Autor Tema: Canon Mirror Lock  (Posjeta: 371 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zac

• Deimos
  • Spol: Muški
  • Još uvijek spor, ali ide...
    • ŽACove web stranice
Canon Mirror Lock
« u: 11.05.2019. u 20:43:46 sati »
Imam problem, izgleda da noviji Canoni serije 1000 (1100, 1200, 1300) nemaju tu opciju. Barem je nisam uspio nać ni na kameri a ni u manualu. Ima li netko od vas iskutva s time, možda sa nekim dodatnim firmware-om za kameru?

Thnx svima,

ŽAC
T: 23 cm MAK, klasični refraktori 6-12,7 cm
DVO: 6x30 Kowa, 10x50 Bresser, 20/32x88 TS
M: EQ6, alt-az vlastita izrada
K: Canon EOS i nešto leća

Offline D o m a g o j

• Deimos
Odg: Canon Mirror Lock
« Odgovori #1 u: 12.05.2019. u 11:29:14 sati »
Pozdrav!
Nisam neki expert ali imam 1100D  *zubo*.
Probaj sa Astrophotography tool (APT). Upravo promatrao što fotić radi na ekspozicijama >0,1s:
Prvo digne ogledalo, zatim čeka vrijeme koje si izabrao za "anti vibration pause", proizvede neki zvuk (kao da pomakne shutter, ali nisam ziher, ko što reko nisam expert), i otprlilike nakon trajanja zadane ekspozicije spusti ogledalo, a nakon toga još jednom "okine" ogledalo iz meni nepoznatog razloga. trajanje tog drugog okidanja ne mogu povezati s postavkom ekspozicije niti sa "bulb seconds" postavkom, to je uvijek oko 1-2s.

Pretpostavljam da je krajnji rezultat ekspozicija bez vibracija zbog ogledala.

... sad tu je caka, nisam ziher da li za vrijeme "anti vibration pause" perioda fotić miruje ili vrti "live view" ili nešto slično.
Konkretno kad stavim "anti vibration pause" na 20s, APT očitava porast temperature senzora na 47° nakon 10 uzastopnih ekspozicija, a temp. okoline je 22°.
Kad stavim pauzu između ekspozicija od 20s, a "anti vibration pause" spustim na 1s, onda se očitana temp. senzora naglo padne na oko 40° i dalje polako pada... očito se nešto događa za vrijeme "anti vibration pause" što grije senzor.

Naravno da sam i ja pretražio cijeli internet za taj mirror lock i zaključio da na ta 3 Canon modela koje si naveo ne postoji.

... možda da još netko podijeli svoja zapažanja, nismo jedini sa takvim fotićima  *zubo* ... e da, do sada sam slikao sa EOS Utility koji nema ove opcije, nisam imao prilike probat to čudo tehnike u praksi. Kontao sam da mi mirror lock ne treba za ekspozicije > 1 min jer je "drhtavi" dio ekspozicije zanemariv. Počeo sam se igrati s APTom prvenstveno jer podržava dithering u kombinaciji sa PHD-om.

nadam se da nisam odmogao / okrenuo na krivi put.

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Pan
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #2 u: 12.05.2019. u 13:12:15 sati »
A Magic Lantern?
MrWorf koristi taj firmware i snima bez problema na 1100D

Offline MrWorf

• Moderator foruma
  • Kalisto
  • *
  • To ti je tak!
« Odgovori #3 u: 12.05.2019. u 22:34:31 sati »
Na 1100D nema toga, ali nije ni čudno jer je dosta star i to je sve stvar softvera. Sada se radi novi magic lantern za 1300D i valjda bude uskoro gotov i vjerojatno će imati mirror lock.  *mah*
-SW 250/1200, EQ6 Pro
-SW 105/500 akromat
-Okulari 1.25": 8-24mm zoom, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom Modan
-Canon 1300D
-Canon 600D sa Magic Lanternom
-ZWO ASI-120 MC
-EF 50mm F1.4, 18-55mm, 90-300 mm

Offline zac

• Deimos
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #4 u: 13.05.2019. u 14:09:12 sati »
Dosta star? ne, prenov je, jer 1000d ima to standardno, ali su dečki odlučili tu funkciju izbaciti u novijim modelima te serije.

OK, hvala svima na pomoći, zasad bum lupal takve stvari sa 1000D, dok ide... kad rikne bum razmišljal kaj dalje :)

Offline zac

• Deimos
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #5 u: 01.07.2019. u 11:21:49 sati »
Evo, kolega nedavno posudio mirrorless M10, pa sam napravio paralelne testove na Jupiteru, sa mojim velikim MAK-om (3200 mm žarišna!). Dakle za ekspozicije kraće od 1/60 otprilike, nema nikakve razlike iako se skop malo zatrese kod okidanja, izgleda da se trešnja dogodi nakon same exp. Odprije znam da za ekspozicije duže od par sec. isto ne vidim nikakve probleme, dakle eventualne vibracije bi mogle biti problem samo za ekspozicije izmedju 1/125 (da budemo sigurni) i 10s i to kod teleobjektiva/teleskopa, s običnim objektivima se more delat sve... Za testove sam uz M10 koristio svoj 1200D Cannon...

Gledali smo i koliko bi (za perfekcioniste) koštao prelaz sa DSLR na mirrorless, došli smo do minimum 4000 kuna ako se za kontrolu mirrorless kamere ima smartphone. Ako ne, jos 1 kK za daljinac, ako postoji. Tu je uključeno tijelo mirrorless kamere i adapter za DSLR objektive.. Je neću ići u to...

Offline blackhole

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #6 u: 01.07.2019. u 13:59:39 sati »
Evo, kolega nedavno posudio mirrorless M10, pa sam napravio paralelne testove na Jupiteru, sa mojim velikim MAK-om (3200 mm žarišna!). Dakle za ekspozicije kraće od 1/60 otprilike, nema nikakve razlike iako se skop malo zatrese kod okidanja, izgleda da se trešnja dogodi nakon same exp. Odprije znam da za ekspozicije duže od par sec. isto ne vidim nikakve probleme, dakle eventualne vibracije bi mogle biti problem samo za ekspozicije izmedju 1/125 (da budemo sigurni) i 10s i to kod teleobjektiva/teleskopa, s običnim objektivima se more delat sve... Za testove sam uz M10 koristio svoj 1200D Cannon...

Gledali smo i koliko bi (za perfekcioniste) koštao prelaz sa DSLR na mirrorless, došli smo do minimum 4000 kuna ako se za kontrolu mirrorless kamere ima smartphone. Ako ne, jos 1 kK za daljinac, ako postoji. Tu je uključeno tijelo mirrorless kamere i adapter za DSLR objektive.. Je neću ići u to...
M10 i ostale kamere iz serije M (osim najnovijih s DIGIC 7 procesorom) koriste firmware baziran na P&S kamerama tako da za njega postoji CHDK (firmware verzija 110d ,110f i 110g) .
Daljinac za chdk možeš napraviti sam za nekoliko kuna, uz to ti ide i mogućnost korištenja skripti sa kojima možeš napraviti apsolutno sve ako imaš i malo iskustva u programiranju u Lua.

Offline zac

• Deimos
    • ŽACove web stranice
« Odgovori #7 u: 04.07.2019. u 21:43:31 sati »
sorry, ne, ne znam ni što je lua, kamoli kako ga koristiti. A davno sam odlučio da si hobi neću pretvoriti u drugi posao...

No, info je sigurno koristan za nekog tko to zna :9