možda bi trebao 3 sata prije fotkanja otvoriti krov zvjezdarnice, a hlađnje velike cijevi ubrzati otvaranjem "visual-backa" uz primjerenu zaštitu od ulaska insekata u cijev nekom mrežicom ili ženskim hulahopkama. Pritom okrenuti optičku cijev tako da rupa "visual-backa" dođe u gornji položaj da topliji zrak dobije uputnicu za izlazak.On snove pretvara u stvarnost. Doma ima C14, ali u vremenu opozicije kao član nekog tima koristi cijev u Čileu promjera 1 metra, nor. snimka od 17. listopada:
https://twitter.com/peachastro/status/1318238200666750977/photo/1

Može biti, nisam ništa hladio jer sam to snimao za probu, da vidim kako radi novo računalo, kamera i sofveri.

Tako to inače bude sa novom opremom, ali sam siguran da možeš puno bolji rezultat napravit sa tom cjevčicom :) Možeš probat sa sharpcapom, meni je on puno puno jednostavniji. U pravilu uvik biram jednostavnije programe. A kabeli ti možda ne rade zbog drivera za USB 3.0, nekad i njih treba instalirati. Jesi probao sa nekim drugim USB 3.0 uređajem (flash disk?)
...

Da, radi s kratkim kablićem ali i s kablom od 2 metra koji sam dobio uz kameru. S kablovima od 5 metara ne radi. Postoji li možda kakvo "pojačalo" za USB? Hub ili nešto slično što može popjačati signal u kablu? *hm*

Danijel, Firecapture je odličan. Ono što ti snima crno bijelog je u nedebayeriziranom obliku. Tako i treba snimati jer je osigurava veći broj sličica u sekundi.

Software koji se koristi za daljnju obradu automatski prepoznaje nedebejeriziranu snimku.

OK hvala na objašnjenju, onda budem snimao monokromatske snimke. *da* *tu*

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA |

Online c2

• Deimos
« Odgovori #137 u: 22.10.2020. u 22:29:56 sati »
Da, radi s kratkim kablićem ali i s kablom od 2 metra koji sam dobio uz kameru. S kablovima od 5 metara ne radi. Postoji li možda kakvo "pojačalo" za USB? Hub ili nešto slično što može popjačati signal u kablu? *hm*

Možda ovo

ebay "5m USB 3.0 ACTIVE Extension Cable Repeater"

I go unseen.
All shall be revealed.

Offline OuttaControlCRO

• Deimos
« Odgovori #138 u: 22.10.2020. u 23:00:57 sati »
Ima i u nas ako oces sto prije, mislim da bi to trbalo funkcionirati, ali naruci online pa možeš vratit u roku od 14 dana
https://www.nabava.net/search.php?q=aktivni+usb+3.0+5
Inace 5m je neki maksimum za usb, stvari koje ne traze puno energije, wifi kartica npr, bi radila na tom kabelu a i duzem, bez problema, ali kamera kosta vise ocito.

Ima. jos nekoliko varijanti al ova  je vjerojatno najsigurnija i najpouzdanija

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #139 u: 23.10.2020. u 08:59:35 sati »
Možda ovo

ebay "5m USB 3.0 ACTIVE Extension Cable Repeater"

Ima i u nas ako oces sto prije, mislim da bi to trbalo funkcionirati, ali naruci online pa možeš vratit u roku od 14 dana
https://www.nabava.net/search.php?q=aktivni+usb+3.0+5
Inace 5m je neki maksimum za usb, stvari koje ne traze puno energije, wifi kartica npr, bi radila na tom kabelu a i duzem, bez problema, ali kamera kosta vise ocito.

Ima. jos nekoliko varijanti al ova  je vjerojatno najsigurnija i najpouzdanija

Dečki hvala na informaciji, budem to razmotrio. Cilj je bio da sve žice idu ispod poda da si razriješim situaciju da sve oko mene bude puno žica koje prijete u mraku da zapnem za njih i potrgam skupu opremu na koju su povezane. *tu*

Da stvar bude gora, kablovi su duljine 5 metara, no na strani s teleskopima u njih ide kablić od 30 cm koji ima drugačiji usb konektor za kameru, a na drugom kraju kabla ide još jedan duljine 1 m jer 5 metara nije bilo dovoljno dugačko. Morao sam ostaviti više kabla kod stupa jer se teleskopi okreću. I tako je duljina narasla na 630 cm. *he*

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #140 u: 23.10.2020. u 09:05:41 sati »
Evo, premjestio sam postove ovdje, da ne spamamo temu o Marsu jer se ovo više ne odnosi na Mars. *mah*

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Enkelad
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #141 u: 23.10.2020. u 09:14:12 sati »
Mene čudi da nemamo još standalone planetarne kamere, da imaju mali ekran, cca 3" dobre reze, 64 GB RAM, bateriju i neki jednostavni software za snimanje di možeš rihtati ekspoziciju, gain, gammu, format snimanja itd...
Ovo navlačenje kablova i laptopa je nešto što me najviše odbija od astrofotografije, makar i planetarne.

