Autor Tema: Electronically-assisted astronomy (EAA) - prvi koraci  (Posjeta: 4829 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DrazenD

• Deimos
  • EAA linčina
Electronically-assisted astronomy (EAA) - prvi koraci
« u: 01.04.2019. u 15:16:25 sati »
Pozdrav ekipa, evo prvi moj post...

Tražio sam po forumu, ali nisam vidio do sad bavi li se tko sa EAA (možda se nekako drugačije to zove u nas) . Znači koncept je da se uz pomoć kamere uživo gleda kroz teleskop na ekranu laptopa.
Osim što je kamera jako osjetljiva, software omogućava i konstantan LiveStacking fotografija i tako omogućava efekt produženja ekspozicije (recimo slaže 20 snimaka po 8sekundi). Rezultat je da u biti već nakon par frejmova vidite ono što ne bi mogli u okularu, a nakon minute imate lijepu sliku DSO objekata. To sve ide uživo i kontinuirano, tako dok se igrate postavkama on slaže sve bolju i bolju sliku.

Znači EAA je negdje između vizualne astronomije i astrofotografije s tim da ne pretendira biti astrofotografija. Nisam znao gdje staviti ovaj post pa ako admini imaju bolje mjesto ili novu kategoriju :-))

Ovo je primjer onoga što sam ja uspio iz prvih par noći promatranja izvuči sa balkona 5km od centra Splita u popriličnom svjetlosnom zagađenju sa 100mm refraktorom i jednostavnom automatiziranom AltAz montažom. Ovo je izvađeno u nekom trenutku iz LiveStacka pa su zato brojevi random bez nekog plana...:-). Nikakva obrada na njima nije napravljena, osim onih postavki kad u SharpCapu pokušavam izvuči sliku na ekran nekako :-) + jača konverzija u jpg da je primi forum.

M101 - (39x8sec)
M42 - (31x8sec)
M51 - (51x8sec)
HamburgerGalaxy - (61x8sec)

Totalno početnički moj komentar...
Plusevi EAA:
Vidim objekte koje inace ne bi mogao (maglice, galaksije, sa ovim 100mm refaktorom potegnem bez problema zvijezde magnitude 14 vjerojatno i više)
Možemo ovo što vidimo lako poslati ženama/curama/mamama/braći/sestrama šta je uvijek fora

Minusi:
Nešto skuplja kombinacija (treba astro kamera i motorizirana montaža)
Kompliciraniji je setup (treba neki laptop i malo struje za taj laptop, neki stol za staviti laptop...)
Postoji krivulja učenja: dosta je deprimirajuće to kad tek pokreneš kameru a ništa se ne vidi jer nisi dobro postavio sve parametre kamere :-))), a u biti si od odličnog prikaza odvojen samo jedan mali pomak slidera

Neki zaključak: doživljaj je malo drugačiji, zvijezde su jednostavno ljepše u okularu ali doživljaj kad se svakih 8 sekundi ispred tebe otkrivaju novi detalji galaksije koju nema šanse da inače vidiš je jednako ispunjujući. Za većinu meta do sad mi je bilo dosta 2-3 minute ukupne ekspozicije,
Više od 10 minuta i rotacija slike je vec problem na ovoj AltAz montaži (na svim slikama je vidljiva blaga rotacija po rubovima, tj softver tu rubove zacrni)

Čekam flip mirror da mogu gledati kroz okular istovremeno dok je kamera nakaćena, da olakšam malo navigaciju po nebu.

Fotke se ne mogu ni blizu mjeriti sa ovim šta ekipa ovdje radi, ali meni je zanimljivo jer sve ide brzo i u biti mi je ovo zamjena/nadopuna za gledanje kroz okular.
Eto, to je to, ako se tko još bavi sa EAA pa da mi nabaci koji tips&tricks šta mogu bolje napraviti..

