Autor Tema: Zgode i nezgode na snimanjima :)  (Posjeta: 1591 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Pan
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Zgode i nezgode na snimanjima :)
« Odgovori #15 u: 18.01.2019. u 16:02:49 sati »
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet, Slađan - OMC140 Maksutov
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #16 u: 18.01.2019. u 16:05:06 sati »
Pa taj tekst je čisto zlato

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Pan
  • *
« Odgovori #17 u: 18.01.2019. u 16:13:00 sati »
Ove godine je 10ta godišnjica... treba to ponovit  *ritmika*
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet, Slađan - OMC140 Maksutov
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc

Offline hrast

• Važna osoba
  • Phobos
  • *
« Odgovori #18 u: 18.01.2019. u 18:12:04 sati »
Bilo je to u početku moje astrofoto karijere.

Fino ja posložim opremu, fotkam ovo ono... U međuvremenu sam cvikse odložio na jedan od kofera.
Ajmo spremanje. Sve posložim u auto i palim auto. Al mi fale cvikse.
Vratim se do lokacije gdje je bio teleskop i jedvice uočim naočale zabijene u zemlju. Stalko ispalo, sve popigano. Ajde, ponešto znam o kolimaciji *zubo*, pa sam kolko tolko ispravio okvir, stavio leću i to je to.

Ali to ne bi bio nešto događaj za pamćenje da to nisam ponovio sutradan. TOČNO IDENTIČNA SCENA (osim drugih astrofoto ciljeva :-D).

Offline Arkturus

• Deimos
  • I don't believe in the no-win scenario
« Odgovori #19 u: 18.01.2019. u 21:50:39 sati »
Ponovit ću ono što sam napisao negdje na starom forumu, a zamišljam da vidim u toj zgodi Michaela Palina.

Raspakiram teleskop na Krku usred krša, nigdje nikoga, sve lijepo montiram, čekam da se potpuno smrači, kad iz stijena i makije izlazi čoban s ovcama.
Prolazi pored mene, pogleda me i kaže: "Aha, došli ste ovamo promatrati jer je tu manje svjetlosno zagađenje".
Ja nijemo gledam za njim, potpuno nesvjestan što se to dogodilo, dok nije nestao s ovcama među stijenama.

Offline Astrobobo

• Atlas
  • **
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #20 u: 19.01.2019. u 09:21:20 sati »
Raspakiram teleskop na Krku usred krša, nigdje nikoga, sve lijepo montiram, čekam da se potpuno smrači, kad iz stijena i makije izlazi čoban s ovcama.
Prolazi pored mene, pogleda me i kaže: "Aha, došli ste ovamo promatrati jer je tu manje svjetlosno zagađenje".
Ja nijemo gledam za njim, potpuno nesvjestan što se to dogodilo, dok nije nestao s ovcama među stijenama.

Vrhhhhh  :-D :-D :-D
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Atlas
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #21 u: 19.01.2019. u 09:41:10 sati »
Da, meni je to poput nekakve Davorove karikature. *da*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA |

Offline ediglavas

• Deimos
« Odgovori #22 u: 19.01.2019. u 12:18:45 sati »
A da, imao sam i ja zgodu s naočalama. Na jednom od prvih PGSP-ova, nakon promatranja krenem spremati stvari, okulari i finder u kutiju, cijev (300/1200) na zadnje sjedište, otvorim prtljažnik, koji naravno ima isključena svjetla stavim drveno postolje i krenem prema Muljavi. Nešto mi čudno s perspektivom ali, valjda se nisam privikao na svjetlo i drveće. Ipak shvatim da nemam naočale. Kod Muljave dole provjerim - ima ih, ispod 15 kg drva... Kako su i kada dospjele na dno prtljažnika to nisam uspio shvatiti.
Druga zgoda mi je oduzela lijepu večer. Odem na poziciju, 35 km vožnje, hladno ali bez vlage, izvučem postolje, kutiju s okularima, stolice, postavim ogledalo - kad - nisam uzeo šipke za spojiti dolnji dio s držaćem sekundarnog i fokuserom.
A, već si došao? Oblaci? A šta da kažem...
« Zadnja izmjena: 19.01.2019. u 12:21:21 sati od ediglavas »

Offline Šegi

• Deimos
« Odgovori #23 u: 19.01.2019. u 14:18:47 sati »
Ima svašta i iz doba klasičnog filma... za one koji nisu iz tih vremena, korekcije praćenja su se radile ručno držeći zvijezdu u centru nitnog križa (obrnuto nego danas, teleskop za praćenje je bilo poženjno da ima puno dulji fokus nego objektiv kojim se snima kako bi na vrijeme odradili korekciju, a ne kao danas 1/4 fokusa objektiva što je dovoljno za PhD), a ekspozicije su bile od nekih 15-ak minuta na više. Film smo rezali na nekih 15-20 snimaka, i sjećam se eksperimenata s natezanjem osjetljivosti filma raznim tehnikama tokom razvijanja.

