Autor Tema: Promatranja - razna  (Posjeta: 1770 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ediglavas

• Phobos
  • **
  • Spol: Muški
Re: Promatranja - razna
« Odgovori #45 u: 06.01.2019. u 01:48:06 sati »
150.
Ali je i to bilo premalo za večerašnju vlagu&svjetlo uokolo.
Ako se i mogla vidjeti, traženje po rubu kuća i ograda balkona nije baš bilo od koristi. Razmišljao sam samo o azimutu kretanja komete ali sam propustio uočiti da će se toliko penjati, do 70-80 u visinu. Složena ambijentalna astronomija :)
Treba otići na mračnije (i šire) mjesto.

Offline ediglavas

• Phobos
  • **
Re: Promatranja - razna
« Odgovori #46 u: 06.01.2019. u 23:25:57 sati »
Van Pule sam 35 km na sjever. Maksutov 150/1800, az4.
Ovakvo nebo nisam puno puta vidio u životu. Ovakvu hladnoću isto tako. Puše sa sjevera. Ruke mi se smrzavaju u rukavicama.
Ne, 38P Stephan-Oterma se definitivno ne vidi (možda širim teleskopom).
Wirtanen se vidi, difuzan je, nisam vidio jezgru ali se dobro vidi.
Da ne ponavljam što sam već opisivao, samo ću reći da sam Orionovu maglicu vidio sa toliko detalja da više neću govoriti da je ko velika pričurina. Desno od trapeza jedan je uzak svijetli krak išao prema gore, drugi širi prema dole; s lijeve strane pa na dole velika masa svijetla pa sve tamnija prema van. Iznad trapeza udubina (bez maglice). Puno prelaza, nijansi od svijetle do tamne.
« Zadnja izmjena: 06.01.2019. u 23:51:05 sati od ediglavas »

Offline Boro

• Mjesečar
  • *
Odg: Promatranja - razna
« Odgovori #47 u: 06.02.2019. u 11:20:50 sati »
Može savjet?

Probudio sam se jutros u 5 da ću gledati Jupiter, možda ga i snimiti sa webcam-om, ali cijelo vrijeme je kuhao pa sam iznenađen pospremio sve dva sata kasnije. Iznenađen jer je vrijeme, tj. nebo bilo prekrasno čisto i ne prehladno sa 0 vjertra, tj. bure. Teleskop je bio na odgovarajućoj temperaturi u odnosu na okolinu.

Kasnije sam pročitao da su zimska jutra najgora za gledati planete, a Jupiter je bio i relativno nisko na 20° prema jugu (iznad mora). Da problem  može predstavljati strujanje zraka na velikim visinama i sl.

Da li to znači da ću se morati čekati ljeto / kasno proljeće ili da probam opet za par dana kada se i strujanja zraka unormali s višednevnom anticiklonom koju predviđaju (i to sam pročitao :))?

Hvala.

P.S. Ista stvar je s Marsom.

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Kalisto
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #48 u: 06.02.2019. u 11:44:02 sati »
Uzrok nestabilnog zraka može biti i lokacije s koje ste gledali.
Ako ste gledali kroz prozor, izlazak toplog zraka iz prostorije je remetio sliku.
Ako ste gledali s terase, topli zrak se mogao dizati iz objekta i kvariti sliku.
Ako ste gledali preko krova nekog objekta, opet se topli zrak mogao dizati iz njega i kvariti sliku.

Na kraju, tu je i činjenica da najbistrije noći u pravilu imaju najlošiju kvalitetu slike. Da bi nebo bilo bistro treba strujati zrak, možda je pri tlu bonaca ali na par kilometara visine može biti mlazna struja koja puše 100m/s.

Offline Boro

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #49 u: 06.02.2019. u 12:32:41 sati »
Hvala na odgovoru, nebi se nikad sjetio topline objekta (gledano sa terase), nisam ni razmišljao na način da su bistre noći najgore (pretpostavljam da je to zato jer sigurno negdje nešto struji pa je zato i bistro).

Diskusije radi, uzmimo da je vrijeme, tj. atmosfera jedini razlog. Da li si mogu povećati vjerojatnost dobrog gledanja u odnosu na buduću prognozu vremena i vrijeme kakvo je bilo zadnja 3,4,5... dana (trend temperatura, tlakova, vlaga...)?  Ili nema pravila?

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Kalisto
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #50 u: 06.02.2019. u 12:42:33 sati »
Najbolje je pratiti kretanje jet streama (mlazne struje) i poznavati lokalne prilike. Meni u Turopolju/Posavini je seeing najbolji kada ima slabe magle u zraku. Ona sluzi kao spremnik topline pa smanjuje turbulencije zbog predaje topline tla prema zraku. S druge strane, ja mogu imati maglu a na 6-7km iznad mene ne jet stream i seeing opet moze biti uzasan.

Na kraju, statistika je tvoj prijatelj. Sto vise promatras to je veca sansa da ces uloviti dobre prilike.

Offline Vulisha

• Phobos
  • **
« Odgovori #51 u: 06.02.2019. u 17:09:25 sati »
Pozz,
jacinu vjetra/prognozu na raznim visinama mozete gledati na

https://www.windy.com/

imaju i aplikaciju

Offline ediglavas

• Phobos
  • **
« Odgovori #52 u: 09.02.2019. u 02:25:32 sati »
06.02.2019.
Spremio sam se na brzinu, ukrcao u auto 15 kg ogledala i sve potrebno da se oko toga sastavi teleskop, malo se premišljao hoću li na sjever ili na zapad pa sam izabrao sjever zbog veće nadmorske visine i krenuo oko šest sati. Nakon 39 km stigao sam na ulaz zatvorenog kamenoloma gdje su mi ipak ostavili dovoljno mjesta da se smjestim između ceste i iskipanog na ulaz kamenja i zemlje. Od kad sam počeo promatrati na tom mjestu asfaltirana je cesta ali možda prođe jedan auto u sat vremena pa to ne smeta.
Iskrcavanje, sastavljanje u mraku, stvarno u mraku jer se ne sjećam kad sam si morao pomagati automobilskim svjetlima kod slaganja elemenata. Kolimacija je prošla dosta brzo što mi je bilo drago jer sam mislio da će potrajati koliko dugo nisam bio van s dobsonom (newtonom zapravo na dobsonovoj montaži).
Uzeo sam samo tri okulara, 17 mm, 10 mm i naglera 6 od 7 mm.
Hladno je i ogledalu stvarno nije trebao ventilator da se adaptira na temperaturu okoline. Vlage nema.
Dok se Sirius diže gledam Orionovu maglicu na 93x pa na 161x (fokus ogledala je 1609,75 mm a ne 1600). Užitak je gledati je u tako širokom kutu i viriti po rubovima jer ima još!
Gledao sam i Andromedu. Ne mogu se opet oteti dojmu da gledam u tolike svjetove... nikad neću moći gledati u (tu) galaksiju a da ne osjetim da sigurno gledam u mnogo i premnogo života.
U auto na čaj i kekse. Hladno je. Nula. Piše: osjet temperature -5.
Vrijeme je za Sirius. Lijepo je fokusiran pa ga držim van centra pa uz rub pa pokušavam perifernim vidom pa nazad na čaj i u zatvoreno.
Kao da bi se moglo vidjeti.
A onda se sjetim da je Bojan napisao da je pogledao trapez u M42 i - naglo mi je nestao entuzijazam - 4 zvjezdice, ništa više.
Kad se sjetim da sam ih vidio i 6...
U dilemi da li da prekinem za večeras ili da gledam i čekam trenutak da se atmosfera smiri na tom mjestu s podvarijantom: da sutradan čitam kako je pronađen smrznuti čovjek (E. G., 65) na stolici za peglanje pored čudne sprave s velikim ogledalom - odlučio sam se za prvo.
Ipak zadovoljan što sam proveo vrijeme pod zimskim zvjezdanim nebom.
Nakon dvadeset kilometara počeo sam osjećati da se odleđujem.
« Zadnja izmjena: 09.02.2019. u 02:29:38 sati od ediglavas »

Offline MrWorf

• Moderator foruma
  • Ganimed
  • *
  • To ti je tak!
« Odgovori #53 u: 09.02.2019. u 03:04:24 sati »
Trebamo počet nabavljat električne potkošulje i štrample :)
-SW 250/1200, EQ6 Pro
-SW 105/500 akromat
-Okulari 1.25": 8-24mm zoom, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom Modan
-Canon 1300D
-Canon 600D sa Magic Lanternom
-ZWO ASI-120 MC
-EF 50mm F1.4, 18-55mm, 90-300 mm

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Kalisto
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #54 u: 09.02.2019. u 22:30:45 sati »
Eeee, Edijevo i moje iskustvo me podsjetilo da potražim električne čarape na internetima

PS: Drago mi je da i Obsession vidi malo akcije

Offline ediglavas

• Phobos
  • **
« Odgovori #55 u: 12.02.2019. u 01:10:39 sati »
12.02.2019. 0:50
Kometa Iwamoto, 2018 Y1 je kao mali duh Casper, kaže Jadranka.
Gledalo se kratko, iza kuće, 102/500, s 15mm sw goldline okularom. Bilo je oblačno i kišovito čitav dan, prognoze jesu pokazivale neko razvedravanje ali nisu baš izgledale uvjerljivo - ipak naglo se otvorio prozor pa sam izvukao najsigurnije, nisam se ni usudio staviti maka, da ne dođu oblaci dok se ohladi.
Kometa je lako uočljiva, od Regulusa prema 37 Lava pa se već uočava u tražilu.
Sutra će biti 7 stupnjeva zapadnije, malo "iznad" Regulusa; brzo se kreće.
Mjesec će kasnije zaći.
Prognoza izgleda bolje ali kraće će se spavati.
« Zadnja izmjena: 12.02.2019. u 08:57:13 sati od ediglavas »

Offline Vger

• Deimos
« Odgovori #56 u: 24.02.2019. u 01:36:56 sati »
Trebamo počet nabavljat električne potkošulje i štrample :)

Offline ediglavas

• Phobos
  • **
« Odgovori #57 u: 16.04.2019. u 11:37:17 sati »
Zaista treba izaći teleskopom i pričati s ljudima.
Osim što im pokažeš galaksiju i kratere na Mjesecu, čuješ i zanimljivih pitanja, zapravo zaprepašćujućih pitanja.
Tako me čovjek koji je pomorac, kapo, pričao je da je doživio pomrčinu Sunca u Indoneziji i vidio rep komete, davno, iz aviona, pitao da zašto se ne vidi da se galaksija vrti (ima spiralne krakove i ne vidi se da se kreću). Zna dovesti brod iz Šangaja u Miami a nema ni najmanji pojam o tome koliko je galaksija velika i šta bi od nje ostalo kad bi odavdje makar za trenutak vidjeli da se (o)kreće.
Sinoć se mogao gledati samo Mjesec (i pokoja dvojna zvijezda) a kako sam obećao to gledanje bio je zadnji čas da se to ostvari (Max 102, az pronto, sp 32 mm, sp 15 mm, baader dados 10 mm, 15 km van Pule).
Iz kolekcije neočekivanih pitanja: kako to da je Mjesec toliko bliži Zemlji od Sunca (odgovor na prijašnje pitanje) a svijetli toliko manje? Najprije krenem objašnjavati pa shvatim da čovjek misli da Mjesec ima vlastiti izvor svjetlosti (?!). "Znači, Mjesec je običan kamen?" bio je znak da smo tu temu prošli.
Ali ima pitanje na koja nisam znao odgovor - osmogodišnje dijete: da li je Veliki medvjed tata ili mama Malom medvjedu?
« Zadnja izmjena: 16.04.2019. u 11:49:01 sati od ediglavas »

Offline Sabina

• Phobos
  • **
  • Spol: Ženski
« Odgovori #58 u: 16.04.2019. u 12:00:23 sati »
Edi, ove tvoje crtice s promatranja me uvijek oduševe.  *pljesk*  Kao da ćaskamo na pivici pa prepričavaš. *da*

Offline Arkturus

• Deimos
  • I don't believe in the no-win scenario
« Odgovori #59 u: 16.04.2019. u 12:28:20 sati »
Da, sreo sam se sa sličnim pitanjima gdje ljudi ne znaju čak i općeobrazovne stvari. Čak i visoko obrazovani. Čak i oni starije generacije (da ne pričamo o mladima). Pretpostavljam da bi razlog mogao biti puka preopterećenost informacijama. *jok* Filtriranje podataka koji su za hard (jer mogu koristiti) i onih koji nisu potrebni u konkretnom poslu. Najčešće pitanje za koje si misliš da je osnova obrazovanja je: A kako to da Mjesec vidimo danju? *zbunj*  To sam više puta čuo od vrlo inteligetnih ljudi. Jednostavno, nisu u tom filmu i nije im jasno.
Ovo pak s dimenzijama galaksije i udaljenostima sam primijetio da i astronomi pucaju po šavovima. Lakše je napisat na papir 10 na x-tu nego si predstaviti što to znači. Mnoge zaboli glava *ajme* i ne žele o tome tako razmišljati.
I to „pa zar je Mjesec običan kamen?“ ja bih pred dvadeset godina rekao: „Da nalik tvom mozgu. Di ti je opće obrazovanje?“ *lupi* Danas mi je jasno da su ljudi prisiljeni s harda brisati neke podatke jer dolazi previše novih. Valjda.
Ovo sve su jako lijepi primjeri našeg doba.
A klinci su zakon.  *gore* Njima je gušt objašnjavati. I sasvim logično je da klinac od 8 godina postavi takvo pitanje jer ako je medvjed veliki onda on mora biti tata ili mama malom medvjedu. I je, ali po mitologiji, ne zato jer je ovaj veliki, a onaj mali. Djeca su prva liga. *da* *srce*