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #142 u: 23.10.2020. u 09:29:18 sati »
Ma da. Zato sam i gradio zvjezdarnicu da sve, kad se jednom složi, tako i bude, da ne moram prolaziti kroz sve te procedure svaki puta. Sada kad to razriješim, trebalo bi biti jednostavnije. Priključim kamere i snimam. No da bi to postalo tako jednostavno, trebam se malo potruditi iskonfigurirati sve komponente da rade kako treba. To očito nije baš tako jednostavno. Dulji kablovi očito imaju nedostataka. Ali ako želim imati čistu situaciju oko teleskopa, drugačije ne ide.

Ili možda ide ako postoji mogućnost nekakvog bežičnog povezivanja? WiFi? Bluetooth? *šok*

Offline OuttaControlCRO

• Deimos
« Odgovori #143 u: 23.10.2020. u 22:21:26 sati »
Tesko Wifi pogotovo za high FPS jednostavno nema bandwidtha + smetnje ali mozda bi postojala opcija Raspberry Pi 4, touchscreen + neki  brzi storage nezz kako to ide, ali zasad best bet kabel i laptop/komp + usb 3.1(moze i 3.0 ali je na rubu)

@Acheron
Performanse i jesu problem i odgovor zašto nema takve planetarnog kamere kako ti spominjes, 2mp raw ima 6mb dobre astro kamere imaju 100+fps to je cca 600 megabajta po sekundi ili ti 4.8 gigabita,
Sto znaci da trebas imat storage  minimalno UFS 2.1 ili 3.0 i procesor koji to moze prozvakat, U kompaktnom obliku to su trenutno samo flagship mobiteli, oni do 4000+kn. Zelja ce ti se mozda i uslisiti ali kad jos padnu cijene SoC-ova koji to mogu prožvakat

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Enkelad
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #144 u: 23.10.2020. u 23:14:49 sati »
Za planete ne treba 2Mpx RAW, dovoljno je da memorija guta cca 60-100 mb/s koristeći ROI funkciju.
Evo, Danijelu sam snimao RAW8 Jupiter, 60 sekundi videa 100fps pri 800x600 je rezultiralo s fajlom od 3200MB.
Naravno da će takva kamera biti ograničena u standalone modu rada, ali za planete priča nije tako zahtjevna.

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #145 u: 28.10.2020. u 19:35:27 sati »
Danas sam iskoristio prekrasno toplo i vedro vrijeme da na Suncu istestiram sve živo u vezi nove kamere. I evo zaključaka:

Kamera je zmaj, jede malu djecu. *šok*

FireCapture je stvarao probleme. Snimam filmiće od 180 sec, a na kraju dobivam 30 sec. *psuj* Čačni vamo, čani tamo ali ništa ne pomaže. Dok mi nije napisalo da na C disku nema više mjesta. A C disk je SSD. Prebacim mjesto snimanja na disk D, koji je HDD i gle čuda. Sve je proradilo, leti, leti, nema zastajkivanja, nema punjenja buffera, ne fali niti jedna sekunda u filmićima, ne fali niti jedan frame!!! *hopla*

Zaključak, FireCapture jednostavno ne voli SSD. Zašto? To nitko ne zna. *jok*

Čak sam u postavkama USB 3.0 u FireCapture brzinu protoka podataka, koju sam smanjio na minimum (broj 40), vratio na maksimum (broj 100). I još sam uključio postavke u FireCapture na procesor s 4 jezgre. I sve leti. *happy*

Natukao sam 106 GB snimljenog materijala na Suncu. Sada to trebam obraditi. *zubko*

Sve to će mi pomoći kod sastavljanja računala baš za kamere. Ovo sam radio na novosklopljenom računalu za upravljanje teleskopima. Morao sam to složiti jer se moram osigurati za slučaj da se računalo za kamere pokvari, jednostavno iskoristim ovo računalo za nesmetani rad dok se pokvareno ne popravi. No, ono nije "nabrijano" kao što će biti ono za kamere.

Računalo za kamere će imati NVMe disk i biti će zanimljivo vidjeti kako će se FireCapture ponašati s njime. Ako ne bude ni na njemu htjelo raditi kako treba, ugradit ću mu WD Black disk od 1 TB. ;-)

I zaključio sam da si moram nabaviti prijenosni disk za prenijeti snimljene materijale na glavno, kućno računalo. Memorystick mi više nije dovoljno velik, a ni brz za te potrebe. No, postoji i mogućnost da preko mreže, direktno na računalu u zvjezdarnici Apollo obradim filmiće u AutoStakkertu (tako je to Acheron radio kada se spojio) pa preko mreže povučem gotove materijale u kuću i tu dovršim obradu. *tu*

