Autor Tema: C11, kolimacija  (Posjeta: 382 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bojan

• Kalisto
C11, kolimacija
« u: 28.02.2019. u 04:55:16 sati »
Kad sam lovio i slikavao Sirius-B s mojim C11, Bobo je onak usput prokomentirao kolimaciju..
Nije mi to dalo mira pa sam ovih dana malko procesljavao web i nasao na CN pitanje/komentar bivseg vlasnika o tome.... 4mm offset za sekundar nije malo...
Naravno, nemam namjeru to potezati s njim jer mi je rekao da je skop bio u Celestron-u na podesavanju prije nego je prodan (i jer mi ga je dao za skoro pol cijene , ~600EU iako mi nije eksplicitno spomenuo sve detalje.... mozda zato je jer je primopredaja bila dosta kaoticna zbog nenajavljenog pojavljivanja na sceni trece osobe/kupca.. tako da je sve skupa moglo zavrsiti i drukcije), ali sam ipak odlucio provjeriti i eventualno napraviti ono sto je on spomenuo u svom postu (srediti mehanicko-opticku kolimaciju prema ovoj stranici).   
Jer, iako vizualno sve izgleda OK prije i/ili poslije fokusa, difrakcioni prstenovi ne izgledaju idealno (iako je svaki put bilo dosta turbulencija i u cijevi  i u atmosferi tako da nije bilo lako procijeniti sta se tu dogadja i u kojoj mjeri).
Uostalom, kad sam jos davnih '80-tih proslog stoljeca slozio moj 10" Newt (koji je sad u Ballarat-u), nisam dobro podesio flandju za fokuser, pa, iako je kolimacija bila moguca, imao sam problem sa tilt-om... tako da sam prije 10 godina sve skupa rasturio i ponovo sastavio, taj put uz pomoc lasera - tako da je to sad OK, bolje je podesen od kupovnih....

Da li je netko radio takve stvari svojim STC-ima? Zanimala bi me iskustva i rezultati od tog..
« Zadnja izmjena: 28.02.2019. u 09:59:44 sati od bojan »
amater

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Atlas
  • *
  • Spol: Muški
Odg: C11, kolimacija
« Odgovori #1 u: 28.02.2019. u 12:16:59 sati »
Meni na C11 na obodu imaju vijci kojima se može regulirati centriranost korektorske ploče, a time i sekundara. i rekao bih da ima prostora za pomak upravo tako 3-4 milimetra. Auriga i ja smo otvarali moj C11 zbog problema gubitka kolimacije i ispostavilo se da su ti vijci bili potpuno otpušteni pa je korektorska ploča šetala. Da imam Starizona reducer/flattener/coma corrector onda bi pomoću tih vijaka radio korekciju položaja sekundara.
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm APO triplet, Slađan - Orion UK OMC140 Maksutov
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan belt mod, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc, ZWO ASI290mc

Offline bojan

• Kalisto
« Odgovori #2 u: 28.02.2019. u 21:10:33 sati »
Meni na C11 na obodu imaju vijci...
Ti vijci nisu standardni? ti si ih stavio? izgleda Celestron stavlja samo plutene podmetace, bez dodatnog podesavanja (ja sam ih mislio zamijeniti sa teflonskim plocicama. Dodatno podesavanje najlonskim vijcima mi se cini dobra ideja :-) ).
Prema tim stranicama izgleda da je problem Celestronove proizvodnje u centricnosti OTA cijevi i zadnjeg poklopca, ili centricnosti tog poklopca i onoj unutrasnjoj cijevi po kojoj se vozi zrcalo... (dakle u kontroli kvalitete u procesu proizvodnje) i nemogucnost kolimacije samog zrcala (koje je zalijepljeno silikonskom gumom za nosac... tipicni "cost reduction exercise".. oni sigurno znaju kako se to moze napraviti kako spada ali im management ne da jer treba maksimirati profit, pa je zrtva konacni kvalitet proizvoda).
Nisu tu neke velike tolerancije u pitanju, ali kako Gary kaze u svom postu na CN, inace odlicna optika se zbog lose dizajnirane mehanike ponasa samo kao dobra optika.
Ne znam, nemam sad momentalno vremena za sve te stvari koje bi trebalo napraviti, pripremam se za otkaz u firmi penziju pa prakticki zivim na dva mjesta (Melbourne i Ballarat).. pa momentalno samo skupljam informacije, ideje i ekipiram se alatima...
amater

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Atlas
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #3 u: 01.03.2019. u 13:09:09 sati »
Ne, to su tvornički vijci. Možda zadnje serije u zadnjih par godina idu s njima. Nisam jučer uspio poslikati. Možda večeras.
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm APO triplet, Slađan - Orion UK OMC140 Maksutov
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan belt mod, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc, ZWO ASI290mc

Offline bojan

• Kalisto
« Odgovori #4 u: 02.03.2019. u 00:11:32 sati »
Moj C11 XLT je 5~6 godina star...
amater