Autor Tema: Zgode i nezgode na snimanjima :)  (Posjeta: 1177 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sabina

• Phobos
  • **
  • Spol: Ženski

Offline zac

• Deimos
  • Spol: Muški
  • Još uvijek spor, ali ide...
    • ŽACove web stranice
Odg: Zgode i nezgode na snimanjima :)
« Odgovori #31 u: 21.01.2019. u 09:59:23 sati »
Ha, ha, evo jedne moje:

Bilo jednom davno (zaista) kad su pračenja bila skupe egzotične mašine, pa sam se igrao s izradom Škototrona (ili barndoora, kako tko voli). I tako složim ja makinu, sve lijepo namjesitm, odoka (tak je to išlo) po rubu šarki naciljam Sjevernjaču  i idemo, 10 min test ekspozicija, naravno na film. Drugi dan razvijanje, fisksiranje sušenje, a onda veselje. Tako lijepe duge tragove zvijezda rijetko kad sam snimio sa 10 min. Naravno, okretao sam vijak za pračenje u krivom smjeru pa sam umjesto pračenja dobio 2x brzinu micanja zvijezda. Cool!

T: 23 cm MAK, klasični refraktori 6-12,7 cm
DVO: 6x30 Kowa, 10x50 Bresser, 20/32x88 TS
M: EQ6, alt-az vlastita izrada
K: Canon EOS i nešto leća

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Kalisto
  • *
« Odgovori #32 u: 21.01.2019. u 13:31:06 sati »
Prije 5-6 godina sam išao fotkati sa jednog brijega iznad Ražnja. Izvadio opremu posložio sve i krenuo sa fotkanjem.

Nakon sat vremena prvo čujem šuškanje, a onda i ugledam na 20tak metara par očiju kako se na putu kod ulaska na plato pomiču lijevo desno.
Osvijetlim ih naglavnom svjetiljkom, a osim dva oka pojavi se i tijelo jednog fino velikog i nervoznog jazavca.

Očito sam mu stao na put kojim redovno prolazi i promišljao je dal da me zaobiđe nekako ili da samo prođe.
Što može imat jazavac - 10-15 kila, a ja sam masa od 100.
I krenem ga ja potjerati. Zavičem... on me pogleda a onda nastavi još nervoznije lijevo desno.

Nema druge nego pokazati svoju moć... I krenem ja prema jazi toptajući nogama...i vičući.
Kadli jazo, kad sam došao na 15m od njega, odluči da je vrag odnio šalu i krene prema meni.

Pogodite ko se prvi ustrtario  :-D :-D :-D
Za 2 sekunde sam bio u autu. A jazo je samo lagano prošetao između auta i opreme.

Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet, Slađan - OMC140 Maksutov
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc

Offline Jed2i

• Io
« Odgovori #33 u: 22.01.2019. u 08:48:44 sati »
Jazavci su opaki....
Moj stari ima jazavčara, sad je već stari, ima preko 11 godina, al taj je bio lud na jazavce, jednom je uletio u šaš i vratio se natrag krvav i blatnjav, njemu nije bilo niš a jazavac je pošteno šepao

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Pan
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #34 u: 29.01.2019. u 20:09:26 sati »
Bilo je to u početku moje astrofoto karijere.

Fino ja posložim opremu, fotkam ovo ono... U međuvremenu sam cvikse odložio na jedan od kofera.
Ajmo spremanje. Sve posložim u auto i palim auto. Al mi fale cvikse.
Vratim se do lokacije gdje je bio teleskop i jedvice uočim naočale zabijene u zemlju. Stalko ispalo, sve popigano. Ajde, ponešto znam o kolimaciji *zubo*, pa sam kolko tolko ispravio okvir, stavio leću i to je to.

Ali to ne bi bio nešto događaj za pamćenje da to nisam ponovio sutradan. TOČNO IDENTIČNA SCENA (osim drugih astrofoto ciljeva :-D).

Našao foto dokaze

Offline Jed2i

• Io
« Odgovori #35 u: 30.01.2019. u 10:12:28 sati »
Još dobro izgledaju :D

Inače, spremite se na još dosta kiše....
Došao mi električni romobil i došla mi je planetarna kamerica, tj kamera usb 3.0 modul koju sam pretvorio u planetarnu kamericu  :-D :-D :-D

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Kalisto
  • *
« Odgovori #36 u: 30.01.2019. u 11:41:44 sati »
I bude kiše...  :-(
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet, Slađan - OMC140 Maksutov

Offline Jed2i

• Io
« Odgovori #37 u: 30.01.2019. u 12:24:14 sati »
Sad neću više ništa naručivat pa se nadam nekom razvedravanju :D

Offline zac

• Deimos
  • Još uvijek spor, ali ide...
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #38 u: 13.06.2019. u 12:58:51 sati »
evo još: neku noć krenem malo isprobavat neke filtere, pa odradim vidljivo, plavo i krenem u IC. A slike sve izgledaju ko darkovi, ni mi jasno, pa skidam leću, gledam je li fotić dela i sve ostale monade, i nakon svega sine mi :) zel sam obični fotić, sa originalnim filterom unutra. OK, sad svi znamo: IC blokada kod canona je zbilja dobra :)

T: 23 cm MAK, klasični refraktori 6-12,7 cm
DVO: 6x30 Kowa, 10x50 Bresser, 20/32x88 TS
M: EQ6, alt-az vlastita izrada
K: Canon EOS i nešto leća

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Kalisto
  • *
« Odgovori #39 u: 13.06.2019. u 13:24:44 sati »
 *tu* :-D :-D :-D

Offline Vulisha

• Deimos
« Odgovori #40 u: 13.06.2019. u 14:04:21 sati »
evo još: neku noć krenem malo isprobavat neke filtere, pa odradim vidljivo, plavo i krenem u IC. A slike sve izgledaju ko darkovi, ni mi jasno, pa skidam leću, gledam je li fotić dela i sve ostale monade, i nakon svega sine mi :) zel sam obični fotić, sa originalnim filterom unutra. OK, sad svi znamo: IC blokada kod canona je zbilja dobra :)

I filter nije losa kopija ocito *zubo*

Offline Adri

• Phobos
  • **
« Odgovori #41 u: 20.06.2019. u 12:23:05 sati »
Otisao na tropski otok na juznoj polutci sa homemade 8" dobsonom. Kad sam dosao, shvatio sam da sam izbusio krivo rupe za spojiti UTA na trusseve  *zubko* nisam fokus mogao postici.
Sva sreca da je susjed tamo imao busilicu pa je vec drugu vecer promatranje bilo success  :-)
« Zadnja izmjena: 20.06.2019. u 12:25:48 sati od Adri »