Autor Tema: Ždrelački most uz Mliječnu  (Posjeta: 634 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mr_Chili

• Phobos
  • **
Ždrelački most uz Mliječnu
« u: 02.09.2020. u 18:30:08 sati »
Baš sam htio reći da priču za ovu astrofotku mogu započeti tako da spomenem da nije bilo pive u igri. Nije u tom trenu, ali bilo je cijeli taj dan :) Problematično je na Pašmanu i Ugljanu pronaći lokaciju koja gleda prema Mliječnoj, a da se vidi i more. Sva naselja su okrenuta na sjeverozapad, a lokacije poput raznih samostana i crkvica koja su na bregima su uglavnom jako teško dostupna autom, a kilometrima hodati po makadamu po noći s cijelom opremom u rukama mi nije tih dana bilo primamljivo. Ujedno bih volio ostavit takve pothvate za naredne posjete Pašmanu. Ždrelačkom mostu je lako pristupit, parkinga okolo se nađe, a sam pločnik na mostu je zbilja jako širok, dovoljno za raširiti cijeli stativ, odmaknuti ga od ograde i još do ceste ostane dovoljno mjesta za plesuckati dok ekspozicije traju.

zdrelac_milky
Datum i vrijeme: 19.8.2020., Oko 22:15
Lokacija: Ždrelački most koji spaja Ugljan i Pašman (https://goo.gl/maps/jXLUukzet17BqB4v6)
Fotić i objektiv: Nikon D610, Nikkor 50 mm
Ekspozicija: 90 s, f/2.2, ISO 200 (nebo)  /  135 s, f/2.2, ISO 200 (tlo)
Stativ/Montaža: Manfrotto 190, tracker Omegon LX3.
Obrada: Lightroom + Photoshop (vertikalna panorama od 4 fotke, samo je trackano, nije stackano)
Pivo mora biti jedan od osnovnih rekvizita svakog astrofotkanja. End ov diskašn.

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Enkelad
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
Odg: Ždrelački most uz Mliječnu
« Odgovori #1 u: 02.09.2020. u 23:08:35 sati »
Ove napuhane zvijezde su mi ono, nepotrebne.  *jok*

Offline Leo

• Phobos
  • **
  • Carpe Noctem!
« Odgovori #2 u: 03.09.2020. u 02:45:02 sati »
Uh uh, svega tu ima, dosta "busy" mi djeluje. Više volim jednostavnije stvari, po principu "manje je više". Za početak, ova dva navigacijska svjetla ubijaju oči. Izgledaju neprirodno i agresivno, totalno odvlače pažnju sa glavnog subjekta, a to bi trebao biti MW, koja se još i s oblacima mora boriti za pažnju. Malo mi je previše ovih crvenih i narančastih tonova, fali mi drugih boja da se malo izbalansira cijela scena. Napuhane zvijezde me malo podsjećaju na ilustracije sa korica sci-fi romana iz '70-ih, kad su ih radili u gvašu, samo fale star spikeovi :)

Mislim da si ipak trebao popit pivo :)
« Zadnja izmjena: 03.09.2020. u 02:52:15 sati od Leo »
Nikon D750 / Nikkor 14-24mm f/2.8g / Nikkor 24-70mm f/2.8 E VR II / Nikon 70-200mm f/2.8 FL VR / Nikkor 300mm f/2.8G ED VR II / Tamron 15-30 f2.8 Di VC USD / Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 G2

Offline Astrobobo

• Enkelad
  • Spol: Muški
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #3 u: 03.09.2020. u 07:47:21 sati »
Meni je fora, ja bi rado da mogu dobiti napuhane zvijezde, da se vide oblici zviježđa  *zubo*
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Enkelad
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 03.09.2020. u 10:10:15 sati »
Ma meni ova supernova od YUpitera najviše bode oči

Offline Astrobobo

• Enkelad
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #5 u: 03.09.2020. u 10:13:17 sati »
Ma meni ova supernova od YUpitera najviše bode oči

Slažem se, ali mi se čini da su tu oblaci igrali ulogu. Možda se u raw konverziji to da smanjiti.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline Mr_Chili

• Phobos
  • **
« Odgovori #6 u: 03.09.2020. u 10:30:45 sati »
A zvijezde se nisam trudio napuhati, tako si ispale petljanjem po curvesima da izvučem Mliječnu. Tako da ne znam kako ih smanjit, probat ću se možda ponovno s curvesima poigrat iako se bojim da ću opet identičnu stvar dobit  *zubo*

Ovi svjetionici su meni upali i bolje od očekivanog, jednostavno su mi dosadne fotke gdje se vidi samo Mliječna, mora biti ukombinirano još detalja u cijelu priču. Ne volim astro-pejzažne fotke gdje foreground ostane crn i nema detalja; ali tu smo već dodirnuli pitanje ukusa.
Pivo mora biti jedan od osnovnih rekvizita svakog astrofotkanja. End ov diskašn.

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Hiperion
  • *
« Odgovori #7 u: 03.09.2020. u 23:59:54 sati »
Meni je baš zabavna fotka. I cila šarena ovako sa svjetionicima. Definitivno nije dosadna  *tu*

A isto su mi upale u oči napuhane zvijezde. Baš ko da su veće zvijezde doslovce defokusirane.
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Lutonja - Meade 5000 80mm APO triplet
Dalekozor: Lunt LE 7X50 Magnesium
Montaže: Skywatcher EQ6-R Pro, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc, ZWO ASI290mc

Offline Frenki

• Atlas
  • **
  • ex makijato
« Odgovori #8 u: 04.09.2020. u 14:12:28 sati »
 *tu*
Newton SkyWatcher 254/1200,maksutov SkyWatcher 127mm/1500,90/1250
Carl Zeiss Jena 8x30,БПЦ:7x35,8x30,12x40,10x50, 20x60, revue 20x80,
...Nikon D3200,...

Offline Mr_Chili

• Phobos
  • **
« Odgovori #9 u: 21.09.2020. u 19:23:01 sati »
Dakle, pretjerano bliješteće zvijezde - nije problem duge ekspozicije na trackeru, nije problem niti obrade, već prozirni oblačci koji 'napušu' bilo kakav izvor svjetlosti. Našao baš ovu fotku na netu i konačno saznao zašto su meni zvijezde ispale tako napuhano :)

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Hiperion
  • *
« Odgovori #10 u: 22.09.2020. u 00:38:09 sati »
Moguće... Sličnu stvar napravi i lagano uhvaćena vlaga na objektivu.
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Lutonja - Meade 5000 80mm APO triplet
Dalekozor: Lunt LE 7X50 Magnesium
Montaže: Skywatcher EQ6-R Pro, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc, ZWO ASI290mc

Offline Nata Zd

• Phobos
  • **
  • Spol: Ženski
  • Lost in space
« Odgovori #11 u: 23.09.2020. u 22:23:29 sati »
Meni je skroz fora ta fotografija. I btw imas na Pasmanu odasiljac do kojeg vodi makadamska cesta. I imas otvoren pogled na sve strane a pogotovo jug i zapad... Cak ima i kao neki mini vidikovac koji je onako lipo uredjen. Jedino bi mozda smetalo svitlo na odasiljacu ali to je ono slabije crveno svitlo. Kako nisam bila nocu ne mogu znati koliko smeta. Ali je pogled odozgo zbilja vrhunski... I u kadar ti ulaze svi otoci skupa sa Kornatima  *da*

Offline Mr_Chili

• Phobos
  • **
« Odgovori #12 u: 24.09.2020. u 22:33:01 sati »
Meni je skroz fora ta fotografija. I btw imas na Pasmanu odasiljac do kojeg vodi makadamska cesta. I imas otvoren pogled na sve strane a pogotovo jug i zapad... Cak ima i kao neki mini vidikovac koji je onako lipo uredjen. Jedino bi mozda smetalo svitlo na odasiljacu ali to je ono slabije crveno svitlo. Kako nisam bila nocu ne mogu znati koliko smeta. Ali je pogled odozgo zbilja vrhunski... I u kadar ti ulaze svi otoci skupa sa Kornatima  *da*

Nata, znaš možda gdje točno? Kažem, ovaj put nisam bio raspoložen za neke noćne avantura pješaćenja, a autom se po makadamu nisam usudio. No definitivno za neki od slijedećih posjeta Pašmanu.

Offline Nata Zd

• Phobos
  • **
  • Spol: Ženski
  • Lost in space
« Odgovori #13 u: 24.09.2020. u 22:43:22 sati »
Vrh se zove Veliki Bokolj... Ja sam isla na noge jer volim pjesaciti, ali makadamski je put i ima sirine za auto... A i odasiljac je tu sto znaci da je pristup autom moguc. Ja sam isla iz Nevidjana, ali u biti najblizi put je iz Dobropoljane. Mislim da imas na Google kartama oznaceno Vidikovac Veli Bokolj.

Offline Mr_Chili

• Phobos
  • **
« Odgovori #14 u: 26.09.2020. u 18:54:19 sati »
Vrh se zove Veliki Bokolj... Ja sam isla na noge jer volim pjesaciti, ali makadamski je put i ima sirine za auto... A i odasiljac je tu sto znaci da je pristup autom moguc. Ja sam isla iz Nevidjana, ali u biti najblizi put je iz Dobropoljane. Mislim da imas na Google kartama oznaceno Vidikovac Veli Bokolj.

Sada kad gledam na Google Maps sjetim se da sam to već promatrao, no fala ti što si me podsjetila :)