[- ASTRONOMIJA -] > PRAKTIČNA ASTRONOMIJA

Tko je vidio Crvenu pjegu..

(1/4) > >>

Krun0:
Zanima me da li ste svi vidjeli GRS ...
Na kojem najmanjem povecanju ste je primjetili..ja nisam isprobavao ali vidio sam je jednom  na 60x

BTW sad se lijepo vidi (07.05.06. 22h) ,jos malo pa je tranzit.steta sto me muce oblaci,a bas bih htio snimiti...mjeseci su u lijepoj konfiguraciji...

Acheron:
Pjegu sam prvi put uo?io prije godinu dana na starom 76mm teleskopu koriste?i pove?anje od 116x. Zbog relativno malog pove?anja i veliko Jupiterova sjaja bila je najvidljiva u sumrak kada je još pozadinsko nebo bilo svijetlo. Tada je izgledala kao maleno ovalno zadebljanje u južnom pojasu.
Najbolje pogled sam imao 22.04.2006. kada sam imao savršeni seeing. Atmosfera je bila mirna, posebice oko Saturna koji se nalazio puno više na nebu tako da je pogled na njega pri 300x bio ravan Hubbleovim slikama. O mirno?i atmosfere u prilog ide ?injenica da sam na Marsu pri 300x i 400x mogao zapaziti Syrtis Major, djelomi?no Hellas i polarne kape. ?ak sam i skicu pristojnu napravio.
Baš tu ve?er GRS je bila u tranzitu oko pono?i i ja sam dobro iskoristio tu priliku da napravim dobru skicu (koje su još uvijek siromašne detaljima zbog nedostatka iskustva u promatranja i crtanju) Jupitera koriste?i 200x. Koliko se sje?am tada sam primetio da unutrašnjost pjege izgleda kao kad miješate rastopljenu ?okoladu. Mislim da je to najbolji opis koji mogu ponuditi.
Sad se veselim prilici da promatram prelazak sjene satelita preko Jupitera.

Danijel:
A, jel netko vidio juniora?

Acheron:
Još nisam imao priliku. Jupiter je dosta nisko pa nemogu koristiti više od 200x jer gubim detalje ali tko zna... možda ga upecam i na 200x

Krun0:
Evo nekoliko slika s mojeg jucerasnjeg promatranja.......juniora nisam ni pokusavao Jupiter ovih dana kulminira poslje ponoci a to mi je prekasno za koncentrirano promatranje.......

prvi je moj prvi stakirani Mjesec 150 frames sa JVC DV kroz PL20mm +1.5 Barlow
,drugi je kompozitna slika Jupitera i mjeseca,
a treci Jupiter ,na zalost GRS je pobjegla dok sam cekao da se razvedri.........

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju