[- ASTRONOMIJA -] > PRAKTIČNA ASTRONOMIJA

Koliko vremena na EP

(1/4) > >>

Krun0:
Interesira me koliko tko vremena provodi promatrajuci.......
Ja do sad imam oko 30 promatranja u prosjeku 100 sati,a 60 sati gledanja kroz EP
  u 2006 godini........

Znam da to ovisi o vremenu,ali ipak onako orjentacijski...a u prosjeku mi je nebo  4m5,
 i to tek na 30 stupnjeva na istoku (Krapina) dok je na zapadu dobro sve do horizonta (brdo 15 stupnjeva).....
BTW danas (06.05.06) je lose,sumaglica i rijetki oblaci  :cry:

Acheron:
Moje promatra?ke no?i traju ovisno o vremenu, uvjetima i ponekad umoru.
U ovoj godini sam nakupio do danas (06.05.2006.) 35h u 34 promatra?ke no?i. U tih 35 sati ulovio sam 80 novih objekata od kojih su barem 70% galaksije (Djevica, Lav, Coma). Što se ti?e neba, situacija je najbolja na potezu od sjeveroistoka do  jugozapda gdje redoviti kada uvjeti dopuštaju postižem mag 5.5+ golim okom, dok je situacija katastrofalna na sjeveru gdje svijetlosno zaga?enje Velike Gorice, aerodroma i Zagreba ponekad dopiru do 60° iznad horizonta.
Sad kad po?nu toplije no?i i praznici promatrat ?u from dusk till dawn :D. Našao sam i dobru lokaciju 10km udaljenu od mene. Radi se o livadi pored kanala koja je okružena šumom a najbliži rasvjetni stup je gotovo 500m daleko. Mogao bih na?i i bolja mjesta ali mi je problem prijevoz organizirati.

Krun0:
Meni za odlazak na dark site treba drustvo,jer onda ostanem duze,a treba i sve to pospremati  :roll: ...a  posto ne poznam nikog u okolini, to se dogadja max.2 puta na godinu...inace imam super mjesto livada plato na vrhu brda 350m NM horizont na 0 stupnjeva skroz okolo.

BTW prije koju noc sam promatrao M5 ,ne vidim pojedine zvijezde osim granulacije na 50x (dosta vlage)...no na rubu tog jata postoji 1 zvijezda koju sam sigurno vidio...vjerojatno ne pripada jatu ali me jako interesira koje je magnitude...nemam na karti...mozda ti zanas :?: ...bum pital i na CN

Acheron:
Ja sam primjetio da je cijeli skup okružen nekim ?udnim peterokutom zvijezda 11. magnitude. baš ?u pogledati sljede?i put za tu zvijezdicu. Koje je magnitude otprlike i gdje se nalazi u odnosu na skup (pazi na orjentaciju zbog dijagonalnog zrcala).

Krun0:
Negdje oko 10.7  ...polozaj na zalost nisam zabiljezio,morat cu ponovno pogledati....

Mislim da je tu negdje.....mozda se ipak radi o vise manjih zvijezda....precizniji polozaj
      tek kod sljedeceg promatranja.

grrr-ova linkanja slika me ubijaju...nadam se da bu na novom forumu ko na CN...mozda :?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju