Autor Tema: DIY T2 adapter za Canon EF  (Posjeta: 183 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jed2i

• Europa
DIY T2 adapter za Canon EF
« u: 13.04.2019. u 19:31:40 sati »
Budući da mi vjera zabranjuje da dam 700 kn za adapter, odlučio sam napravit svoj....a i zabavnije je kad nešto sam napraviš :)

Htio sam napravit T2-Eos EF adapter tako da mi stane i filterwheel budući da koristim samo mono kamere.

Treba vam Canon extension tube EF12 i jedan 42mm-67mm adapter
Prvo okrenete extension tube i skinete s njegove stražnje strane 4 šarafa s EF bajoneta, skinete i bajonet

Kad skinete bajonet, vidjet ćete 4 mjesta za šaraf, plan je probušiti jako precizno 42-67mm adapter tako da fino sjedne, da nema nikakav tilt/shift
42-67mm adapter paše na mjeru na extension tube tako da nema mjesta za ispravljanje grešaka.

U ovoj fotki možete vidjeti kak sam ja to napravio

Dakle, kvadratima sam označio stupić unutar kojega je navoj, gornji šaraf koji drži EF se šarafi u njega, također donji šaraf koji prolazi kroz 42-67mm adapter se isto tako šarafi u njega.
Budite jako jako precizni kod mjerenja ako ćete raditi ovakav adapter, potrebno je stvarno precizno zabušiti 4 rupe u 42-67mm adapteru

Nakon bušenja, malo sam ispolirao rupe da šaraf upadne unutra, i onda sam dodatno sve ispolirao tako da ništa ne grebe kameru, tj filterwheel kada se šarafi.

Gotov adapter

Zašto sam se odlučio raditi sam: Isprobao sam 3 različita adaptera, svi su imali play na EF bajonetu, objektiv se miče za cca milimetar i to me živcira
Canonov extension tube nema play i zato sam njega odabrao za ovu modifikaciju, konstrukcija je takva da se sve našarafi, tako da je to samo plus jer je adapter čvrst.
Eto, nadam se da sam nekome pomogao, ako traži sličnu stvar

Zaboravih, adapter je ukupno 12mm, moram dodati 5mm extensiona da mi bude točno 44mm do senzora kamere kada dodam filterwheel, ako želim biti baš picajzla, dodat ću 1mm extensiona zbog debljine filtera pa da bude pic pic :)