Autor Tema: Solarna fotografija  (Posjeta: 313 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zeleni_Zub

• AD Orion
  • Atlas
  • **
  • Spol: Muški
  • Time is an illusion. Lunchtime doubly so.
    • AD Orion
Solarna fotografija
« u: 06.09.2020. u 17:07:34 sati »
Zanima me par stvari oko snimanja Sunca pa da pitam, @danijel je mozda tu najiskusniji?

Trenutno imam filter od Baader solarne folije i zanima je li moguce snimit prominencije koristeci samo nju?
H-alpha filteri su vidim dosta skupi i ima ih dosta vrsta pa mi nije bas najjasnije kako stvari funkcionisu s njima, bi li sta postigao koristeci jeftini H-alpha filter koji ide u fokuser u kombinaciji sa Baader solarnom folijom?

Takodjer ima li jos kakvih savjeta sto se tice fokusiranja, postavki na kameri i slicno  *ritmika*
Teleskopi: SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, ES 62° 5.5mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: Svbony T7M, Logitech c270, Nikon D5500 (18-55mm, 35mm F1.8, 85mm F1.8, 70-300mm)

|FLICKR| INSTAGRAM |

Offline Zumbul

• Kalisto
Odg: Solarna fotografija
« Odgovori #1 u: 06.09.2020. u 19:04:46 sati »
Ništa od prominencija bez H-alfa. Prominencije - (to je naziv anglosaksonskog podrijetla - autori skloni latinskim (francuskim, pa i njemačkim) izvorima koristit će termin "protuberance". To su "oblaci-zavjese" ioniziranog (dakle plazma) vodika i helija koji lebde na magnetskim silnicama u sloju sunčeve atmosfere nazvanom kromosfera koji se nalazi iznad fotosfere. Bez H-alfa filtera ili koronografa moguće je prominencije i koronu promatrati samo za vrijeme potpune pomrčine Sunca. Ali to baš nije svakodnevna opcija. Na rubu Sunca se prominencije vide kao plameni jezičci, a u sredini Sunca se vidi njihova projekcija na fotosferu (filamenti). S tvojom solarnom folijom možeš gledati (i snimati) samo pojave u fotosferi (pjege, granulaciju, fakule). Folija mnogostruko smanjuje intenzitet sunčevog svjetla i eliminira štetno UV zračenje pa je moguće normalno gledanje kroz okular. Izoštravaš na rubu Sunca ili na kontrastu pjega ako ih ima. Ekspoziciju odrediš eksperimentalno. Ne zaboravi folijom pokriti i tražilac - u protivnom ciljaj na projekciju - sunce kroz tražilac projiciraj na bijeli karton.
Teleskopi: Sky-Watcher MAK 127/1500, MTO1000 (MAK 105/770 -mod.), Refr. 80/800, Lacerta 72/432 ED
Montaže: Explore Scientific iEXOS 100, Sky-Watcher AZGOTO, Sky-Watcher AZ3, Soligor ekvatorijal (M4).
Dvogled: BPC 7x50
Foto: Nikon D7500, Nikon D200, Nikon D100, Nikon FE, Nikon FM, Mamya C330 Pro, Zenit E
Objektivi: Soligor 6,3/400; Sigma 2,8/70-200; Vivitar 2,8-4/70-210; Nikkor AI 4/200; Hoya 3,8/70-150; Pentacon 2,8/135; Helios 2/58; Nikkor AF-S 3,5-4,5/18-70; Nikkor AF-S 3,5-5,6/18-140, Nikkor AI 1,4/50; Nikkor AI 2,8/28, Sigma 3,5/10-20, Mamya Sekor 4,5/180; Mamya Sekor 2,8/80
Astro kamere: ZWO ASI224MC

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Japet
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #2 u: 06.09.2020. u 19:51:12 sati »
Zanima me par stvari oko snimanja Sunca pa da pitam, @danijel je mozda tu najiskusniji?

Trenutno imam filter od Baader solarne folije i zanima je li moguce snimit prominencije koristeci samo nju?
H-alpha filteri su vidim dosta skupi i ima ih dosta vrsta pa mi nije bas najjasnije kako stvari funkcionisu s njima, bi li sta postigao koristeci jeftini H-alpha filter koji ide u fokuser u kombinaciji sa Baader solarnom folijom?

Takodjer ima li jos kakvih savjeta sto se tice fokusiranja, postavki na kameri i slicno  *ritmika*

Nema rješenja prečacem. *ne*

H-Alpha filter za Sunce i za noćni astrofoto nije isto. Za Sunce se koriste h-Alpha filteri koji su cijeli sklopovi koji koštaju kao bolji teleskop. Zato se u amaterskoj astronomiji koriste specijalizirani Hα teleskopi za Sunce koji imaju ugrađeni Hα filter prilagođen tom teleskopu. Poznati su Coronado teleskopi i Lunt teleskopi. No, ja ti nisam pravi čovjek za pitanja o Hα solarnoj astronomiji. Bobo je bolje upućen u to jer on ima Lunt solarni teleskop, a i radi u Teleskop centru pa zna što se danas nudi na tržištu i kakve su cijene.

Ja nikada u životu nisam gledao Sunce u Hα spektru jer nitko oko mene nema takav teleskop. Zbog visoke cijene takvi teleskopi su rijetki kod nas. Nije da ga ne bih volio imati, no njihova cijena mi ne opravdava kupovinu jer s time što bih dobio ne znam kako bih to iskoristio. *jok*

Baader astrosolar ili Thousand Oaks filtri su puno jeftinije varijante solarnih filtera, no prikazuju Sunce samo u vidljivom dijelu spektra, a to je ono što ja radim, pratim Sunčevu aktivnost. U Hα spektru ne znam kako bih to radio. Mogao bih samo snimati prekrasne i dramatične fotografije. Inače, vrlo rijetko promatram Sunce vizualno, isključivo promatranja radim metodom projekcijom na zaslon bez filtera, okom pogledam samo ako je nešto posebno zanimljivo. A toga nema već godinama jer je Sunce u minimumu aktivnosto, do daljnjega. :-)

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA | FLICKR |

Offline Astrobobo

• Diona
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #3 u: 07.09.2020. u 07:41:04 sati »

Ne.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline Zeleni_Zub

• AD Orion
  • Atlas
  • **
  • Time is an illusion. Lunchtime doubly so.
    • AD Orion
« Odgovori #4 u: 07.09.2020. u 18:42:25 sati »
Ma da kao i obicno, nema jeftinog rijesenja

To cu onda svakako zaobici, nadao sam se nekom jeftinom usputnom rijesenju ali takvih rijetko ima  :-D

Hvala puno na opsirnim odgovorima (@bobo  *:-P  :-D )razjasnili ste mi neke stvari
Za ekspozicije sam pitao jer vidim na @danijelovim slikama da su dosta duze, mada to je vjerovatno do sirine cijevi i fokalne duzine, cini mi se da mi je najbolje na oko 1/2000

@zumbul - evo kako sam ja rijesio sa traziocem
Teleskopi: SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, ES 62° 5.5mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: Svbony T7M, Logitech c270, Nikon D5500 (18-55mm, 35mm F1.8, 85mm F1.8, 70-300mm)

|FLICKR| INSTAGRAM |

Offline Astrobobo

• Diona
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #5 u: 07.09.2020. u 20:15:52 sati »
Hvala puno na opsirnim odgovorima (@bobo  *:-P  :-D )

Haha  *zubo* A gle kad gledaš propusnost h-alpha solarnih teleskopa, idu od 1 Angstrem na niže. Računaj da je 1 A = 0.1 nm, a s tim od 1 možeš vidjeti prominencije i  malo detalja na disku. Moj Lunt ima 0.7 i tu je već puno bolji kontrast za detalje na disku. H-alpha filteri za deep sky su propusnosti 5 nm na više, tak da nula bodova.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Japet
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #6 u: 07.09.2020. u 20:24:41 sati »
...
Za ekspozicije sam pitao jer vidim na @danijelovim slikama da su dosta duze, mada to je vjerovatno do sirine cijevi i fokalne duzine, cini mi se da mi je najbolje na oko 1/2000
...

ISO mi je gotovo uvijek na 100, zato su ekspozicije duže. ;-)

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA | FLICKR |

Offline Lagonda

• Phobos
  • **
« Odgovori #7 u: 15.05.2021. u 14:17:48 sati »
Razlika izmedju "običnog" solarnog filtera i H-alfe je naizgled mala ali to su totalno dva različita svijeta.
Ajmo prvo razlučiti filtere.
Obični solarni filter blokira kompletnu svjetlost koja dolazi do tebe. Blokira ju na 99.9999 posto svjetla. Znači od cijelog spektra ti smanjiš intenzitet za 99.9999 posto cijelog raspona (od ljubičastog do crvenog). Sa Baader folijom možeš promatrati sunčevu površinu, pjege i granulaciju. Granulacija se vidi pri imalo većim povećanjima.
H-alfa filter je sačinjen od nekoliko dijelova i da te sad ne zamaram s pojedinostima on propušta samo jednu liniju u crvenom dijelu spektra. Sve ostalo blokira. Znači ti ne vidiš ni ljubičasto, ni žuto, plavo, zeleno... Samo 656.28 nm. I ovisno o filteru možeš se šetati malo lijevo ili desno. A tu liniju propušta skroz. A ostale blokira skroz.
Znači u običnom filteru si samnjio intenzitet svih linija za 99.9999 posto. U H-alfi si propustio maksimalno samo 656.28 nm liniju a ostali dio spektra ubio.
Promatranje u H-alfi zahtijeva nešto opreme.
H-alfa najoptimalnije radi na f30 kod mnogih filtera koje možeš zasebno kupiti. Neki astronomi rade i sa manje, neki idu i do f/45. A to znači high power promatranje i fotografiranje.
Postoje i mali solarni teleskopi kao što je Lunt, Coronado. Mislim da i Daystar ima jedan mali i jedan od 127mm gotov teleskop. Inače Daystar i Solar Spectrum su dva vrlo jaka proizvođača solarnih filtera.
Uglavnom konstrukcija teleskopa i H-alfe koju si gledao je ovakva: Moras imati ERF (energy rejection filter) filter za blokadu UV/IR zračenja na početku teleskopa. Daystar navodi da do 120mm nije potrebno imati taj filet naprijed nego da se može implementirati i na optičku os kasnije. Međutim to se odnosi na male teleskope. Ako recimo imaš veći teleskop tada moraš napraviti ERF ili D-ERF prema svojem teleskpu. Ne mora on biti puni promjer. Nego njega računas prema svojim željama. Vodiš se za tim da dobiješ f/30.
Postoje dvije opcije. Ili imati puni promjer pa onda na svoj teleskop dodati telecentrični leću da dobiješ f/30 +- (što ti daje razlučivost punog promjera) ili da napravš manji promjer ERF-a koji ti daje na tvom teleskpu f/30 +- (dobro za uhvatiti cijeli disk Sunca ali gubiš na rezoluciji jer ti je promjer manji.
Znači, ERF-teleskop-telecentrična leća-H-alfa filter-okular. To bi ti tako izgledalo.
Postoje filteri koji imaju tilt, air pressure ili grijanje/hladjenje. Svaki ima svojih nekih plus i minus strana. Lunt je dobar je brz i air pressure daje rezultate odmah. Kod grijanih moraš promijeniti temperaturu i onda čekati recimo desetak minuta da se sve stabilizira da dobiješ najoptimalnije od filtera.
Filteri dolaze od 1.5A pa sve do 0.3A Sto je manji broj to je filter uži. Veći odn širi filteri su dobri za loviti veće prominencije ali nemaju puno detalja na površini. Kako sužavaš filter tako lagano gubiš prominencije (nije da ih izgubiš skroz) ali počinješ dobivati sitnije detalje na površini i kontrast. Medjutim sama svjetloća slike pada kako uzimaš uži (čitaj: skuplji) filter. Najbolje ti je uzeti nešto između da uloviš i jedno i drugo u nekoj suvisloj mjeri.
H-alfa je prilično zahtjevna po pitanju tih odnosa f-broja i samom fukncioniraju. Jer recimo filter od 0.5A na f/20, f/30 i f/40 neće dati baš iste rezultate. Malo su svojeglavi. :)
Postoje i jeftinije verzije H-alfa filtera kao što su Daystar Quark model. Quark je praktičan jer u sebi ima telecentričnu leću 4.2x ili 4.3x i na teleskopima od f/5 do f/9 daje korektne rezultate. Iako je dosta ljudi prigovaralo za unimofmnost po polju filtera i tako dalje. Iako vidim prekrasne radove s tim filterima. Valjda ovisi kakav komad dobiješ.
Quantum SE je jeftnije verzija ozbiljnih filtera. PE je pro mod.
Slicno je i sa Solar Spectrumom. RG je top linija, research grade, iako i oni ispod su i više nego zadovljavajući.
Ukratko ti je to to. Za gledati bakljice, piece of cake. Ak te još kaj zanima, pitaj.

E da, filteri koji su za noćno promatranje H-alfa nisu pogodni za Sunce. Jedna stvar što ne bi ništa vidio s njima. Oni su 6nm, 12nm i tako. A tebi za promatranje treba kao što ti je gore spomenuto <1A odn 0.1nm. Plus sve one skalamerije za ne skuriti ništa u teleskopu.
« Zadnja izmjena: 15.05.2021. u 18:31:39 sati od Lagonda »
Prodao sve.