Jednom prilikom smo testirali šta se zbiva kad se temperatura razvijača digne (Ilford nešto nešto, sjetit ću se kako se zvao), i prvi test je bio ohrabrujući - kao da je osjetljivost filma u konačnici zaista ispala veća! Ponukani uspjehom, nastavili smo u tom smjeru, ali drugi test je bio malo preoptimističan: "mrvicu" smo pretjerali s temperaturom razvijača i emulzija se velikom dijelom odlijepila s folije...  negativi su izgledali kao one po rubu spaljene/zgužvane karte zakopanog blaga *zubo* *zubo* *zubo*

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #24 u: 19.01.2019. u 15:47:19 sati »
Prvi put na Petrovoj gori (davnog siječnja 2007.) s Hrastom. Mrak kakav nikad nisam doživio, zvijede bliješte, za Arktura mislim da je Jupiter itd...
U svom tom mraku puhne lagani vjetrić i ponese neku vrečicu prema meni. Čujem nešto da šušti, ide prema meni, na podu samo siva silueta. Krenuo sam panično vikati na tu tvorevinu "Marš! Marš! Marš"...
Hrast je dotle sa strane stajao i umirao od smijeha...
A kak je on te noći auto upalio tek, jao. To je bio doživljaj.

Offline Astrobobo

• Atlas
  • **
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #25 u: 19.01.2019. u 18:21:33 sati »
Da, meni je to poput nekakve Davorove karikature. *da*

A gdje je Davor i karikature?  *jok* *bu*

Nego...dogovorili se mi tako za promatranje leonida kad je u Europi trebao biti maksimum, mislim da je 2001., ne znam točno. Dakle prognoza je 2-3 TISUĆE meteora na sat! Vremenska prognoza - za rezat žile. Dogovorismo se da ajmo na Hvar, naajveća je šansa da bude vedro...i fakat, doslovno cijela Europa je bila tada (11. mjesec) u oblacima. Maksimum leonida traje tek par sati. Long story short, dođemo u Brusje, idemo se instalirati na neko igralište, ograđeno žbicom ko u logoru. Kroz rupe u oblacima, doslovno je bilo 80% naoblake, brojimo meteora kao da su perzeidi, dakle KROZ RUPE! I kad se zatvorilo nebo, idemo van igrališta, ekipa upada u moj Punto, izlazimo iz konc logora, aaaaaali vrata se zatvaraju direkt na stražnja vrata Punta, rupetina, uništen auto, kaj bum reko starcima...uh.

No sljedeće jutro, idemo do Hvara (grada) na šetnju i cugu. Kroz rupe od oblaka smo vidjeli fakat puno meteora. Cesta od Brusja do Hvara je...onak...uska je blaga riječ. Pada sitna kiša, više liči na bob stazu nego na cestu. Naravno, na prvom zavoju proklizavam i iz suprotnog smjera ide fićek u kojeg se ravno zabijam. Punto je skršen, lik viče "moj Fićooooooo" dok mu kćer krvari iz nosa sa zadnjeg sica...otišli smo do Hvara gdje nas je pregledala doktorica Divna Lizatović (ne zajebavam se), Punto je došlepan u Split na popravak, ja još uvijek imam traume od kočenja, tako dobre leonide nećemo vidjeti još desetljećima, a ako mi ne vjerujete, evo i fotografije...
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Atlas
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #26 u: 19.01.2019. u 19:07:15 sati »
Prvi put na Petrovoj gori (davnog siječnja 2007.) s Hrastom. Mrak kakav nikad nisam doživio, zvijede bliješte, za Arktura mislim da je Jupiter itd...
U svom tom mraku puhne lagani vjetrić i ponese neku vrečicu prema meni. Čujem nešto da šušti, ide prema meni, na podu samo siva silueta. Krenuo sam panično vikati na tu tvorevinu "Marš! Marš! Marš"...
Hrast je dotle sa strane stajao i umirao od smijeha...
A kak je on te noći auto upalio tek, jao. To je bio doživljaj.

Tu je ta priča. :-)

A gdje je Davor i karikature?  *jok* *bu*
...

Neki članovi sa starog foruma se nisu registrirali ovdje tako da su najvjerojatnije odustali od daljneg druženja s nama i od astronomije. :-(

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA |

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #27 u: 19.01.2019. u 20:24:03 sati »
Nego...

Yikes, dobro da nije bilo nekih povreda

Offline Astrobobo

• Atlas
  • **
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #28 u: 20.01.2019. u 07:30:49 sati »
Yikes, dobro da nije bilo nekih povreda

Kćer para iz fićeka je imala prijelom nosa s pomakom, što je teža tjelesna povreda. Srećom smo vozili polako.

Offline Sabina

• Phobos
  • **
  • Spol: Ženski
« Odgovori #29 u: 21.01.2019. u 08:57:29 sati »
...

Nego...dogovorili se mi tako za promatranje leonida kad je u Europi trebao biti maksimum, mislim da je 2001., ne znam točno.
...

Sjećam se. To je bilo '99 (a piše i na fotki automobila). Ceste na Hvaru su bile baš jako uske.  *zbunjeni*
Ja sam se vratila sa Vjekom u Zg dan ili dva prije tebe tak da mi je taj Hvar ostao u baš lijepom sjećanju.  *da*