[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > KAMERE

Nikon D200, astrofotografija, duge ekspozicije i sl.

(1/1)

pixel:
Uglavnom, kako se dalo naslutiti iz nekog drugog topica, na koristenje mi je dosao jedan Nikon D200.. Da skratimo pricu, ne znam koliko ste upoznati s LightPollution.org, i opcenito projektima koje radi Astronomska udruga Vidulini ali za potrebe projekta LightPollution NADA 2006-2010 (detalji na zahtjev), AUV je dobio na posudbu fotic dslr Nikon D200 i fisheye 10.5mm (cca 120°)..

E sad, ja se nisam stigao puno igrati s foticem jer sam prekrcan obavezama, pa bi mi dobro doslo par hintova.. Za sada su mi najveci problem ekspozicije duze od 30sec. Nemam zicani/bezicni okidac, pa me zanima, da li je moguce bez takvih "dodataka" raditi ekspozicije duze od 30sec? .. Takodjer, radim po uputama, ali ne mogu ga spojiti s MaximDl/MaxDSLR .. Ima netko iskustva s tim programima i Nikonom?

Postoji opcija da okinem za pocetak exp. i jos jednom za kraj, ali to ne ide preko 30sec?! :( A ne bih htio svaku fotku rucno drzati pretisnuto jer nije bas kul :D ..

Neznam jos ni sto bi sve pitao, jer je trenutno fotic kod Igora, ali bilo kakvo iskustvo/savjet od vas s 'Nikonima' ce mi(nam) dobro doc..

HrAstro:
ja sam si napravio sada ži?ni okida? za 300d.. (bezži?ni mi i nije baš)
u chipoteci nabavio priklju?ak (ko na slušalicama, samo manji.. kak se ta vrsta zove?)
a sa druge strane je dovoljno kratko spojiti žice da bi foti? okinuo i držao ekspoziciju (dok se žice ne odspoje).. no, ipak sam to riješio malo lijepše, tj. stavio prekida?

kladim se da bi isto prošlo i kod nikona

sa MaximDl/MaxDSLR nemam iskustva

pixel:

--- Citat: HrAstro - 26.01.2007. u 22:01:50 sati ---ja sam si napravio sada ži?ni okida? za 300d.. (bezži?ni mi i nije baš)
u chipoteci nabavio priklju?ak (ko na slušalicama, samo manji.. kak se ta vrsta zove?)
a sa druge strane je dovoljno kratko spojiti žice da bi foti? okinuo i držao ekspoziciju (dok se žice ne odspoje).. no, ipak sam to riješio malo lijepše, tj. stavio prekida?

kladim se da bi isto prošlo i kod nikona

--- Kraj citata ---
Zvuci interesantno (i jeftino :)) .. Pogledati cu da li je moguce tako nesto na nikonu rijesiti .. Tnx!!

HrAstro:
probaj ako ko ima za koji drugi model, ili ?ak proizvo?a?a, možda je isti drek!
meni recimo odgovara ži?ni okida? od panasonic kamere :D koji sam do sada koristio, no samo za okidanje kratkih ekspozicija (jer tipkalo, pa je opet trebalo držati za vrijeme ekspozicije)

Acheron:

--- Citat: HrAstro - 26.01.2007. u 22:15:42 sati ---probaj ako ko ima za koji drugi model, ili ?ak proizvo?a?a, možda je isti drek!
meni recimo odgovara ži?ni okida? od panasonic kamere :D koji sam do sada koristio, no samo za okidanje kratkih ekspozicija (jer tipkalo, pa je opet trebalo držati za vrijeme ekspozicije)

--- Kraj citata ---

Da, mene si naravno iskoristio na Petrovoj gori :(

Navigacija

[0] Lista Poruka

Idi na punu verziju