Autor Tema: Mount Pleasant - moja buduca zvjezdarnica  (Posjeta: 1993 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bojan

• Ganimed
Odg: Mount Pleasant - moja buduca zvjezdarnica
« Odgovori #45 u: 27.09.2019. u 12:43:24 sati »
Oh yes...
Slijedeci step je pomicni krov (zapravo najprije montiranje onih vodilica, pa onda ubacivanje okvira za valovite ploce...
Onda fiksiranje nosece konstrukcije, pa otvaranje krova...
Onda selim stup iz Melbourne-a i prisarafljujem ga na ovaj betonski.. I onda cekam otkaz iz firme  *zubo*
« Zadnja izmjena: 27.09.2019. u 12:45:34 sati od bojan »
amater

Offline bojan

• Ganimed
« Odgovori #46 u: 04.10.2019. u 00:21:14 sati »
Izgleda da je u zivotu najbitnija stvar timing.....  *šok*
Zakljucak nakon ovog oglasa  na iceinspace...
nema veze, idemo dalje kako je planirano.... jer, ruku na srce, moj sadasnji ROR koncept je ipak naj low-profile rjesenje, barem sto se tice susjeda i regulative u Victoriji..  koje nikako ne treba zanemariti, rizik je prevelik. 
amater

Offline ruka

• Deimos
  • Spol: Muški
    • CAT-CNC
« Odgovori #47 u: 04.10.2019. u 08:37:37 sati »
Vraga će ti to, to već osmoza napada.

Offline bojan

• Ganimed
« Odgovori #48 u: 04.10.2019. u 08:48:49 sati »
Pa da, to se i meni cini...
ROR bu sasvim OK. A kad puse vjetar, nema promatranja niti snimanja.
amater

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Atlas
  • *
  • Spol: Muški
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #49 u: 04.10.2019. u 21:02:14 sati »
Moja iskustva su ovakva, može se promatrati i kada puše vjetar. Pa čak i snimati. Vrlo rijetko puše toliko da je teleskop neupotrebljiv. Zidovi zvjezdarnice isto štite od direktnog udara vjetra. Recimo, više se osjeti kada na teleskop postavim projekcijski zaslon za Sunce jer na to onda dolazi kartonsko sjenilo i najlonska vreća za pravljenje sjene oko zaslona. No, ako stavim kameru ili fotić, trešenje je minimalno. Za vizualu nema problema, sve podnosi.

Isto tako, prostor i oprema se brzo akomodiraju na vanjsku temperaturu. Još sam stavio i sobni ventilator da puše u teleskope. Da imam kupolu, vrlo dugo bi trebalo da se temperature izjednače. Tako da svakako postoje prednosti roll-off krova. Kupola je u prednosti kod vjetra, ali to se kako sam naveo, vrlo rijetko događa. Djelomično je u prednosti i kod zasjenjivanja teleskopa, no ne u tolikoj mjeri da ne bih morao postavljati sjenila za sunce.

I naravno, kupola je vrlo komplicirana za izraditi što joj značajno podiže cijenu pa i o tome treba voditi računa. Što se tiče rošenja, kupola je opet u prednosti, no ja u zvjezdarnici imam obični fen za kosu i časkom posušim i ugrijem opremu dovoljno da se rosa ne stvara. Ionako tamo imam more utičnica pa je i to riješeno.

A o prostoru u zvjezdarnici da i ne govorim, ima ga više nego što bi ga bilo da imam kupolu. Ne moram se saginjati i biti pogrbljen. I dok mi teleskopi snimaju, mogu bezbrižno sjediti u zvjezdarnici i zvjerinjati očima ili dalekozorom po nebu, udobno zavaljen u fotelji. Da imam kupolu, to ne bih mogao raditi. :-)

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA |

Offline bojan

• Ganimed
« Odgovori #50 u: 06.10.2019. u 23:09:15 sati »
Moj glavni razlog za ROR ovakav kakav je sad i gdje je sad (Mpunt Pleasant, Ballarat) je sto mi je to najjednostavnije i najjeftinije a dovoljno dobro rjesenje.
- Za kupolu u principu treba dozvola ( a to znaci bar AU$2,000 + troskovi za nadzor + ko zna sta).
- Veliki problem za kupolu je vjetar ( na sadasnjoj lokaciji >100km /h ~jednom godisnje)
- Kopola moze biti problem za susjede ( a ja ne zelim takvu vrstu problema u zivotu)
Da sam znao za ovu kupolu ranije, svakako bi isao na to.. iako sam prije par godina prestao razmisljati o ovom modelu jer je pretijesna za moj 10" Newt (2.5m u promjeru.. zato sam dizajnirao svoj vlastiti geodome ø3m), a i cijena za novu/polovnu nije bila zanemarljiva (~10k$). Medjutim, za C11 je taman OK.. Pa bi se isplatili dodatni konstrukciski radovi za montazu.   

ROR ovakav kakav je sad ( i kakav ce biti) se ne vidi niti iz zraka niti sa zemlje (pa opcina niti susjedi ne treba nista znat o tome), ne dira se postojeca konstrukcija prostorije (grede u coskovima.. znaci ako se prostorija do sad  nije srusila i/ili bila otpuhana nece to biti ni od sad), i imam prostoriju 6x3m za opremu i spremanje iste, znaci zivotni prostor u kuci ce biti manje zatrpan stvarima...
Ovaj weekend sam pocistio poslije betoniranja, zalio beton ( iako to nije neophodno). Usput sam pronasao zasto i gdje mi voda ulazi u garazu - prostor ~15cm izmedju susjedove garaze i moje,  kanal je bio zatrpan liscem i zemljom pa se je voda prelijevala na moju stranu.. pa sam i to ocistio, tako da ce garaza i workshop od sad biti suh.   
Nisam pronasao odgovarajuce galvanizirane ploce (drzace za tracnice) u lokalnom Bunnings-u.. iako ih imaju u katalogu pa ih moram naruciti.
......
amater