[- ASTRONOMIJA -] > PRAKTIČNA ASTRONOMIJA

Koliko vremena na EP

<< < (2/4) > >>

Acheron:
neznam, mislim da je nisam primjetio. uvrstit ?u tu zvijezdicu na listu za promatranje kad se razvedri

Krun0:
Ma nisam siguran za polozaj ,htio sam jucer pogledati ali je padala kisa......
sljedeci put cu zabiljeziti tocan polozaj...inace do koliko ide tvoj skop kad su prosjecno dobri uvjeti ja vidim samo oko 10m6 sa 102/1000 i 8m5 sa 10x50.....indirektno nesto vise....posto je nebo oko 5m a ne 6m slaze se s teorijom............

zavidan sam ti na 200mm ali za pocetak mi je trebalo nesto na EQ.........ak bum trebal nesto provjeriti bus mi pogledal  :roll:

Acheron:
Nema problema.
Ina?e baš sma napravio prije 2 tjedna skicu M13 u kojem sam zabilježio 29 zvijezda vidljivih direktnim pogledom. Najsjanije me?u njima su bile mag 11 dok su najtamnije mag 13.5. Grani?na magnituda tu ve?er je bila 5.20 što zna?i da sam uspio vidjeti gotovo magnitudu više nego što teorija govori.
Kao potvrda toga bila je i skica M92 koju sam napravio prije par dana na kojoj sam unato? mjese?ini zabilježio zvijezde mag 12.5 - 13.0. Tu no? grani?na magnituda je bila 5.30
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pogledaj ovaj ?lanak na Sky&Telescope. Govori o tome kako klasificirati nebo. Zapanjila me ?injenica da kad se ?ovjek na?e u potpunom mraku može vidjeti sjenu koju baca svijetlo Mlije?ne Staze!!! Tako?er tada je grani?na magnituda oko 7.5-8.0 a moj teleskop bi mogao potegnuti do ?ak mag 16.  Više o tome u super ?lanku na
http://skyandtelescope.com/resources/darksky/article_81_1.asp

Danijel:

--- Citat: Krun0 ---grrr-ova linkanja slika me ubijaju...nadam se da bu na novom forumu ko na CN...mozda :?
--- Kraj citata ---

Ako misliš na CloudyNights forum, onda ti moram re?i da ništa od toga, naime, CloudyNights koristi UBB.threads forum koji košta ni manje ni više  nego cijelih 229$ što za mene predstavlja jako veliki izdatak u koji nisam spreman ulaziti. Stoga sam primoran pružiti vam kompromis, bez obzira svi?alo se to kome ili ne. Sve što vidite na danijel.info i na zvjezdarnica.com ide isklju?ivo iz mog džepa, nemam nikakvih prihoda ili donacija sa strane tako da se moram ravnati svojim trenuta?nim financijskim stanjem. Nije da ne bih volio imati nešto kvalitetnije od ovoga sada, no financijski si to ne mogu priuštiti. Nedavno sam imao dodatnih troškova za izradu servisa AstroSlika dana na Zvjezdarnici jer sam želio ponuditi nešto dovoljno kvalitetno posjetiteljima. Što se ti?e novog AstroForuma koji planiram, i tu ?u morati raditi kompromise zbog ovdje navedenih razloga i stoga vas molim da imate razumijevanja. Sasvim sam svjestan svih nedostataka takvom pristupu, no bolje rješenje ovoga trenutka nemam.

Krun0:
Ma nema brige.....sad kad si to lijepo objasnio sve mi je jasno.....bitno je da smo na vrhuncu mogucnosti [71* .......inace kad bi postojala kakva hrvatska astronomska udruga ja bi prvi donirao 50 eura za UBB ,no sad nas ima samo nekoliko..............ono sam isto mislio ozbiljno ,da ti kupimo onaj teleskop od hrastro.........vise mi vrijedi da imam jos nekog s kim mogu podjeliti promatracka iskustva od par sto kuna.....cudno nitko nije to komentirao... :roll:

-inace ovdje je dosta porastao promet....ako dodje jos par slicnih nam ,bit ce to prava institucija..........ako poraste broj aktivnih clanova na pedesetak mozda ti kupim i taj cijeli UBB threads...ja sad je i ovako odlicno :)

btw...ubb dodje samo 230 eura...ili je to cijena po godini  :?:

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju