Autor Tema: Zgode i nezgode na snimanjima :)  (Posjeta: 1512 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jed2i

• Io
Zgode i nezgode na snimanjima :)
« u: 18.01.2019. u 10:02:25 sati »
Dragi forumaši, vani pada snijeg, vrijeme je užas.... ajmo napisati svoje nezgode sa snimanja, dakle ono čisti šlamperaj da se malo nasmijemo :)

Who would like to go first? :D

Offline Astrobobo

• Pan
  • *
  • Spol: Muški
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
Odg: Zgode i nezgode na snimanjima :)
« Odgovori #1 u: 18.01.2019. u 11:08:08 sati »
Mora li biti n a snimanjima?  *hm*

Jednom davno sam otišao na Messierov maraton u Višnjan bez protuutega za teleskop. Naravno, skužio sam tek kad sam bio tamo. Korado mi je donio nekakav čekić kojeg smo nekako zavezali za montažu  :-D Nije bilo dovoljno, ali bolje nego ništa! Mislim da sam uspio naći 60tak objekata, umro sam od pridržavanja teleskopa, kičma me užasno boljela jer sam uglavnom puzao po podu budući da sam tada još imao 120mm akromatski refraktor...od tada nikad ne zaboravljam protuutege. Obično zaboravim nešto drugo  *zubo*
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #2 u: 18.01.2019. u 11:10:44 sati »
Otišao na promatranje jednom bez tražioca. Dobio popizditis :(

Offline Jed2i

• Io
« Odgovori #3 u: 18.01.2019. u 11:30:53 sati »
Mora li biti n a snimanjima?  *hm*

Jednom davno sam otišao na Messierov maraton u Višnjan bez protuutega za teleskop. Naravno, skužio sam tek kad sam bio tamo. Korado mi je donio nekakav čekić kojeg smo nekako zavezali za montažu  :-D Nije bilo dovoljno, ali bolje nego ništa! Mislim da sam uspio naći 60tak objekata, umro sam od pridržavanja teleskopa, kičma me užasno boljela jer sam uglavnom puzao po podu budući da sam tada još imao 120mm akromatski refraktor...od tada nikad ne zaboravljam protuutege. Obično zaboravim nešto drugo  *zubo*

E to se traži, snađi se druže :D

Spremim se na snimanje, nismo išli daleko, 2-3 sata vožnje samo :D
Dođem, raspakiram sve, vani ugodna temperatura, -8 (minus osam) a ja bez produžnog usba za laptop, nemrem bit u autu, moram biti vani kod teleskopa, ne bi bio problem da sam ponio punjač za laptop :D uglavnom, baterija odlepršala u roku pol sata na toj temperaturi :)

Drugi put, dođem, raspakiram sve, zaboravim usb to serial :(

Treći put, zaboravim laptop punjač, a baterija je već bila na izdisaju :( nemam kak kontrolirat kameru jer sam imao samo ccd taj put

Četvrti put, napravim si plan kaj ću snimat, prekontroliram sve, sve je super, sve imam....dođem na lokaciju i bum.... nema 48 to 42mm adaptera :)

Od tad sam pametniji, napravio sam si zalihu tih sitnih pizdarija, imam checklistu i nabavio sam laptop koji izdrži snimanje cijelu noć da strusi samo 50% baterije :)

A pretprošlo ljeto, dođem na Škorića brdo prvi put i ono, oduševljen sam bio...noć fenomenalna a meni guiding nikad lošiji, phd nekak kasni....baš užasno čudno
uglavnom sutradan sam skužio da je problem bio u Windows updateu koji se potiho radio instalaciju u pozadini, potpuno je razvalio guiding, bio je neprecizniji nego sa ugašenim guidingom

Od tad, dan prije uvijek forsiram update, onda mi sve odradi tako da sam na dan snimanja miran

Offline hrast

• Važna osoba
  • Phobos
  • *
« Odgovori #4 u: 18.01.2019. u 14:51:42 sati »
Mislio sam da sam dobro pritegnuo šerafe koje drže OTA na montaži  *zubo* (newton 10'' + eq6)

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #5 u: 18.01.2019. u 15:02:53 sati »
sjećam se toga
Tup-tup-tup-tuuup tuuup

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Pan
  • *
« Odgovori #6 u: 18.01.2019. u 15:24:54 sati »
Mislio sam da sam dobro pritegnuo šerafe koje drže OTA na montaži  *zubo* (newton 10'' + eq6)
Uuuu ružno  *šok*
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet, Slađan - OMC140 Maksutov
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc

Offline Astrobobo

• Pan
  • *
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #7 u: 18.01.2019. u 15:33:21 sati »

Bar nisi autom prešao preko teleskopa...dakle stavljao sam stvari u gepek, sjeo u auto, ubacio u rikverc...  *šok* *šok* *šok* Sreća u nesreći, nastradala je samo kartonska kutija!
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline Jed2i

• Io
« Odgovori #8 u: 18.01.2019. u 15:36:08 sati »
ufff :)

Pred 2 dana sam išao isprobat iz grada zwo 48mm uc/ir filter na full spectrum 5dmk2 kojega imam...
Izvadim skytracker, stavim na balkon, složim smc takumar 200mm na canona, fokusiram, uperim na rosettu, nariktam daljinac da snima....sve super....
Dođem za sat i pol, snimim s kartice na komp sve fotke i pregledam ih
hmmmm nekak su mi mračne
Pogledam objektiv - blenda 22  *hopla*

Offline MrWorf

• Moderator foruma
  • Pan
  • *
  • To ti je tak!
« Odgovori #9 u: 18.01.2019. u 15:41:32 sati »
Jao što se sve nama nije dogodilo... Pogotovo Boskiju, on bi mogao tih zgoda napisati da bi bilo deblje od Biblije... Meni je jednom puko kabel za napajanje montaže od hladnoće. Sva sreća pa je Beorn imao jedan ekstra i spasio je situaciju. A na prvo astrofotkanje ikad sam došao bez SD kartice.
-SW 250/1200, EQ6 Pro
-SW 105/500 akromat
-Okulari 1.25": 8-24mm zoom, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom Modan
-Canon 1300D
-Canon 600D sa Magic Lanternom
-ZWO ASI-120 MC
-EF 50mm F1.4, 18-55mm, 90-300 mm

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Pan
  • *
« Odgovori #10 u: 18.01.2019. u 15:51:00 sati »
Aj za početak... prvo usjeveravanje drift metodom.  *ritmika*

Losmandy GM-8 montaža. Odradio usjeveravanje polarscopom, ali idemo to dovest do savršenstva drift metodom.
Imam križni okular i treba pratiti kako se kreće zvijezda u okularu na dva različita dijela neba.
Malo se brže kreće zvijezda, ali ok... biće sam se ipak polarskopom loše usjeverio...
Radim za to propisane korekcije, ali kretanje zvijezde je sve gore i gore... Usjeveravanje katastrofa.
I tako dobrih pol sata pokušaja na različitim dijelovima neba.

Da bih na kraju, već iznerviran i spreman da odustanem skužio da sam RA kabel uključio u DEC i obrnuto.  :-D :-D :-D

Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet, Slađan - OMC140 Maksutov

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #11 u: 18.01.2019. u 15:57:51 sati »
Aj za početak... prvo usjeveravanje drift metodom.  *ritmika*

Losmandy GM-8 montaža. Odradio usjeveravanje polarscopom, ali idemo to dovest do savršenstva drift metodom.
Imam križni okular i treba pratiti kako se kreće zvijezda u okularu na dva različita dijela neba.
Malo se brže kreće zvijezda, ali ok... biće sam se ipak polarskopom loše usjeverio...
Radim za to propisane korekcije, ali kretanje zvijezde je sve gore i gore... Usjeveravanje katastrofa.
I tako dobrih pol sata pokušaja na različitim dijelovima neba.

Da bih na kraju, već iznerviran i spreman da odustanem skužio da sam RA kabel uključio u DEC i obrnuto.  :-D :-D :-D

A jesi ti ono s Todorom i Davorom išao na Messierov maraton u Višnjan pa ste mislili da na GPS uređaju "S" je kratica od "Sjever"?

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Pan
  • *
« Odgovori #12 u: 18.01.2019. u 15:59:18 sati »
A jesi ti ono s Todorom i Davorom išao na Messierov maraton u Višnjan pa ste mislili da na GPS uređaju "S" je kratica od "Sjever"?
Aha   :-D :-D :-D

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Pan
  • *
« Odgovori #13 u: 18.01.2019. u 16:00:20 sati »
Ima cijela priča o tome na starom AF-u

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #14 u: 18.01.2019. u 16:00:36 sati »
Sva sreća pa je Istra lijepa i prostrana...