[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > KAMERE

Twinkle WebCam (CMOS)

(1/3) > >>

pixel:
Pozdrav ljudi!

Ma imam ja tu jedno pitanje :)
Naime, doma mi lezi jedna 300 000K webkamera zanimljivog naziva twinkl-nesto...
Kamera dobro sluzi za razlicite gluposti (snimanje cvijeta u periodu od 12h svake minute, slikanje oblacnog neba pa animiranje i sl.), no mene zanima kako bi ta kamera mogla sluziti za astrofoto. I tako ja jedan dan otvorim tu kameru (a kosta mozda 100kn :)) i izvadim (odvidam!) joj objektiv da ostane samo CMOS chip (i tiskana plocica :)) i probao sam razne kombinacije kako da dobijem izostenu sliku preko nekog drugog objektiva (objektiv od starog Zenit fotica i sl.). Uglavnom, da skratim pricu, meni to nista ne sljaka. Verojatno sam se negdje preracunao svoje (slabo!) poznavanje zakonitosti optike pa mi kazite sto grijesim i dajte mi neki link ili neku pametnu ideju :)
Probao sam sljedece (sa odvidanim objektivom):
"Montirati" sve to (iz ruke) na okular monokulara (stari turist), zatim, direktno na fokuser teleskopa (bez okulara i sa okularom, afokalna-okularna projekcija), na zenitov objektiv.
Dakle, to sve bez onog malog 1mm (:)) objektiva na kameri, znaci, direktno na CMOS chip.

Nista ne vidim, nista nisam uspio izostriti (niti fokuserom na teleskopu, niti objektivom zenita, niti okularom ni nis..) nemam pojma..
Trazio sam po googl-u neke stvarcice ali nista sto bi mi pomoglo..

Heeelp!

;)

Pozdrav,
Lucijan

Danijel:
Nemam iskustva u tome, ali mi pada na pamet jedan link koji bi ti mogao otvoriti vrata odgovorima. Pro?eprkaj, možda na?eš. Ali najbolje je da to pitanje postaviš na hr.fido.astronomija, tamo ?e svakako biti više ljudi koji imaju sli?no iskustvo pa ti mogu više pomo?i. No, ako se ovdje na?e netko tko zna kako riješiti problem, još bolje  :wink:

pixel:

--- Citat: danijel ---Nemam iskustva u tome, ali mi pada na pamet jedan link koji bi ti mogao otvoriti vrata odgovorima. Pro?eprkaj, možda na?eš. Ali najbolje je da to pitanje postaviš na hr.fido.astronomija, tamo ?e svakako biti više ljudi koji imaju sli?no iskustvo pa ti mogu više pomo?i. No, ako se ovdje na?e netko tko zna kako riješiti problem, još bolje  :wink:
--- Kraj citata ---

Tnx! Evo, stavio sam c/p (doduse, nesto izmjenjenu verziju ;)) na hfa, pa da vidimo tamo ..... kako ce me ljudi obrukat  ;) :D

Danijel:
Pa ne vidim razloga da te obrukaju, tvoje pitanje nije bez smisla, a i mene to zanima  :roll:  Dobiješ li kakav koristan odgovor, stavi ga ovdje, možda još nekome pomogne, ne prate svi newse  :wink:
Osim toga, i ja sam se nadovezao na tvoje pitanje:

Zanima me postoje li web kamere koje se mogu koristiti za astrofotografiju, a da se mogu spajati isklju?ivo preko USB porta? Postoje novija ra?unala koja više nemaju paralelni i serijski port. Kako na njih spojiti kameru (i koju) te koji software koristiti, a da podržava takav na?in komunikacije preko USB? Imate li kakvih saznanja o tome?

pixel:

--- Citat: danijel ---Pa ne vidim razloga da te obrukaju, tvoje pitanje nije bez smisla, a i mene to zanima  :roll:  Dobiješ li kakav koristan odgovor, stavi ga ovdje, možda još nekome pomogne, ne prate svi newse  :wink:
--- Kraj citata ---

:)
ma samo da si uhvatim par sati vremena pa da isprobam to u sretnijoj varijatni (bolje sastavljenoj), bitno mi je da sam na pravom putu (a cini se da jesam, sudeci po odgovorima :)).

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju