Autor Tema: Formacija od tri svjetla u trokutu koja se kreće nebom???  (Posjeta: 131 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline xiaja

• Mjesečar
  • *
Formacija od tri svjetla u trokutu koja se kreće nebom???
« u: 05.08.2022. u 05:13:10 sati »
Pozdrav svima. Evo kao što naslov kaže, prošle noći sam se nalazio na području Županje, gdje je svjetlosno zagađenje dosta slabo te je nebo predivno za promatranje. Kako sam zaljubljenik u astronomiju promatrao sam nebo oko 1:30 u noći kada sam zapazio trokut formaciju od tri svjetla koja se kretala nečujno nebom od zapada prema istoku. Prvo sam pomislio da su sateliti, ali trokut formacija me zbunjuje. Zanima me je li još netko ovako što vidio i ako netko zna što bi to bilo? Pokušao sam googlati, ali mi samo izbacuje NLO-e  *tnx*
teleskop: Dobson Sky Watcher 1200/200, F6
durbin: Acuter 80
okulari: 25mm Super Plossl 52°, 10mm Super Plossl 52°, 6mm LEW Gold Line 66°, 16mm Lacerta UWA 82°, 2x GSO Barlow (T2), modificirani 8-24 mm Zoom okular

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Mimas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
Odg: Formacija od tri svjetla u trokutu koja se kreće nebom???
« Odgovori #1 u: 05.08.2022. u 09:00:33 sati »
Ima ta jedna trokutasta formacija satelita, mislim da su špijunske prirode tako da nije to ništa neobično.

Zna se dogoditi da imaš u orbiti recimo i friško odvojeni satelit kojeg "prati" zadnji stupanj rakete koji ga je izbacio u orbitu tako da i to čini formaciju.

Na ovoj stranici ubaci svoju lokaciju i po točnom vremenu provjeri što se vidjelo na nebu u to vrijeme. Pazi, ako "promašiš" svoju lokaciju za 1-2 km, to već značajno utječe na vidljivost satelita.
https://www.heavens-above.com/

Offline bojan

• Atlas
  • **
« Odgovori #2 u: 05.08.2022. u 09:35:06 sati »
Starlink?
Nee.. prekasno je. Obi se vide par sati  prije izlaska ili poslije zalaska Sunca..
amater

Offline OuttaControlCRO

• Atlas
  • **
« Odgovori #3 u: 05.08.2022. u 11:41:32 sati »
Ima i ovaj zanimljiv vizualizator sto mi ga je sef pokazao:

https://james.darpinian.com/satellites/

Offline Šegi

• Ganimed
« Odgovori #4 u: 05.08.2022. u 19:44:52 sati »
Kako je krenulo, bit će ih i za horoskope radit... lako ćemo s trokutima  *zli*