[- ASTRONOMIJA -] > PRAKTIČNA ASTRONOMIJA

Seeing/transparency

(1/1)

Krun0:
Evo ove je i odgovor Danijelu na pitanje iz "promatranja",a i prijedlog za sve nas koji radimo logove da se bolje sporazumijemo...
Ja koristim TRANSPARENCY do 6 bolje uvjete ni nemam u svojem kraju..
Ima još i pickering skala za seeing....
http://uk.geocities.com/dpeach_78/pickering.htm
Magnitude dvojnih zvijezda ne procjenjujem ve? su reference radi prepisane iz atlasa...

TRANSPARENCY SCALE

0. Do Not Observe - Completely cloudy or precipitating.
1. Very Poor - Mostly Cloudy.
2. Poor - Partly cloudy or heavy haze. 1 or 2 Little Dipper stars visible.
3. Somewhat Clear - Cirrus or moderate haze. 3 or 4 Little Dipper stars visible.
4. Partly Clear - Slight haze. 4 or 5 Little Dipper stars visible.
5. Clear - No clouds. Milky Way visible with averted vision. 6 Little Dipper stars visible.
6. Very Clear - Milky Way and M31 visible. 7 Little Dipper stars visible.
7. Extremely Clear - M33 and/or M81 visible.

ASTRONOMICAL SEEING

LEVEL 1 - Severely disturbed skies: Even low power* views are uselessly shaky. Go read a good book.
LEVEL 2 -  Poor seeing: Low power images are pretty steady, but medium powers are not.
LEVEL 3 - Good seeing: You can use about half the useful magnification of your scope. High powers* produce fidgety planets.
LEVEL 4 -  Excellent seeing: Medium-powers are crisp and stable. High-powers are good, but a little soft.
LEVEL 5 - Superb seeing: Any power eyepiece produces a good crisp image.
* The PRACTICAL LOWEST power magnification for any telescope is approximately 7 times for each inch of aperture. Example: 28X for a 4-inch (100mm) diameter telescope.
* 'The PRACTICAL HIGHEST power magnification for any telescope is approximately 50 times for each inch of aperture. Example: 200X for a 4-inch (100mm) diameter telescope.

BRIGHTNESS SCALE
(procjenjujem najslabiju zvijezdu koju još vidim golim okom ,prema atlasu...
.pa imam 4m7 ili 5m3.....ne znam kako Acheron ima dvije decimale?)

-4 Venus at its brightest 
-3 Jupiter at its brightest 
-2 Sirius in Canis Major, the brightest star in the sky 
-1 Betelgeuse in Orion 
0 Vega in Lyra 
+1 Spica in Virgo, Deneb in Cygnus, Pollux in Gemini 
+2 Polaris, the North Star 
+3 Megrez, the faintest star in the Big Dipper 
+4 
+5 Probable naked eye limit in the suburbs 
+6 Probable naked eye limit in the country 
+7
+8 Neptune 
+9 Approximate limit of typical binoculars  (Comments: assume as
+10 Approximate limit of a 60-mm telescope  dark a sky as possible.)
+11 Approximate limit of a 3-inch telescope   
+12 Approximate limit of a 4-inch telescope   
+13 Approximate limit of a 6-inch telescope   
+14 Approximate limit of an 8-inch telescope   
       very dim stars

The difference in brightness between any successive two number is a ratio of two and one half (2.5) times. 

:mrgreen:

Acheron:
Ja grani?nu amgnitudu odre?ujem tako da potražim neki asterizam blizu zenita i onda pogledam koja je zvijezda na granici vidljivosti. Položaj te zvijezde ozna?im na karti ili ucrtam skicu u bilježnicu i kasnije u Cartes du Cielu provjerim koje je magnitude.
Prozirnost naja?eš?e odre?ujem na kraju promatra?ke sesije i to prema vidljivosti difuznih objekata. Tako?er još jedan na?in je i prema boji neba, što je pozadina neba sjajnija to je prozirnost manja.
Evo moje skale:

0 - 100% naoblaka
1 - gusta magla, vidljvi sjajniji planeti i zvijezde
2 - umjerena magla, tanki oblaci
3 - slaba izmaglica, naznake sjajnijih dijelova Mlije?ne Staze, M31 se vidi golim okom
4 - dobro vidljiva Mlije?na Staza(ljeti), pozadina neba guboke tamno plave boje, M44 se vidi golim okom
5 - odli?no vidljiva Mlije?na Staza (ljetna i zimska), M42 vidljiva golim okom, pozadina neba crna

Za seeing odnedavno koristim pickeringovu skalu. Prije sam koristio skalu iz knjige "Astronomija, metode promatranja i prou?avanja" a glasila je ovako:

1 - slika jako podrhtava, cijeli disk struji, ponekad se njegov oblik izobli?i, nema vidljivih detalja
2 - slika podrhtava, disk struji ali njegov se oblik ne mijenja, vide se samo krupni detalji
3 - slika je gotovo nepomi?na, rub diska malo struji, vidljivi su svi glavni detalji, opažaju se kratka smirenja (1-2sec)
4 - slika je ošta i nepomi?na, rub diska je jasan i vidljivi su i manji detalji, ?esto nastupaju razdoblja potpunog smirenja
5 - slika je oštra, nepomi?na, drhataji i strujanja su rijetka, namjanji detalji su dobro vidljivi, teleskop daje maksimum

Ponekad promatram i dvostruke zvijezde da bi lakše odredio seeing. Izar je pogodan za to. Ako sam ga uspio bez problema razlu?iti zna?i da su uvjeti veoma dobri.

Danijel:
Kako sam ja ve? dosta vremena izvan prakti?nih promatranja, nisam znao na koji na?in i kojom metodom odre?ujete te parametre  :shock:
Hvala na odgovorima  [38*
Možda bi bilo dobro da se to nekako standardizira...

Krun0:
To i ja velim....ALI..ako malo bolje pogledas to su skoro indenticne skale....ima nekih razlika kod transparency (kod Acherona fale zadnje 2 stavke),a kod seeinga je malo drukcije opisano/prevedeno ali zato prelazimo na pickering pa nema veze............

Navigacija

[0] Lista Poruka

Idi na punu verziju