Trenutni moj setup je:
SkyWatcher StarTravel  102/500 na AZ GTe montaži
ZWO ASI224 astro kamera
SharpCap software na laptopu sa USB3.0
SkyWatcher ED80, C8 EdgeHD, StarTravel 102/500mm

ASI224, ASI294MC PRO, Celestron Reducer Lens .7x, SkyWatcher 0.85x ReducerFlattener, Explore Scientific tele extender x2

SkyWatcher AZ-EQ5, SkyWatcher AZGti

TeleVue Plossl 32mm, Explore Scientific 11mm 82, Meade Zoom 8-24mm

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Atlas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
Odg: Electronically-assisted astronomy (EAA) - prvi koraci
« Odgovori #1 u: 01.04.2019. u 15:36:10 sati »
Meni to nije kul, otić pod nebo i isključit se od svega je pola doživljaja, bilo to 1x ili 100x godišnje. Zato više ni ne promatran nešto ozbiljno iz dvorišta, jer ne mogu taj "zen" postić.

Offline DrazenD

• Deimos
  • EAA linčina
« Odgovori #2 u: 01.04.2019. u 16:24:11 sati »
@Acheron to ne sporim, ali jedno ne iskljucuje drugo. U biti, biti sam pod zvjezdama u nekom kršu među maslinama je poseban doživljaj. Skoro da ti ni ne treba teleskop,  skoro da teleskop dođe kao pas ljudima koji vole šetati, ono da drugi ljudi ne misle da sam skroz lud :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

ASI224, ASI294MC PRO, Celestron Reducer Lens .7x, SkyWatcher 0.85x ReducerFlattener, Explore Scientific tele extender x2

Offline guest

• Deimos
« Odgovori #3 u: 03.04.2019. u 11:53:39 sati »
Meni se ovo cini ekstra, pogotovo kad smo ovako na nekim mjestima jakog svjetlosnog zagađenja, a fotke s obzirom na praktički bez obrade su mi super i definitivno se vidi wau prema okularu

Offline c2

• Phobos
  • **
  • Spol: Muški
« Odgovori #4 u: 03.04.2019. u 15:06:55 sati »
That is the future  *zubo*

I go unseen.
All shall be revealed.

Online Astrobobo

• Atlas
  • **
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #5 u: 03.04.2019. u 17:13:48 sati »
Dobri rezultati! Meni je to fora, zapravo je odličan način za nekakva javna promatranja, bilo da to rade udruge ili škole za svoje učenike. Veći spektakl nego vizualno jer početnici još niti ne znaju gledati kako treba, a opet je "uživo".

Šteta je što onaj evscope (ili kako se već zvao) još uvijek nije dovršen, nego je očito papilova  :-(
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline guest

• Deimos
« Odgovori #6 u: 03.04.2019. u 19:38:49 sati »
Uf i to mi se cini mocno skroz, samo mu skocila cijena sa 999 na 1999 dolara.  Kazu da je  "December 2019 delivery" ali ako je ko tipican kickstarter projekt... ne ocekujem puno  *down*

Jap jap, ja mislim da je to budućnost teleskopa i baš je dobro za početnike, i tako ko što si rekao javna promatranja, reakcija moje cure je uvik "opet magla neka" a na slike sa bojama šta vi ovde slikate VAAAAU i na draženove uradke, pogotovo "uživo" bi bilo wow isto.  Ima mi neki vrhunski efekt ovo EV.

btw oduševljan sam jer mi to nije ni palo napamet do sad da bi moglo postojat, a kamo li da postoji :D
« Zadnja izmjena: 03.04.2019. u 19:47:28 sati od Vulisha »

Offline DrazenD

• Deimos
  • EAA linčina
« Odgovori #7 u: 03.04.2019. u 20:06:27 sati »
Je, taj vau efekt je pogotovo izrazen kod malo starijih.