Upogonio sam i UPS, C-Lion Aurora 450, najjeftiniji, radi besprijekorno. Isključim računala, isključim napajanje na UPS, on počne pištati. Ponovo mu vratim napajanje, odem u kuću i daljinski bez problema uključim bilo koje računalo. Na taj sam način riješio onaj problem s uključivanjem računala u zvjezdarnici Apollo kada nestane struje. Sada je ostalo još samo riješiti problem produžnih USB 3.0 kablova. Za sada sam zadovoljan kako se to sve skupa posložilo. *da*

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #146 u: 28.10.2020. u 19:51:39 sati »
Eh da, imao sam i avanturu s prašinom na senzoru kamere. Na Suncu se jasno vidjela. U obliku dva kolutića od pohane lignje. *zubo*

Ono, pjege se raskošno raširile, a iznad njih i ispod njih po jedan kolutić. To me ubolo u oko jer ne trpim da mi prašina na snimcima smeta. Prvo sam očistio vatenim štapićem Baaderov filter. Ništa se nije dogodilo. Pa mislim si, budalo, prašina na filteru se ne vidi jer on nije u fokusu. Mora biti da je prašina na senzoru. Da bih to utvrdio, okretao sam kameru u fokuseru. Kolutići su stajali na mjestu, a pjege su se okretale. Znači, senzor je u pitanju. Odvrnio sam onaj 1,25 inčni uvodnik za fokuser, skinuo ga i pogledao. Ništa nisam vidio. A i kako bih kad je to prašina mikronske veličine. Provukao sam vateni štapić preko toga, nije senzor nego stakalce koje je iznad senzora, i vratio uvodnik pa kameru stavio u fokuser. Kada sam pogledao, umalo me nije srčana kap strefila. Sada nisu bila samo dva kolutića. Bilo ih je TRIDESET! *šok* *ooo* *trep* *uglavu* *psuj*

Pa ja ću se ubt! I kako se sada riješiti te najezde liganja na senzoru??? I sjetim se da sam kupio set za čišćenje objektiva na fotoaparatu. U njemu se nalazi ona kefica s mekom dlakom, na pumpici. Skinuo sam ju s pumpice jer sam zadnji puta, kada sam koristio pumpicu na Astrolumini, s pumpicom napravio sličnu gadost. Pumpica je napuhala brdo trunja na senzor. Znači uzeo sam samo tu četkicu od meke dlake i s njom polako prešao preko senzora. Lagano sam ju vrtio i pomicao i kada sam kameru vratio u fokus teleskopa, bilo je 3-4 kolutića. Ponovio sam radnju i kamera je napokon pokazala čistu sliku, bez i jednog truna prašine. *hopla* *happy* *yes*

I tako sam naučio kako (ne)treba čistiti prašinu sa senzora kamere. :-)

Offline OuttaControlCRO

• Deimos
« Odgovori #147 u: 28.10.2020. u 22:29:13 sati »
Hmm jako neobično da ne ide na ssd, a koliko fps/rezolucija ide na hdd?

Cisto informativno kad kupis nesto online imas 14 dana da vratis bez razloga. Pa ako ne bude išlo sa nvme lako ga vratiš  *zubko*

Offline Danijel

• Administrator
  • Diona
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #148 u: 28.10.2020. u 23:44:02 sati »
Evo ti podaci iz filea pa si pogledaj:

Veličina filmića je 13.5 GB za tri minute snimanja. *šok*

FireCapture v2.6  Settings
------------------------------------
Camera=ZWO ASI462MC
Filter=RGB
Profile=Sun
Filename=Sun_115246.avi
Date=28102020
Start=115116.473
Mid=115246.475
End=115416.477
Start(UT)=115116.473
Mid(UT)=115246.475
End(UT)=115416.477
Duration=180.004s
Date_format=ddMMyyyy
Time_format=HHmmss
LT=UT
Frames captured=13946
File type=AVI
Extended AVI mode=true
Compressed AVI=false
Binning=no
ROI=1104x900
ROI(Offset)=0x0
FPS (avg.)=77
Shutter=2.449ms
Gain=269 (44%)
WRed=52 (off)
AutoExposure=off
Gamma=91
SoftwareGain=10 (off)
WBlue=95 (off)
USBTraffic=100 (off)
AutoHisto=75 (off)
FPS=100 (off)
Brightness=1 (off)
AutoGain=off
HighSpeed=off
Histogramm(min)=40
Histogramm(max)=155
Histogramm=60%
Noise(avg.deviation)=n/a
Limit=180 Seconds
Sensor temperature=33.3°C

Offline OuttaControlCRO

• Deimos
« Odgovori #149 u: 29.10.2020. u 00:11:00 sati »
ispadne cca 80 mb/s na 10bit. Sta bi značilo da si vjerojatno limitiran brzinom hdd-a. Sta znaci bit ce jos gigiabajta sa ssd-om :D
Ako bude radilo ofc

Mozes provjeriti jeli ssd uredu sa CrystalDiskMark ili AS SSD benchmark.

E da koristis plavi, usb3.0 port?
« Zadnja izmjena: 29.10.2020. u 00:14:08 sati od OuttaControlCRO »