Najmladjem (7) mi nije nesto, njemu je draze gledat mjesec ili maglicu kroz okular, ovo mu je ono “meh moga si bolju sliku izguglat” kad je vidi na ekranu laptopa :)))

Ništa, treba maknuti laptop i navidat jedan RPi sa ekranom na teleskop, pospajat ovo sve i to ti je kao ovaj kickstarter :)

Online Astrobobo

• Atlas
  • **
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #8 u: 03.04.2019. u 20:32:40 sati »
Uf i to mi se cini mocno skroz, samo mu skocila cijena sa 999 na 1999 dolara.  Kazu da je  "December 2019 delivery" ali ako je ko tipican kickstarter projekt... ne ocekujem puno  *down*

Bilo je u originalu december 2017...
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290MC, Nikon D5100 mod.

Offline Petar 65

• Phobos
  • **
  • Lovac na Messiere
« Odgovori #9 u: 03.04.2019. u 21:12:49 sati »
Ma jednostavno je nezamjenjiv onaj osjećaj kad zaviriš u okular i vidiš nešto, izgledalo ono lijepo ili ne, znaš da je to galaksija udaljena Bog zna kolko ly, a vidiš je svojim okom. *zubko*
SkyWatcher 70/900 EQ1 refractor

Offline ediglavas

• Deimos
« Odgovori #10 u: 03.04.2019. u 21:58:01 sati »
Pa zar nije jednostavnije i jeftinije donijeti teleskop, da ljudi vide kako izgleda pa pokazivati fotografije objekata na laptopu, s hubblea recimo.

Offline Beorn

• Arlecchino dello Cosmo
  • Moderator foruma
  • Pan
  • *
« Odgovori #11 u: 03.04.2019. u 23:14:49 sati »
Mi smo ovo htjeli raditi na javnom promatranju u Daruvaru prošle godine, ali nije nas nebo poslužilo... Bravo za trud i rezultat DrazenD
Teleskopi: Grond! - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet, Slađan - OMC140 Maksutov
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 6D, QHY5L-IIm, QHY5p-IIc

Offline guest

• Deimos
« Odgovori #12 u: 04.04.2019. u 15:38:38 sati »
Ma jednostavno je nezamjenjiv onaj osjećaj kad zaviriš u okular i vidiš nešto, izgledalo ono lijepo ili ne, znaš da je to galaksija udaljena Bog zna kolko ly, a vidiš je svojim okom. *zubko*

Pa zar nije jednostavnije i jeftinije donijeti teleskop, da ljudi vide kako izgleda pa pokazivati fotografije objekata na laptopu, s hubblea recimo.

Ma ima tu nešto ali je i lijepo vidjeti malo boja i detalja a znaš da to što si ti uperio si ti uperio tu sa zemlje, a ne hubble il neki astrofotograf, Draženova opcija sa flip mirrorom je još najbolja, ima jednog i drugog :D

Offline DrazenD

• Deimos
  • EAA linčina
« Odgovori #13 u: 07.04.2019. u 18:06:56 sati »
Evo još par pokušaja. Ovaj put double star Albireo, ovo je bilo na kraju te jedne sesije u 3 ujutro. Igranje samo sa histogramom bez promjene povećanja. Dobije se uživo baš lijepi efekt otkrivanja para, i bolji od npr. promjene zoomom jer je sve stalno u fokusu. Boje su dosta dobre.

Offline DrazenD

• Deimos
  • EAA linčina
« Odgovori #14 u: 07.04.2019. u 18:15:42 sati »
U petak sam imao obaveza pa sam samo sve nabrzinu podesio i ostavio da teleskop sam prati asteroid (2) Pallas i snima slike svakih minutu. Ovo je promjena pozicije asteroida nakon sat i četrdeset minuta. Bez obrade, samo dvije fotografije u DeepSkyStacker. Lijepo se vidi pomak. Gledam neki tool zgodni naći pa napraviti gif.

10.4 će Pallas biti u opziciji i proći samo 1.7 arcminuta od Eta Bootis (+2.7 mag), to bi mogla biti lijepa scena...